Je černobílé klubíčko chlupů tím nejchytřejším psem? Inteligenci psů se v současné době věnuje stále více studií. Lidé si podle jakéhosi oficiálního seznamu vybírají své společníky do života a spoléhají na to, že nemohou sáhnout vedle. Ale…
Podle uznávaného amerického profesora psychologie, zabývajícího se inteligencí, duševními schopnostmi a historií psů, je třeba rozlišovat inteligenci přirozenou a inteligenci pracovní.
Pracovní inteligence je schopnost zvířat reagovat na lidské příkazy a porozumět jim. Psycholog přiznává, že jde jen o jednu z mnoha stránek psí inteligence, údajně jde o tu nejvíce orientovanou na člověka.
„Pořád si myslím, že tento seznam je velmi lidsky orientovaný. Tohle je seznam schopností tréninku a poslušnosti, ne inteligence samotné,“ řekl uznávaný etolog Frans de Waal.
Obecně se vědci a odborníci shodují na tom, že v současné době zabírá první místo v žebříčku inteligence psů plemeno původem z Anglie – border kolie.
Pověstné svou vytrvalostí
Border kolie je vytrvalý ovčácký pes, který byl původně určený především k práci u stáda, přičemž dnes se dělí na pracovní a sportovní linii.
V roce 2019 v 15 letech zemřela fena této rasy, kterou cvičil profesor psychologie John W. Pilley a která se za svůj život dokázala naučit rozeznávat neuvěřitelných více než tisíc slov.
Pilley svou fenku Chester trénoval každý den několik hodin, nejprve jí ukázal nějaký předmět a čtyřicetkrát zopakoval jeho název. Poté věc někam schoval a poručil psovi, aby ji našel.
„Lidé dlouhodobě věří, že zvířata na povely reagují jen proto, že očekávají odměnu. Ve skutečnosti ale mají vlastní systém řeči a je pravděpodobné, že lidskou řeč se učí stejně, jako si my osvojujeme cizí jazyk,“ uvedl newyorský veterinář Greg Nelson.