Skip to content
reklama
reklama

Barevní opeřenci: Komunikace skrytá v barvách

blank

Při pohledu na některé ptačí druhy se pozorovateli nabídne plejáda těch nejzajímavějších výtvorů přírody. Zbarvení ptačího peří je velmi variabilní a svůj podíl na tom bezesporu nese i evoluce. Ptačí samečci barevnou „přehlídku“ vyhrávají na plné čáře.

blank
Plameňáci nejsou růžoví hned po vylíhnutí, pro získání své výrazné barvy přijímají potravu v podobě řas a korýšů, obsahujících pigmenty zvané karotenoidy. Ty pak zbarvují kůži a peří plameňáků do růžova. Foto: Pixabay

Jednotlivé barvy neexistují jen tak bez účelu, zaujímají významné postavení jak při vnitrodruhové, tak i při mezidruhové komunikaci. Krom poselství předaného samotnou barvou využívají ptáci ke zdůraznění například různé roztahování per či světelné podmínky daného prostředí.

Samičky si pro páření obvykle volí toho partnera, jenž je nejvíce zaujme svojí extravagantností. Barevné ornamenty samců neslouží pouze k získání samičky k páření, ale uplatňují se i při bojích o teritorium.

U samic a mláďat je barevnost méně nápadná (tento jev se označuje jako tzv. pohlavní dimorfismus), což je dáno proto, aby lépe splynuly s prostředím a byly tak v bezpečí před predátory.

blank
Za většinu barev v přírodě jsou zodpovědné pigmenty, které při určitých vlnových délkách pohlcují světlo – odražené světlo má tak úplně jinou barvu než to, které na pigment dopadlo. Foto: Pixabay

Nepřehlédnutelní papoušci

Odborníci z německého Institutu Maxe Plancka pro ornitologii se pokusili zjistit, proč jsou zrovna papoušci v porovnání s jinými ptáky tak barevní. „Zbarvení peří je obvykle přičítáno výběru sexuálního partnera, ale papoušci jsou převážně považováni za monogamní ptáky,“ řekla hlavní autorka studie Luisana Carballo. U monogamních ptáků není obvykle zaznamenán pohlavní dimorfismus, obě pohlaví tak bývají zbarvena stejně. Vědci analýzou několika papouščích druhů (ara, kakadu atd.) došli k výsledku, že u větších druhů papoušků neexistuje barevný rozdíl mezi samci a samicemi, kdežto u menších ano, a že existuje vliv podnebí na zbarvení peří, takže druhy s tmavším zbarvením peří obývají vlhčí a chladnější prostředí nebo hustší lesy a nikoli otevřená stanoviště.

blank
Frekventovanými pigmenty jsou melaniny (černá, hnědá, tmavožlutá), lipochromy a karotenoidy (žlutá, červená, v kombinaci s melaninem zelená), vzácnější jsou pak porfyriny (zelená, růžová). Foto: Pixabay

Duhové dědictví

Při výzkumu původu pestrého zbarvení ptáků vědcům z anglického Bristolu posloužila sbírka peří 97 druhů moderních ptáků z Kodaňského muzea. Významným objevem byl fakt, že zástupci dvou ptačích skupin – trogonů (dva prsty směřují dozadu a dva dopředu) a svišťounů (mají srpkovité peří, např.

rorýs, kolibřík) – měli duhová křídla už před desítkami milionů let, přesněji někdy před 49 miliony let, kdy na planetě došlo k velkému oteplení, jak naznačily fosilní pozůstatky primotrogona, pravěkého předchůdce dnešních trogonů, který žil ve třetihorách, v období středního eocénu.

Máme spoustu fosilií, z nichž se to dá datovat,“ sdělil ornitolog Ondřej Sedláček. Podle odborníků se pravěcí trogoni a svišťouni těm současným podobají způsobem života, tvarem těla i barvami. „U dávných předchůdců současných trogonů a svišťounů se našly struktury, které jednoznačně dokládají, že taková barevnost už tehdy fungovala,“ doplnil Sedláček.

blank
Mezi strukturálními barvami zaujímá místo bílá (úplný odraz) a nejrůznější odstíny modré. Barvu peří mohou ovlivňovat hormony, dieta, věk, fyzikální poškození, nemoci nebo také částečně i voda. Foto: Pixabay
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Myška jako důkaz vikinských plaveb na Madeiru?
enigmaplus.cz

Myška jako důkaz vikinských...

Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec...
Ušijte si originální bytové doplňky a dekorace
panidomu.cz

Ušijte si originální bytové...

Originální kousky, které si ušijete sami, dodají...
Být poslušná se mi v životě vymstilo
skutecnepribehy.cz

Být poslušná se mi v životě...

Pro své nejbližší bych...
Noc vědců v Národním zemědělském muzeu: zemědělská věda všemi smysly
epochanacestach.cz

Noc vědců v Národním zemědělském...

Už pošesté se Národní...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Je zamilovaná, nebo dráždí ex?
nasehvezdy.cz

Je zamilovaná, nebo dráždí ex?

Herečka Veronika Žilková...
Krátkozrakost: Nová epidemie na obzoru?
21stoleti.cz

Krátkozrakost: Nová...

Technologická revoluce pomalu, ale jistě začíná...
Přijde nakonec Patrasová o všechno?
nasehvezdy.cz

Přijde nakonec Patrasová o...

Má problémy s alkoholem,...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Kamery zachytily tajemného tvora: Texaské město prosí veřejnost o pomoc
epochalnisvet.cz

Kamery zachytily tajemného...

Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové...
Dračí ochránce jezera Brosno: Stráží ho už dlouhá staletí?
enigmaplus.cz

Dračí ochránce jezera Brosno:...

Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od...
BMW INVELT se připojil k oslavám sportovní divize M
iluxus.cz

BMW INVELT se připojil k...

Před 50 lety dala značka BMW zelenou...