O život bojovala 21 dní. A s ní celý svět, který její zápas sledoval se zatajeným dechem. Děvčátko, známé v té době kvůli utajení skutečné identity jako Baby Fae, se stalo prvním dítětem, kterému místo vlastního srdce tlouklo v těle srdce mladého paviána.
Když se Stephanie „Fae“ Beauclairová 14. října 1984 pět minut před sedmou hodinou ráno předčasně narodí, měří 48 centimetrů a váží necelých 2700 gramů. Má však jeden velký problém.
Hypoplastický syndrom levého srdce označuje fatální vadu, při které je levá polovina tohoto životně důležitého orgánu nedostatečně vyvinutá.
Protože se předpokládá, že život malé Fae se bude počítat při hodně velké dávce optimismu maximálně na týdny, dostává její matka na výběr. Může ji nechat zemřít v nemocnici nebo si ji vzít s sebou domů. To byla v té době běžná praxe.
Pojedeme domů
Matka se rozhodne pro druhou možnost. Po čtyřech dnech se stav dítěte začíná zhoršovat. V té době vstupuje na scénu dětský kardiolog Leonard Bailey (*1942) z nemocnice Loma Linda University Medical Center v Kalifornii.
Přestože transplantace srdce urazila v té době od prvního úspěšně provedeného výkonu pořádný kus cesty, nikdo ještě neprovedl podobnou operaci u tak malého dítěte, především kvůli nedostatku dárců v kojeneckém věku.
Můžeme čekat na smrt. Nebo…?
Právě kvůli této skutečnosti strávil doktor Bailey řadu let výzkumem možností, které nabízí transplantace srdce zvířete do těla člověka. Tento lékař nabízí rodičům děvčátka šanci na jeho záchranu. Tou je transplantace srdce paviána.
Protože není co ztratit, dostává specialista souhlas k provedení operace. Pět minut po půl dvanácté 26. října 1984 začíná v těle malé Fae spontánně bít srdce paviáního mláděte.
I když není skutečné jméno holčičky prozrazeno, příběh obletí celý svět a stává se senzací.
Udělejte, co můžete, doktore!
Lidé posílají malé hrdince květiny, dárky, pohlednice i peníze. Jiní tak nadšeni nejsou. Už před operací a také během ní i po ní pochodují kolem nemocnice ochránci zvířat s transparenty.
Nejen v odborných kruzích se také začíná živě probírat otázka lékařské etiky. Ta zesílí ve chvíli, kdy navzdory stále se zlepšujícímu stavu kojence dojde po 14 dnech ke zlomu.
Mimořádný experiment končí 15. listopadu 1984 v 9 hodin večer, kdy malá Fae svůj boj definitivně vzdává. I tak žije v průměru o dva týdny déle, než kterýkoliv předchozí příjemce zvířecího orgánu.
Z různých úhlů pohledu
Na hlavu Leonarda Baileyho se sesype další vlna kritiky. Je mu kladeno za vinu, že příliš riskoval a nehledal před operací lidského dárce nového srdce. Zpochyběny jsou také informace, které měli dostat rodiče dítěte o tom, co mohou od experimentu očekávat.
Lékař se hájí tím, že nápravné chirurgické techniky, které se v podobných případech u dětí provádějí, jsou podobně rizikové a mají stejně nejistý výsledek, jako tomu bylo u jeho experimentu.
Taktéž je obtížné najít odpovídajícího malého dárce a pokud by se tak i stalo, mohlo by být pro Fae pozdě. Oficiální místa nakonec stanoví jasné podmínky pro příští podobné pokusy.
A Leonard Bailey provede první úspěšnou transplantaci lidského srdce u dítěte jen o rok později.