Skip to content

Benito Mussolini dokázal sníst na posezení misku česneku

„Ticho, otec jde,“ okřikne Rachel Mussoliniová svého syna Romana, který se živě baví se sestrou Anne Marií. Se svými pěti potomky se shromáždí kolem oválného stolu. Je právě čas jídla. Její manžel Benito Mussolini si potrpí na společné večeře s celou rodinou.

Chce, aby něj s jídlem počkali.

Teprve když Benito Mussolini (1883–1945) přijde ke stolu, mohou se všichni pustit do lákavě vypadajících lahůdek. S manželkou a dětmi jí rád, když je ale jako premiér pozván do královského paláce, nejásá.

Dlouhé formální hostiny s králem Victorem Emmanuelem III. (1869–1947) ho nebaví.

Malý Romano Mussolini s otcem na pláži. Benito Mussolini syna cepuje – s jídlem se musí vždy čekat na hlavu rodiny.

Vášnivá noc se odkládá

Maso moc rád nemá, obdivuje vegetariány. Navzdory tomu ale pokušení dobrého kousku masa marinovaného v bylinkách, hlavně v majoránce ze zahrádky neodolá. Pochutnává si na něm i dnes. Ovšem jeho nejoblíbenější jídlo rodina snáší těžce.

Benito si s oblibou poroučí nahrubo nasekaný česnek zalitý olejem a citrónem. „Je to skvělý lék na srdce,“ tvrdí přesvědčivě a neváhá sníst na posezení celou misku. Ovšem jeho žena Rachel z toho nadšená není, noc plná milování se v takovou chvíli odkládá.

„Nemohla jsem se k němu potom ani přiblížit. V noci jsem ho nechala spát v naší ložnici a našla útočiště v jednom z dětských pokojů,“ líčí později svoje zážitky.

Duce s rodinou. Na rodinná setkání a společné stolování si obzvlášť potrpí.

Sladká tečka na závěr

Mezi Mussoliniho favority na talíři rozhodně nepatří brambory a překvapivě i těstoviny. Typická italská pasta jeho chuťové buňky neuspokojuje. „Těstoviny ho zajímaly jenom do té míry, že byly vyrobeny z pšenice, jejíž výrobu bylo třeba posílit v polovině roku 1920,“ uvádí Clarková se Scottovou.

„Bolí mně po nich hlava,“ odsouvá rozladěně talíř s těstovinovým salátem i brambory, kdykoli musí jíst mimo domov a nemůže si poručit jídlo podle svého přání.

Benito Mussolini s Adolfem Hitlerem. Každý z nich má jiné chutě. Zatímco Hitler maso nesnáší, Mussolini nakládanému kousku v bylinkách neodolá.

Jiné tradiční domácí italské pokrmy ale zbožňuje. Jedním z nich je i dezert Ciambellone, který tvoří sladkou tečku na závěr rodinných posezení Mussoliniových. Jedná se o moučník hodně podobný naší tradiční bábovce.

Kuřecí maso a spousta zeleniny – na podobnou dietu Mussolini přistoupí kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu.

Lékaři varují

„Francouzská kuchyně je bezcenná, italská je nejlepší na světě,“ prohlašuje sebevědomě. Rád dobře jí a pije a díky nevhodnému životnímu stylu málem zemře. Lékaři mu v průběhu 2. světové války zjistí zvětšená játra, zvýšenou hladinu krevního cukru, deformace tlustého střeva a zácpa.

„Doporučujeme dietu,“ varují ho před neblahými následky přejídání. Naštěstí si od nich nechá poradit a změní jídelníček. Zařadí do něj hodně dietního kuřecího a králičího masa a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Jeho zdravotní stav se zlepšuje.

Foto: wikipedia.org, flickr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články