Skip to content

Boj o anglický trůn: Byl Richard II. z rodu Plantagenetů zavražděn?

Eduard I. (1239–1307) se v roce 1271 ještě před svým usednutím na trůn účastní deváté křížové výpravy do Svaté země. Se sultánem Bajbarsem (1223–1277) se mu podaří sjednat desetileté příměří a díky tomu se šíří pověst o jeho statečnosti.

Jeho další úspěšnou vojenskou akcí se stává přičlenění Walesu k Anglii. V prosinci 1282 při bitvě u Irfon Bridge v hrabství Shropshire je zabit velšský vůdce Llwelyn ap Gruffydd (1223–1282) a tím Eduard zlomí odpor Velšanů.

Eduardův zákon z roku 1284 připojuje Wales k Anglii. Přezdívá se mu také „Kladivo na Skoty“, protože se mu během vlády podaří obsadit velkou část Skotska. Na rozdíl od svého otce si umí lépe poradit s moci chtivou šlechtou, které zaručí pravidelné schůze parlamentu.

Důkladně ovšem kontroluje, zda královští a panští úředníci nezneužívají své pravomoci. Zjištěné prohřešky potom popisuje v dokumentu Hundred Rolls a nápravu zajišťuje pomocí zákonů.

Eduard I. připojí Wales k Anglii. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Slaboch abdikuje

„Eduardové předtím a potom, otec Eduard I. a syn Eduard III. byli Plantageneti ryzího zrna, rytířské postavy a cílevědomí panovníci. Eduard II. z této tradiční role vypadává jako pohledný, přívětivý, ale slabošský král,“ líčí nedostatky anglického panovníka Eduarda II. (1284–1327) současný německý historik Reinhard Lebe. Eduard II. se chce hlavně bavit a trpí nedostatkem sebevědomí. Šlechtu a její požadavky během své vlády většinou přehlíží. Při obsazování funkcí dává přednost svým oblíbencům, což baroni špatně nesou.

Navíc přichází o dobyté Skotsko. Zemí se šíří nepokoje, které Eduarda I. nakonec stojí trůn. Vzpouru proti němu vede Roger Mortimer (1287–1330), hrabě z Marchu. 20. ledna 1327 dostává Eduard na vybranou: buď abdikuje ve prospěch svého syna, nebo předá trůn některému ze šlechticů.

Vybere si první možnost.

Eduarda II. považují historikové za slabocha. FOTO:Zakladatel Oriel College, po malbě v Bodleianově knihovně (barevné gravírování) anglickou školou (19. století)/Creative Commons/Public domain

Bojovník o francouzský trůn

V Eduardovi III. (1312–1377) získává Anglie opět schopného krále, který žije hlavně vojenskými výpravami. V roce 1333 vyráží do Skotska, kde se mu ale daří dosáhnout jenom dílčí úspěchy a od záměru znovu ovládnout toto území proto nakonec ustupuje.

Ovšem brousí si zuby na francouzský trůn a tím zavdává záminku k začátku stoleté války, konfliktu mezi Anglií a Francií, který probíhá v letech 1337–1453. Roku 1356 slaví vítězství nad Francouzi v bitvě u Poitiers na západě Francie.

Zajme zde dokonce francouzského krále Jana II. (1319–1364), uvězní ho v Anglii, a získává i rozsáhlá francouzská území. Úspěšné je i jeho další francouzské tažení v roce 1359. K úplnému vítězství Anglie sice nevede, ale dohoda uzavřená o rok později v Brétigny nedaleko města Chartres respektuje Eduardův nárok na francouzský trůn.

Každodenní politika a správa země ovšem krále příliš nezajímá. Spory mezi úředníky a parlamentem mu nejsou po chuti, proto se před smrtí stahuje do ústraní.

Richard II. se snaží ukončit stoletou válku. FOTO: James William Edmund Doyle/Creative Commons/Public domain

Svržený vladař v zajetí

Eduard (1330–1376), oblíbený a schopný vojenský velitel, umírá ještě o rok dříve než jeho otec Eduard III., proto se roku 1377 dostává na trůn jeho syn Richard II. (1367–1400). Za desetiletého chlapce udržuje v zemi pořádek regentská vláda v čele s jeho strýcem Janem z Gentu (1340–1399). I v tomto případě se ale šlechtě nelíbí, že král dává přednost malé skupince svých dvořanů, a proto se roku 1387 chopí moci šlechtická skupinka říkající si Lordi odvolatelé. Za dva roky se ale Richardovi podaří získat moc zpátky.

V roce 1397 se odbojným šlechticům pomstí a některé nechává dokonce popravit. Snaží se také najít cestu, jak ukončit stoletou válku, protože není žádný velký válečník jako jeho dědeček. Mnohem víc ho zajímá umění a kultura.

Když ale inteligentní a pohledný Richard nechá po smrti strýce Jana z Gentu vydědit jeho syna Jindřicha z Bolingbroke (1366–1413), podepíše si tím svůj ortel. V červnu 1399 napadne Jindřich Anglii. Sesadí Richarda z trůnu a nechává se korunovat králem jako Jindřich IV. Richard umírá v zajetí, kde je pravděpodobně zavražděn.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: James William Edmund Doyle/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Osobnosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Löwiho zlatý poklad
enigmaplus.cz

Löwiho zlatý poklad

V obci Podbřezí na Rychnovskuje v lesním...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Co ukrývá kalifornské městečko Zzyzx?
enigmaplus.cz

Co ukrývá kalifornské...

Nejen v Čechách, ale i v USA mají někdy...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...