Domů     Bernie Madoff: Král Wall Streetu a největší podvodník historie!
Bernie Madoff: Král Wall Streetu a největší podvodník historie!
6.12.2017

Bernie Madoff. Král Wall Streetu a člověk, kterému svěřila své úspory většina boháčů světa. Skoro padesát let svým klientům spravoval peníze. A skoro padesát let své klienty okrádal. Proč mu to tak dlouho procházelo a jak skončil?

Bernard Leon Madoff vyrostl v rodině, která se vždy velmi zajímala o to, jak funguje americká burza. Zejména její okrajové části. A právě tam se rozhodl mladý Bernie, který vystudoval politické vědy na Hofstrově univerzitě, začít s podnikáním.

Ve 22 letech založil společnost Madoff Securities, o níž tvrdil, že do ní vložil své peníze, které vydělal na brigádě coby plavčík na plážích Rockaway. Skutečnost byla ovšem taková, že mu jeho otec do začátku půjčil 50 000 dolarů.

Průkopník na burze

Z Madoff Securities se stala firma, která začala být brzy považována za průkopnickou v oblasti elektronického obchodování. V éře, kdy všichni na burze komunikovali telefonicky, začal Madoff používat moderní metody, především počítače.

Postupem času se Madoffova firma vypracovala na jednoho z největších obchodníků na Wall Street a její zakladatel byl považován za přední osobnost židovské filantropie. Mít peníze vložené u Madoffa pro klienty znamenalo tu nejbezpečnější investici.

Mít peníze u Madoffa byla lukrativní záležitost.
Mít peníze u Madoffa byla lukrativní záležitost.

Úspory ve spárech sociopata

Investovat s Madoffem bylo v jistém smyslu privilegiem. Nepřijímal zdaleka každého, ale vybíral si. Přátele, přátele přátel, vlivné lidi… V roce 1994 koupil vilu v Palm Beach – oblasti, kde se soustředili ti nejmovitější z movitých.

Zakrátko se třetina členů zdejšího klubu stala Madoffovými investory. Jenže Madoff byl ve skutečnosti sociopat. Necítil ani špetku provinilosti kvůli tomu, že okrádá své přátele a známé. A on je skutečně okrádal.

Jak se totiž později ukázalo, nikdy nekoupil ani neprodal jedinou akcii. Tento muž, kterého na Wall Street všichni milovali, lákal klienty do fondů na vysoké výnosy, které ale vyplácel z vkladů nově příchozích klientů.

Investoři v šoku

Klec spadla až v roce 2008. Na zpronevěry váženého podnikatele se přišlo díky dva měsíce trvajícímu propadu na americké burze.

Tehdy vyšla na světlo řada podvodů, ale na sumu 65 000 000 000 dolarů, kterou zpronevěřil Bernie, svým rozsahem ani zdaleka neměl žádný. Jak byl odhalen? Investoři tehdy z pochopitelných důvodů chtěli od Madoffa své peníze.

Jenže ten záhy neměl z čeho vyplácet a všechno prasklo. Policii na svého otce zavolali sami jeho synové, když se jim přiznal. Madoffova žena upadla v podezření, že o všem věděla ještě dříve – den předtím si totiž vybrala 15 000 000 dolarů.

Teprve při propadu burzy se na podvod století přišlo.
Teprve při propadu burzy se na podvod století přišlo.

Jako u Pearl Harbouru

Věřitelé si ovšem o takových sumách už mohli nechat jen zdát a vzápětí pochopili krutou pravdu – jejich úspory jsou nenávratně pryč. Byli v šoku. „Moje rodina měla bohužel u Bernieho Madoffa všechny své peníze.

Byla jsem stejně překvapená, že byl Madoff zatčen, jako když Japonci vybombardovali Pearl Harbour,“ vypověděla Joyce Greenbergová, jejíž otec býval burzovní makléř a s Berniem začal investovat v 70. letech.

Starostlivý přítel? Kdepak!

„Byl to člověk, který byl vždy dostupný na telefonu. Když jste mu zavolali, vždy vám telefonoval zpět. A když zemřela sestra mé ženy, Bernie Madoff přišel na pohřeb,“ nevěřícně vrtí hlavou další z podvedených, Norman Braman.

„Byli jsme přesvědčeni, že je to opravdu starostlivý člověk. Ve skutečnosti to ale byl prvotřídní podvodník.“ Je nepříjemné, když lidé ztratí důvěru v nějakou instituci. Když je ale zradí někdo, komu věřili, je to pro každého tragédie.

Řada zoufalých sebevražd

Někteří Madoffovi klienti se po jeho zatčení zhroutili. Několik jich dokonce, tváří v tvář zjištění, že jsou z nich žebráci, spáchalo sebevraždu.

Jeden muž si dva týdny poté, co si pro Madoffa přišla FBI a obvinila ho z rozsáhlého podvodu, podřezal žíly, další se zastřelil.

Nepředstavitelný tlak bohužel neustál ani starší ze dvou Madoffových synů – Marka Madoffa našli přesně dva roky po otcově uvěznění v jeho luxusním loftu na Manhattanu oběšeného. Ve vedlejším pokoji spal jeho dvouletý syn.

Soud s podvodníkem století

Bernie Madoff se u soudu přiznal a prohlásil: „Hluboce se omlouvám a stydím se.“ Soudce tím ale zjevně neobměkčil.

Americká federální prokuratura pro něj požadovala pokutu 170 000 000 000 dolarů za zpronevěru až 65 000 000 000 dolarů a trest odnětí svobody 150 let vězení.

Rozsudek zahrnující odnětí svobody v plné výši byl vynesen 29. června 2009. Tak skončil největší podvodník Wall Streetu… Ale i zde se potvrdilo rčení, že všechno zlé je k něčemu dobré:

Madoffův případ mimo jiné odhalil slabiny v regulačním systému amerických finančních trhů.

Podvodník byl odsouzen ke 150 letům vězení.
Podvodník byl odsouzen ke 150 letům vězení.
Foto: Shutterstock.com
reklama
Související články
Svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Svět zločinu
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Svět zločinu
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Svět zločinu
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od