Domů     Bitva na Bílé Hoře 1620: Předehra k dlouhé válce
Bitva na Bílé Hoře 1620: Předehra k dlouhé válce
15.3.2024

Třicetiletá válka je teprve na svém začátku, ale pro české stavy nadchází okamžik pravdy. Už zítra, v neděli 8. listopadu 1620, vypukne bitva, která ovlivní české země na dlouhá staletí.

Skoro dvacet tisíc výhodně postavených stavovských vojáků se šikuje proti početnějším katolickým armádám. Výsledek nelze předpovídat, jedno je ale jisté – Bílá hora u Prahy bude zbarvena krví.

Dne 23. 5. 1618 obviňují radikální čeští stavové dva místodržící, Viléma Slavatu z Chlumu a Košumberka a Jaroslava Bořitu z Martinic, že špatně zastupují české zájmy, označí je za velezrádce a okamžitě odsuzují k smrti vyhozením z oken.

Vybrané okno v areálu Pražského hradu nad Jelením příkopem je 16–20 metrů nad zemí a buřiči shazují postupně oba místodržící, prosící o milost, i s jejich sekretářem z oken. K překvapení všech zúčastněných všichni tři pád přežijí.

Hned se ozývají hlasy, že je zachránil odpad a napadané listí, ale Vilém Slavata tuto interpretaci okamžitě popírá. „Z toho okna vyhozený ne měkce na papíry, ale tvrdě na kamení pod oknem ležící padl jsem, takže jsem se nemálo ztloukl a sobě hrubě na životě a zdraví ublížil.“ Kdo by tehdy řekl, že tento groteskní den bude v historii zapsán jako počátek třicet let dlouhé, krvavé a devastující války. Den po defenestraci je obnoveno direktorium, tedy třicetičlenný sbor nekatolických správců, kteří nahrazují sbor místodržitelů a zemské úřady.

Portrét z roku 1634 zachycuje Fridricha Falckého s českými královskými insigniemi.
Portrét z roku 1634 zachycuje Fridricha Falckého s českými královskými insigniemi.

Spory českých stavů

Čeští stavové nejsou v odporu proti Habsburkům jednotní. Direktorium vysílá ještě v roce 1618 dvě apologie, tedy písemné obrany svých skutků, do Vídně.

Tyto dokumenty mají v zahraničí vysvětlit cíle nekatolíků v Království českém a objasnit jejich dosavadní postup. Zároveň je ovšem vyslána i žádost o pomoc do ostatních zemí Koruny české a také do nekatolického zahraničí.

Morava odmítá podpořit povstání a pomoc posílá pouze Savojsko a Slezsko. Na podzim propukají první střety a v bitvách u Čáslavi a u Lomnice si zapisují čeští stavové vítězství.

Volba českého krále

Povstání ovšem nemá podporu ani mezi celou českou stavovskou obcí. Situace se vyjasňuje až v březnu 1619, kdy umírá král Matyáš Habsburský (1557–1619).

Stavové okamžitě sesazují nového českého krále Ferdinanda II. (1578–1637), ačkoli ještě v roce 1617 s jeho následnictvím souhlasili, a na podzim 1619 si svého krále sami volí.

Stává se jím kalvinista Fridrich Falcký (1596–1632), jemuž dali přednost před saským kurfiřtem Janem Jiřím (1585–1656). Ve Vídni i v Praze je už všem jasné, že tento konflikt bude muset být vyřešen hrubou silou.

Maxmilián I. Bavorský
Maxmilián I. Bavorský

Proměnlivá situace

Situace na bitevním poli je proměnlivá. Velitel českých vojsk, hrabě Jindřich Thurn (1567–1640), vtrhne v dubnu roku 1619 na Moravu, kde se k moci dostává hrstka radikálů, která podporuje povstání proti císaři.

Thurn poté dokonce dvakrát v roce 1619 obléhá Vídeň, ovšem neúspěšně. V létě je u Záblatí poražen hrabě Petr z Mansfeldu, jehož přemožitelem se stává hrabě Karel Buquoy, velitel císařských vojsk.

Naopak slavné vítězství si připisuje Ladislav Velen ze Žerotína, který u Dolních Věstonic drtí císařskou armádu.

Vyhrává ten bohatší

Českému vojsku ovšem začínají ještě v tomtéž roce docházet finanční prostředky. Stavové očekávají pomoc jak od nového krále, tak od protestantské Evropy. Bohužel, tato strategie naprosto selhává.

Zatímco habsburským katolíkům zasílají značnou podporu španělští Habsburkové i katolické německé státy, stavovská strana získává symbolickou podporu evropských protestantských států.

Shánět vojáky pro císařskou armádu pomáhá dokonce i později slavný Albrecht z Valdštejna (1583–1634).

Jindřich Matyáš hrabě Thurn (1567–1640)
Jindřich Matyáš hrabě Thurn (1567–1640)

České útrapy

Složitá finanční situace a odmítnutí pomoci ze strany spojených nizozemských provincií napínají vnitřní situaci. Městský stav postupně přestává povstání podporovat.

Naopak Ferdinandovi II. se daří, když uzavírá spojenectví s mocným vůdcem katolické Ligy, Maxmiliánem Bavorským (1573–1651). V létě 1620 se císařská strana chystá jednou a provždy ukončit české povstání. Císařské a bavorské vojsko se spojují a táhnou na Prahu.

Oslabená stavovská armáda postup brzdí, ale katolické vojsko, postupně plenící jihočeská města, pokračuje k centru stavovského povstání.

Stavové jsou si vědomi špatné situace, urychleně se stahují k Praze a budují zákopy na Bílé hoře, odkud chtějí hlavní město bránit.

Předehra bitvy

První potyčka nastává už v noci před bitvou. Jízdnímu předvoji katolíků se podaří překvapit spící uherské spojence českých vojsk a zmasakruje je.

Bílá hora je strategicky velmi dobře vybrané místo, odkud je dobrý výhled, bude to všem stačit na početnější katolická vojska? Ráno se k Bílé hoře blíží bavorská a s menším opožděním císařská vojska.

Cestou ovšem musí překročit rozvodněný Litovický potok, což je možné pouze po mostě. V tuto chvíli, těsně před bitvou, zuří v českém táboře spory.

Moravští velitelé tlačí na knížete Kristána z Anhaltu, který nahradil Thurna ve vedení českých vojsk, aby využil situace a zaútočil na nezformované nepřátele. Kníže ovšem otálí a nechává katolíky v klidu přejít přes rozvodněný potok.

Defenestrace císařských místodržících z oken dvorské kanceláře.
Defenestrace císařských místodržících z oken dvorské kanceláře.

Zahájení střetu

Vedením české armády otřásají spory, kníže z Anhaltu nemá dostatečný respekt a ani ho neprovází pověst skvělého vojevůdce. Na katolické straně chce Maxmilián Bavorský okamžitě zaútočit, zatímco vrchní velitel, hrabě Buquoy, radí vyčkávat.

Myslí si, že česká armáda je bez morálky, vyčerpaná a sama se brzy rozpadne. Řada vojáků totiž nedostala měsíce zaplaceno. Hrabě si je také vědom mnohem horšího postavení svých vojsk.

Nakonec prý na popud karmelitánského řeholníka Dominika, který katolíkům přislíbí vítězství, Buquoy otáčí a velí k útoku. Katolíci křičí „Santa Maria“ a v sevřeném šiku stoupají po svahu. Protestanti vyčkávají a katolíky ostřelují.

Katoličtí jezdci se pokoušejí dobýt dělostřelecké postavení stavovské armády, ale jsou odraženi. Důstojníci velící vojsku stavů velí k útoku.

Císař Ferdinand II. (1608–1652)
Císař Ferdinand II. (1608–1652)

Velké obraty

První stěžejní moment bitvy se odehrává na levém stavovském křídle. Jezdecké útoky katolíků jsou nejdříve odraženy, ale po chvíli se ukazuje špatná morálka stavovské armády. Část vojáků se vůbec nezapojí do bitvy, jiní vystřelí do vzduchu a dávají se na útěk.

Příčinou je jak strach, tak to, že řada z nich je dlouhé měsíce bez výplaty. Levé křídlo se rozpadá, česká armáda je v chaosu. Odvážný kníže Anhalt mladší, syn vrchního velitele, se se svou jízdou a tisícovkou pěšáků pouští do brutálního útoku a slaví úspěch.

Když katolíci vidí zápal útočícího knížete a stále více mrtvých spolubojovníků, část z nich se stahuje. Anhaltovi muži křičí „Victoria“ a vrhají se vstříc německé katolické pěchotě, kterou drtí.

Karta se obrací a už i ti, kteří utíkali, cítí kořist a vracejí se zpátky. Do válečné vřavy se ovšem vrhají italští jezdci a polští kozáci.

Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.
Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.

Pohroma na Bílé hoře

Situace se opět mění, kozáci bojující za císaře zatlačují některé stavovské jednotky až do Vltavy, kde se mnoho vojáků utopí. Mladý Anhalt mezitím ztrácí dech a padá do zajetí. Do boje k tomu přicházejí posily katolické Ligy.

S českými šancemi to nevypadá dobře. Kdo může, utíká. Císařským se daří přitlačit zbytky žoldnéřů moravského pěšího pluku ke zdi obory Hvězda a masakrují ho. Rozvášnění katolíci vtrhávají do obory a pobíjejí zbylé nepřátele. Bitva je po dvou hodinách u konce.

Při samotné bitvě zahynulo kolem 1200 vojáků a další tisíce jsou pobity na útěku. Český král Fridrich tentýž večer prchá z Prahy a české země čeká dalších 300 let pod nadvládou Habsburků.

Třicetiletá válka, která je teprve na svém počátku, nakonec skončí bez vítěze. Počet obyvatel v Evropě se během ní ovšem sníží až o třetinu.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
reklama
zajímavosti
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Považovali Evropané čokoládu za tekuté pomyje?
Milujete čokoládu a nedělá vám problém smlsnout jí pořádný kus na posezení? Potom vás možná zarazí, že v minulosti byla čokoláda v tekuté podobě. Nejspíš netušíte, že vaše oblíbená pochoutka má za sebou zajímavou historii. Kdysi měla čokoláda cenu zlata – tedy s trochou nadsázky. Jak je to možné? Mayové nebo Aztékové používali od 7. až do 16. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz