Domů     Bizarní středověké zvyky: Trhání vlasů, manžel v jámě a mech v botách
Bizarní středověké zvyky: Trhání vlasů, manžel v jámě a mech v botách

Středověk se běžně považuje za období plné nouze, příšerného jídla a všudypřítomné špíny. V této temné éře však vzniknou jedny z nejpodivnějších a přitom nejoriginálnějších trendů v lidské historii.

Jen tehdy totiž můžete odsoudit zvíře do vězení, sníst kohouta v helmě anebo se dopředu podle příručky naučit, jak správně umírat!

I tehdy muži a ženy podléhají módním trendům. Jedním z nich jsou dlouhé špičaté boty. Evropa s nimi koketuje zhruba od 13. století a i když jsou obecně vyhrazeny spíše šlechtě, nosí je každý, kdo si může dovolit si podobnou obuv pořídit.

Libují si v nich zejména muži a přehánějí to s jejich délkou natolik, že špičky musí být vycpány, aby se nekroutily. Používá se k tomu kde co: například mech, vlna a dokonce i lidské vlasy.

Pokud zmiňujeme vlasy, pak ženy raného středověku je sčesávají ze svého čela, které je tehdy považováno za dominantní rys obličeje.

A nezůstávají jen u toho, mnohé z nich si vlasy nad čelem dokonce vytrhají, aby dosáhly dokonale oválné linie a zbaví se i svých řas a obočí, aby neodpoutávaly pozornost od jejich pečlivě pěstěné koruny krásy.

Tajemství šéfkuchaře

Přestože se obě pohlaví snaží, aby upoutaly pozornost, je tehdy manželství z lásky spíše výjimkou. Zejména ve vyšších kruzích jde o dopředu dohodnutou záležitost, která má co do činění s majetkem. Svatební hostiny však musí být opravdu vydařenou událostí!

Zatímco chudí lidé jedí nuzné a neustále se opakující pokrmy, u bohatých vrstev se na stole objevuje tolik druhů zvířat, že už jsou jimi přesyceni a tak jsou jejich kuchaři nuceni vymýšlet pro pobavení panstva originálnější lahůdky.

Když nestačí labuť ani bobří ocas, musí osazenstvo kuchyně zapojit fantazii. Oblíbenou delikatesou se stává například „kohout s helmou“.

Jde o kohouta, upraveného vcelku, který je přišitý k pečenému seleti, aby vypadal jako jezdec a na jeho hlavu je připevněna imitace helmy.

Někteří muži to s délkou bot přehánějí natolik, že ji omezí zvláštní výnos. (Foto: Leo_65, Pixabay)
Někteří muži to s délkou bot přehánějí natolik, že ji omezí zvláštní výnos. (Foto: Leo_65, Pixabay)

Ve jménu spravedlnosti

Manželství s sebou přináší mnohá úskalí a některé tehdejší metody řešení sporů jsou skutečně hodně netradiční. Historikové objevili starý německý spis, který této souvislosti popisuje skutečnou bitvu.

Manželka nemusí stanout jako soupeřka proti svému muži, ale může si vybrat někoho, kdo za ni tento zvláštní soud vybojuje.

Pokud se však rozhodne zúčastnit se bitvy osobně, ve snaze o vyrovnání sil stojí muž do pasu ve vykopané díře a jako zbraň má k dispozici jen hůl. Žena se postaví na okraj jámy s těžkým kamenem, zabaleným do látky.

Soud bojem je ve středověku poměrně často používanou metodou a to samozřejmě i mimo manželské spory. Ještě bizarnější je jiný způsob, jak dosáhnout spravedlnosti.

Stejně jako lidé jsou v případě podezření z porušení zákona souzeny všechny druhy zvířat, od dobytka až po hmyz.

Zvířata to ve středověku nemají lehké. V Marseilles jsou v roce 1596 dokonce souzeni i delfíni! (Foto: Adege, Pixabay)
Zvířata to ve středověku nemají lehké. V Marseilles jsou v roce 1596 dokonce souzeni i delfíni! (Foto: Adege, Pixabay)

Jak správně umřít

Zdaleka nejčastěji jsou obviněna prasata a to od poranění části těla hospodáře až po sežrání dětí. Většina z nich je shledána vinnými a odsouzena k smrti. V roce 1474 je kohout potrestán ze zločinu snesení vejce.

Krysy jsou pohnány před soudní tribunál, kde žaloba žádá, aby jim soud uložil povinnost opustit areál, kde působí neplechu. Zatímco před soudem se odehrávají skutečné bitvy, smrt má být přijímána klidně.

Na přelomu středověku a renesance v 15. století dokonce vyjdou dva spisy s názvem Ars Moriendi (Umění umírat), které jsou určitým protokolem, nabízejícím rady, jak se správně rozloučit s pozemským životem.

Popisují pravidla pro umírajícího i pro jeho blízké a přátele okolo smrtelné postele.

Život v ušaté čepici

Být středověkým šaškem se může zdát jako nezáviděníhodné povolání, koneckonců jejich klobouky mají připomínat oslí uši. Těmto vtipálkům však náleží také jedinečná privilegia.

Mají právo říkat, co chtějí, aniž by za to mohli být hnáni k odpovědnosti, protože jejich slova jsou podle tehdejších zákonů považována za legraci.

Mohou tak využít své imunity a kromě drsného vtipkování na účet kohokoliv také vyjádřit své politické názory v době, kdy je to přísně zakázáno a vydávat vše za žert.

Obyčejná pečínka přijde mnohým bohatým fajnšmekrům málo zajímavá. (Foto: Shutterbug75, Pixabay)
Obyčejná pečínka přijde mnohým bohatým fajnšmekrům málo zajímavá. (Foto: Shutterbug75, Pixabay)
Foto: itulka (Foto: Comfreak, Pixabay) Zdroj: Pixabay
Související články
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
Historie
Krysí stezky: Jak nacisté prchali do Jižní Ameriky
Italské kláštery, chorvatské přístavy a argentinské úřady – objevte fascinující trasy, po kterých unikali nejhledanější nacističtí zločinci do bezpečí jihoamerických diktatur. Tyto takzvané „krysí stezky“ představovaly složitou a často utajovanou síť kontaktů a logistické podpory, která umožnila stovkám, možná i tisícům pachatelů hrůzných zločinů druhé světové války uniknout před spravedlností spojeneckých mocností. Fenomén útěku nacistických […]
Historie
Gurmáni: Kardinál Richelieu miloval čokoládu, jeho praprasynovec nadšeně propagoval majonézu
Máte rádi čokoládu a majonézu? Tabulkovou nejspíš ano, jenže než se zrodí v téhle podobě, musíte ještě chvíli počkat. Teď jsme teprve na počátku 17. století, takže máme na mysli zatím jenom tu tekutou. Kakaové boby přiváží do Evropy španělský conquistador Hernán Cortés (1485–1547). Jenže nápoj z nich připravený připadá Španělům hořký a nějakou dobu trvá, než […]
Historie
Jak se zrodila knížka: Od tabulky a svitku ke složkám
Potřebu zaznamenávat svoje převratné myšlenky a předávat je dalším generacím má lidstvo už od pradávna. Od té doby, co se dokážeme mezi sebou dorozumívat, rozvíjí se první pokusy o zápisy. Kdy se zrodila první knížka a jak získala dnešní podobu? Tentokrát nebudeme zkoumat, které literární dílo je první – často se uvádí Epos o Gilgamešovi […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
reklama
lifestyle
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz