Skip to content

Bighorn Medicine Wheel: Místo v horách milují Indiáni i turisté

Místo vysoko v horách využívají Indiáni po staletí. Energie, která zde působí, jim pomáhá spojit se se světem duchů a dělat správná rozhodnutí v důležitých věcech. Dnes sem míří také turisté, aby i oni nabrali novou sílu a pokochali se krásnou přírodou.

Málomluvní Indiáni, zahloubaní do meditací, kteří díky svému spojení s jinými světy a těsnému sepětí s přírodou mají ohromující znalosti. Takto obvykle vnímá domorodé obyvatele Severní Ameriky západní svět a vlastně není daleko od pravdy.

Dokladem toho mohou být i takzvaná „medicínská“ či „léčivá“ kola, kterých se na tomto kontinentu nacházejí stovky. K nim patří také Bighorn Medicine Wheel, umístěné v pohoří Bighorn Mountains v americkém státě Wyoming nedaleko od hranic se sousední Montanou.

Letní odhalení

Tento tajemný obrazec poskládali předkové původních obyvatel tohoto regionu ve výšce téměř 3000 metrů. Kamenná konfigurace je proto po většinu roku pokryta sněhem a ukazuje se světu pouze v letních měsících.

Má zhruba 25 metrů v průměru a z centrální duté mohyly, která je dostatečně velká na to, aby se v ní dalo sedět, se do stran rozbíhá 28 paprsků. Po obvodu kola leží šestice podobných kamenných uskupení.

Tyto zvláštní prstence staví domorodí Američané po celá staletí dávno předtím, než na kontinent vstoupí první Evropané a pokračují v tom dodnes. Vůbec přitom nezáleží na tom, ze kterého kmene pocházejí.

Bighorn Medicine Wheel má bohatou historii a i dnes je nejenom indiánským posvátným místem, ale také turistickou atrakcí. (Foto: National Park Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Čekání na slunovrat

Bighorn Medicine Wheel podle badatelů zvláštní astronomický význam. Mělo prý od počátku sloužit k předpovědi polohy Slunce a dalších jasných hvězd na obloze okolo letního slunovratu. Je navíc známé, že číslo 28 je mezi některými kmeny posvátné, protože je spojeno s lunárním cyklem.

Také to může souviset s významem tohoto posvátného místa, které slouží jako jakýsi oltář. Kromě astronomických poznatků tady Indiáni také řeší spoustu rituálních záležitostí, od obřadů přes meditace a posvátná shromáždění až k ukládání léčivých rostlin.

Z indiánských legend a dalších svědectví, kdy domorodí Američané mluví o tom, že sem chodili jejich dávní předkové, kterým říkají „lidé bez železa“, je možné odvodit, že je tato kamenná struktura velmi stará.

Místo je obklopeno pohořím Bighorn Mountains.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Nerušte Indiány!

Co se týká samotného místa, kde léčebný kruh leží, pak to navštěvují Indiáni podle nalezených archeologických důkazů téměř 7000 let. Využívají ho však také i dnes různé domorodé skupiny a to jak k uctívání letního slunovratu a souvisejícím rituálům, tak i k setkáváním a meditacím.

I když je turistickou atrakcí, kterou návštěvníci rádi vyhledávají právě kvůli energii, kterou má být toto místo nabito a čerpají zde nové síly po stránce psychické i fyzické, v době, kdy se zde konají indiánské obřady, sem nemají přístup.

Mohou se zdržovat jen v určené vzdálenosti a potichu pozorovat dění v kruhu. Tabu je také fotografování. A kdo se sem chce vypravit, musí si udělat čas k výletu od pozdního jara do poloviny září, pak je návštěvnická sezóna ukončena.

Nádherné místo

Nejenom samotné kamenné kolo, ale také okolní příroda umí doplnit energii. Indiánské rituální místo, které se stalo národní kulturní památkou, je totiž součástí rezervace jménem Bighorn National Forest. Ta vznikla v roce 1897 a je tak jednou z nejstarších chráněných lesních oblastí na území USA. Její území pokrývá asi 4500 km2 a zdejší nadmořské výšky se pohybují od 1500 metrů až do 4000 metrů. Rezervace je pojmenována po řece Bighorn, která je částečně napájena lesními potoky.

Ty mají největší sílu především během tání sněhu a prudkých srážek. Rezervace Bighorn National Forest se skládá hlavně z jehličnatých lesů. Kromě medvědů jsou domovem pro pumy, losy, vidlorohy a dokonce i kojoty.

V lesích je i spousta jezer, z nichž většina je plná pstruhů a žije zde také nejméně stovka dalších druhů ryb.

Zvláštním bonusem je také nádherná okolní příroda.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Legenda o zakladateli

K Bighorn Medicine Wheel se váže legenda o Indiánovi jménem Spálená tvář, který před dávnými lety žije ve zdejších lesích, staví tu kamenné kolo a pomáhají mu přitom tajemní „malí lidé“. Ti mu dokonce uzdraví obličej a muž se pak vrátí ke svému lidu.

Poté vybuduje strukturu, známou dnes jako Fort Smith Medicine Wheel, která má téměř stejné uspořádání, jen je o poznání menší.

Ve zdejších lesích žije spousta různých druhů zvířat.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: U.S. Forest Service Photo / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Svatomartinské hody nám závidí celý svět
iluxus.cz

Svatomartinské hody nám...

Spojení mladého vína s husími...
Salát s tuňákem a vejci
tisicereceptu.cz

Salát s tuňákem a vejci

K večeři je dobré volit potraviny s...
Aktivita sopky na ostrově La Palma sílí
epochalnisvet.cz

Aktivita sopky na ostrově La...

Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na...
Proč jsem si prošla minulými životy?
skutecnepribehy.cz

Proč jsem si prošla minulými...

Musela jsem si to vyzkoušet....
Záhada z Atacamy: Byla v poušti nalezena mumie mimozemšťana?
enigmaplus.cz

Záhada z Atacamy: Byla v...

V roce 2003 bylo objeveno několik centimetrů velké...
Skalnaté hory: pýcha Severní Ameriky a ráj pěší turistiky
epochanacestach.cz

Skalnaté hory: pýcha Severní...

Jedním ze symbolů...
Osobní traumata ji málem srazila na kolena
nasehvezdy.cz

Osobní traumata ji málem...

Dcera známých hereckých...
Chystají svatbu kvůli těhotenství?
nasehvezdy.cz

Chystají svatbu kvůli...

Neexistuje žádná statistika,...
Požáry a popáleniny: Když jde o vteřiny
panidomu.cz

Požáry a popáleniny: Když...

Jak správně ošetřit čerstvou popáleninu? Teoreticky to...
Slunce a sex jdou dohromady
21stoleti.cz

Slunce a sex jdou dohromady

Lidská touha po pohlavním styku je obecně silnější v...
Kouzlo venkovského bydlení
rezidenceonline.cz

Kouzlo venkovského bydlení

Bydlení na předměstí se může ukázat jako velká...
Nový podezřelý v případu Zodiac zanechával na internetu mrazivé komentáře
enigmaplus.cz

Nový podezřelý v případu Zodiac...

Před několika dny tým vyšetřovatelů odložených...