Skip to content
reklama

Bitva na Bílé hoře v Národním muzeu

Ačkoliv je rok 1620 v naší společnosti neomylně spjat s bitvou na Bílé hoře, ne každý už zná všechny souvislosti, které k této historické události vedly. Národní muzeum i přes uzavření a koronavirová opatření nyní připravilo výstavu s názvem 1620 Cesta na Horu, která je uspořádána k 400.

výročí této slavné bitvy.

Bitva na Bílé hoře, svedená v neděli 8. listopadu 1620 v blízkosti Prahy, byla bitva třicetileté války.

Například vůbec poprvé se návštěvníci zúčastní multimediální rekonstrukce bitvy nebo na vlastní kůži zažijí atmosféru staroměstského popraviště. Velkým tématem této výstavy je i druhý život Bílé hory a mýty kolem této události.

Dva sály plné historie

Výstava se odehrává ve dvou sálech Nové budovy Národního muzea a prezentuje téma Bílé hory ve dvou rovinách. Tou první je pohled na dobovou situaci, a to zejména mezi léty 1618 až 1621, samozřejmě v kontextu předchozího vývoje rudolfinské doby a také následných událostí třicetileté války.

Velká pozornost je pak věnována samotné bitvě. Ta je vůbec poprvé v historii multimediálně prezentována, včetně kontextu přesunu vojsk mezi Rakovníkem a Prahou v listopadu 1620. Ve výstavě není opomenuto ani zatýkání, soud či poprava představitelů povstání.

Návštěvníci tak na vlastní kůži zažijí prostředí vězeňské cely odsouzených k smrti na Staroměstské radnici. Národní muzeum se v této výstavě nebojí ani vykročení z historické reality a hry s tzv. alternativní historií.

Pracuje tak i se dvěma variantami fiktivního vývoje – jak by mohl vypadat vývoj s jiným králem než Fridrichem Falckým či jak by vypadla vývoj, pokud by nedošlo k tvrdým trestům ze strany Ferdinanda II.

blank
8. listopadu 2020 tomu bylo přesně 400 let od doby, kdy se na Bílé hoře střetly česká stavovská armáda a dvě armády katolické, armáda německé Katolické ligy a armáda císaře Svaté říše římské Ferdinanda II. Štýrského (1578-1637).

Druhý sál vtahuje návštěvníka do množství filmových materiálů, které se týkají vytváření obrazu Bílé hory (Temno, Svědek umírajícího času, Čest a sláva, Vévodkyně valdštejnských vojsk a další). Ukazuje, jak se v nich modeluje například schéma vítězství a porážky, role katolické církve či národní česko-německý spor.

Téma je pak prezentováno v oblastech literatury, hudby, dramatu, malířství i komiksu. Návštěvníci si prohlédnou například fiktivní meč kata Mydláře z 19. století, originál hlavy P. Marie ze sochy Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí nebo modely děl architektů a výtvarníků jako jsou Bílek či Sucharda. Prezentace druhého života obsahuje i čistě aktuální pohled, kdy jsou události let 1620 a 1621 i v roce 2020 aktuálně politicky využívány.

blank
Počátky samotné bitvy je třeba hledat již v roce 1618, kdy proběhla třetí pražská defenestrace, která započala povstání českých stavů proti panování Habsburků.

Významné výročí

Čtyřsté výročí bitvy na Bílé hoře jsme nemohli jako Národní muzeum opomenout. V současné nelehké situaci se snažíme zprostředkovat výstavy alespoň v online prostoru a nabízíme takto i množství doprovodných programů.

Současně pevně doufáme, že situace s koronavirem brzy pomine a my budeme moci muzea otevřít a návštěvníky opět u nás přivítat množstvím nových výstav, přičemž jednou z nich je právě výstava 1620. Cesta na Horu,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

blank
Tato událost navíc rozpoutala třicetiletou válku, což byl celoevropský konflikt, jenž rapidně zdecimoval obyvatelstvo několika zemí a poznamenal Evropu na desítky let dopředu.
Foto: nm.cz, wikimedia.org, blogspot.com, ytimg.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nová kolekce vysokého šperkařství Cartier Le Voyage Recommencé
iluxus.cz

Nová kolekce vysokého...

Nová kolekce vysokého šperkařství Le Voyage...
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz

Věnečky z kvítí jsem...

To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem...
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz

Proč je bolest v noci...

Bolest vnímáme negativně, jako něco...
Myslete na radost a štěstí
panidomu.cz

Myslete na radost a štěstí

Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke...
Moderní klasicismus v přepychovém hávu
rezidenceonline.cz

Moderní klasicismus...

Král antiky – mramor, blyštivá mosaz, sametové odstíny barev...
Našla si Kostková k manželovi ještě milence?
nasehvezdy.cz

Našla si Kostková k manželovi...

Po pracovní stránce si TEREZA...
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz

Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou...

Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic...
VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.
epochanacestach.cz

VARHANNÍ SOBOTA NA ZÁMKU.

Během prohlídky okruhu...
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz

Marie Antoinetta posvatební...

„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se...
Za snoubence už má Krejčíková náhradu?
nasehvezdy.cz

Za snoubence už má...

Herečka ze seriálu Ulice...
Ořechová másla
tisicereceptu.cz

Ořechová másla

Lze je dělat z nejrůznějších druhů...
Mohou mít konspirátoři pravdu? 7 znepokojivých konspirací, které se nakonec potvrdily!
enigmaplus.cz

Mohou mít konspirátoři pravdu?...

Konspirátoři často působí jako přehnaní...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha