Domů     Bighorn Medicine Wheel: Místo v horách milují Indiáni i turisté
Bighorn Medicine Wheel: Místo v horách milují Indiáni i turisté

Místo vysoko v horách využívají Indiáni po staletí. Energie, která zde působí, jim pomáhá spojit se se světem duchů a dělat správná rozhodnutí v důležitých věcech. Dnes sem míří také turisté, aby i oni nabrali novou sílu a pokochali se krásnou přírodou.

Málomluvní Indiáni, zahloubaní do meditací, kteří díky svému spojení s jinými světy a těsnému sepětí s přírodou mají ohromující znalosti. Takto obvykle vnímá domorodé obyvatele Severní Ameriky západní svět a vlastně není daleko od pravdy.

Dokladem toho mohou být i takzvaná „medicínská“ či „léčivá“ kola, kterých se na tomto kontinentu nacházejí stovky.

K nim patří také Bighorn Medicine Wheel, umístěné v pohoří Bighorn Mountains v americkém státě Wyoming nedaleko od hranic se sousední Montanou.

Letní odhalení

Tento tajemný obrazec poskládali předkové původních obyvatel tohoto regionu ve výšce téměř 3000 metrů. Kamenná konfigurace je proto po většinu roku pokryta sněhem a ukazuje se světu pouze v letních měsících.

Má zhruba 25 metrů v průměru a z centrální duté mohyly, která je dostatečně velká na to, aby se v ní dalo sedět, se do stran rozbíhá 28 paprsků. Po obvodu kola leží šestice podobných kamenných uskupení.

Tyto zvláštní prstence staví domorodí Američané po celá staletí dávno předtím, než na kontinent vstoupí první Evropané a pokračují v tom dodnes. Vůbec přitom nezáleží na tom, ze kterého kmene pocházejí.

Bighorn Medicine Wheel má bohatou historii a i dnes je nejenom indiánským posvátným místem, ale také turistickou atrakcí. (Foto: National Park Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Bighorn Medicine Wheel má bohatou historii a i dnes je nejenom indiánským posvátným místem, ale také turistickou atrakcí. (Foto: National Park Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Čekání na slunovrat

Bighorn Medicine Wheel podle badatelů zvláštní astronomický význam. Mělo prý od počátku sloužit k předpovědi polohy Slunce a dalších jasných hvězd na obloze okolo letního slunovratu.

Je navíc známé, že číslo 28 je mezi některými kmeny posvátné, protože je spojeno s lunárním cyklem. Také to může souviset s významem tohoto posvátného místa, které slouží jako jakýsi oltář.

Kromě astronomických poznatků tady Indiáni také řeší spoustu rituálních záležitostí, od obřadů přes meditace a posvátná shromáždění až k ukládání léčivých rostlin.

Z indiánských legend a dalších svědectví, kdy domorodí Američané mluví o tom, že sem chodili jejich dávní předkové, kterým říkají „lidé bez železa“, je možné odvodit, že je tato kamenná struktura velmi stará.

Místo je obklopeno pohořím Bighorn Mountains.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Místo je obklopeno pohořím Bighorn Mountains.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Nerušte Indiány!

Co se týká samotného místa, kde léčebný kruh leží, pak to navštěvují Indiáni podle nalezených archeologických důkazů téměř 7000 let.

Využívají ho však také i dnes různé domorodé skupiny a to jak k uctívání letního slunovratu a souvisejícím rituálům, tak i k setkáváním a meditacím.

I když je turistickou atrakcí, kterou návštěvníci rádi vyhledávají právě kvůli energii, kterou má být toto místo nabito a čerpají zde nové síly po stránce psychické i fyzické, v době, kdy se zde konají indiánské obřady, sem nemají přístup.

Mohou se zdržovat jen v určené vzdálenosti a potichu pozorovat dění v kruhu. Tabu je také fotografování. A kdo se sem chce vypravit, musí si udělat čas k výletu od pozdního jara do poloviny září, pak je návštěvnická sezóna ukončena.

Nádherné místo

Nejenom samotné kamenné kolo, ale také okolní příroda umí doplnit energii. Indiánské rituální místo, které se stalo národní kulturní památkou, je totiž součástí rezervace jménem Bighorn National Forest.

Ta vznikla v roce 1897 a je tak jednou z nejstarších chráněných lesních oblastí na území USA. Její území pokrývá asi 4500 km2 a zdejší nadmořské výšky se pohybují od 1500 metrů až do 4000 metrů.

Rezervace je pojmenována po řece Bighorn, která je částečně napájena lesními potoky. Ty mají největší sílu především během tání sněhu a prudkých srážek. Rezervace Bighorn National Forest se skládá hlavně z jehličnatých lesů.

Kromě medvědů jsou domovem pro pumy, losy, vidlorohy a dokonce i kojoty. V lesích je i spousta jezer, z nichž většina je plná pstruhů a žije zde také nejméně stovka dalších druhů ryb.

Zvláštním bonusem je také nádherná okolní příroda.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Zvláštním bonusem je také nádherná okolní příroda.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Legenda o zakladateli

K Bighorn Medicine Wheel se váže legenda o Indiánovi jménem Spálená tvář, který před dávnými lety žije ve zdejších lesích, staví tu kamenné kolo a pomáhají mu přitom tajemní „malí lidé“. Ti mu dokonce uzdraví obličej a muž se pak vrátí ke svému lidu.

Poté vybuduje strukturu, známou dnes jako Fort Smith Medicine Wheel, která má téměř stejné uspořádání, jen je o poznání menší.

Ve zdejších lesích žije spousta různých druhů zvířat.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Ve zdejších lesích žije spousta různých druhů zvířat.(Foto: US Forest Service / commons.wikimedia.org / volné dílo)
Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: U.S. Forest Service Photo / commons.wikimedia.org / volné dílo)
reklama
Související články
Zajímavosti
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří […]
Zajímavosti
První obchodní styky dávných obyvatel Čech: Frčely hlavně korálky
České země jako izolovaná kotlina skrytá za horami a v lesích? Taková představa je skutečně velice naivní. Obchodní styky s okolím se zde pěstovaly už v dobách před naším letopočtem. Ačkoliv by to mnozí vás jistě neřekli, už tehdy prodej a koupě čile kvetla. Na našem území se obchodovalo už dávno před příchodem Slovanů, kteří do české kotliny […]
Zajímavosti
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla. Tyto neobyčejné […]
Zajímavosti
Léčivá síla bylinek: Jak naši předci léčili nachlazení, horečku, černý kašel či chřipku?
Na přelomu 19. a 20. století bylo lékařů pomálu, a jejich služby byly navíc drahé. Není proto divu, že se zejména chudí spoléhali na rady babek kořenářek, které k léčbě nemocí využívaly hlavně sílu bylinek. Jaké rostliny či jiné dostupné suroviny tedy sloužily k léčbě nemocí? Co zabíralo na úrazy a zhmožděniny? A jakou roli […]
reklama
zajímavosti
Neuvěřitelné bylinky Česka a Slovenska: Kokoška pastuší tobolka
V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Patří mezi ně i kokoška pastuší tobolka. I v jejím případě ale platí osvědčené rčení, „všeho s mírou“.     Pokud byste chtěli kokošku pastuší tobolku (Capsella bursa-pastoris) vyzkoušet vnitřně, s množstvím to určitě […]
Mravenci: Skrytí vládci světa
Na světě žije odhadem 14 000 druhů mravenců, přičemž jejichž celkový počet se počítá na triliony. Tento všudypřítomný hmyz se rozšířil po všech kontinentech s výjimkou zamrzlé Antarktidy, což představuje neuvěřitelný evoluční úspěch. Čím to, že zrovna mravenci jsou natolik úspěšní?   Německý výzkumný tým z univerzity ve Würzburgu odhadl, že celkový počet mravenců překračuje […]
Rozšíření kávy: Vojáci vyráběli mlýnky z munice
Město Mokha (v dnešním Jemenu) na břehu Rudého moře se v 16. století stává centrem obchodu s kávou. Zdejší vládci ale touží mít v pěstování kávovníku světový monopol, a proto zakazují vývoz sazenic. Teprve roku 1618 se jednomu holandskému obchodníkovi podaří propašovat několik keřů kávovníku ze země. Benátčané se o omamném nápoji údajně doslechli poprvé […]
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
zajímavosti
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
Proč se říká: Svině a perly, roh hojnosti a máj podzimu
V každodenním životě se setkáváme s mnoha rčeními, příslovími i pranostikami. Některá mají hodně zajímavé pozadí. V této rubrice se jim podíváme na zoubek a vysvětlíme si, co vlastně znamenají i jak vznikly. Pýcha se nevyplácí, to je známá věc. Podíváme se, co se může stát lidem, kteří nosí nos nahoru. Zjistíme i to, odkud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
iluxus.cz
Francouzské pekařství PAUL oslaví Mezinárodní den kávy netradiční specialitou
Mezinárodní den kávy je oslavou lahodně hořkého nápoje, bez kterého si většina z nás nedokáže nebo spíš nechce svůj den ani představit. To dobře ví ve francouzských pekařstvích PAUL, kde pro zákazníky
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
enigmaplus.cz
Indiány děsí Seskveč, zbytek USA Bigfoot: Obývá lesy Severní Ameriky lidoopí kryptid?
Hranici mezi uvěřitelným a neuvěřitelným často určuje jedna zásadní věc: důkaz, o němž se můžeme přesvědčit na vlastní oči. Proto vám ENIGMA v tomto seriálu představuje nejzáhadnější jevy a události,
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Co s tanečníkem tolik skrývají?
nasehvezdy.cz
Co s tanečníkem tolik skrývají?
Vletošním ročníku StarDance má herečka Ivana Chýlková (59) nespornou výhodu. Jejím tanečním partnerem je bývalý porotce Jan Tománek (51), kterému po pár týdnech tréninků neřekne jinak než Honzíčku.
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
21stoleti.cz
Klimatické změny jsou problémem i pro stabilitu budov
Extrémní jevy v počasí, bleskové povodně, zvyšující se teplota i hladina oceánů, ztráta biodevirzity, migrace lidí, to vše jsou na první pohled viditelné změny, ke kterým vede globální oteplování. Kli
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
enigmaplus.cz
Skrývá okolí zámku Konopiště otisk tragického osudu statečného německého vojáka?
Čtyřicet kilometrů jihovýchodně od Prahy, nedaleko města Benešov ve Středočeském kraji, najdeme Konopiště, zámek v historizujícím stylu. Je známo, že ve starobylých sídlech lze objevit nemalé množství
Dávný slib jsme si nakonec splnili
skutecnepribehy.cz
Dávný slib jsme si nakonec splnili
To, co začalo nevinným dětským slibem, se po letech ukázalo jako ten nejlepší nápad. Museli jsme si na sebe ale počkat. S Václavem jsme se dlouhé roky míjeli. Slíbili jsme si kdysi, mohlo nám být tak šest let, že se jednou vezmeme a budeme mít velkou rodinu. Ale víte, jak to s dětskými láskami bývá. Jak šel život
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou