Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty.
Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny?
Římská republika se zdá být minulostí. Mocný vojevůdce a politik Gaius Julius Caesar uskutečnil rozsáhlé reformy společnosti a vlády, díky čemuž se nakonec stal doživotním diktátorem a také nastartoval proměnu republiky na císařství.
Jenže každá akce vyvolává reakci a nekompromisní počínání stále více sebevědomého Caesara vede k velké nespokojenosti prostých lidí i mocných, kteří se bojí ztráty svého vlivu. Odpor sílí hlavně ve chvíli, kdy se Caesar připravuje na tažení proti Parthům.
Mezi lidmi koluje věštba, ze které vyplývá, že je tato válka jen záminkou, aby se Caesar nechal definitivně korunovat na krále, čímž by zcela zanikla moc republikánské šlechty. Vře to především v Senátu a osudový moment je na spadnutí.
Znamení nejsou dobrá. Sám etruský čaroděj Spurinna varoval Caesara, že se 15. března stane něco zlého. A co víc, uplynulá noc byla neklidná a těžké sny měla především Caesarova manželka Calpurnie. „Zdálo se mi, že jsi byl raněn.
Že jsi ležel v mém náručí a umíral,“ prosí ráno svého manžela, který se chystá odejít za svými povinnostmi, aby tentokrát zůstal doma. Caesar pochybuje. Ostatně předchozího večera byl na hostině a nyní se necítí úplně nejlépe.
Nakonec ho přesvědčí jeho vzdálený příbuzný a přítel Decimus Junius Brutus. Caesar souhlasí s tím, že jednání senátu, na které se má dostavit, je důležité a že by se tam mohlo rozhodnout o budoucnosti celé říše.
Očekává, že ho senátoři vyzvou, aby se vzdal své moci, sám jim však chce dát jasně najevo, že se staré republikánské pořádky už nikdy nevrátí.
Nepomohlo jim to
Caesar a Decimus Brutus míří do divadla. Během cesty přichází Caesarovi dopis s varováním před atentátem, jenže ten se rozhodne přečíst si ho až později. Vstoupí tedy do divadla, kde už vyčkávají senátoři, mezi kterými jsou i desítky spiklenců.
Akci zahájí senátor Lucius Tillius Cimber, který začne z Caesara strhávat roucho, což je znamením pro ostatní. Ve světle přicházejícím z oken se zalesknou dýky a všichni se vrhají na vzpírajícího se politika. Caesar se snaží uniknout, ale vše je marné.
Sevřen nepřáteli a oslepen vlastní krví zakopne a upadne. Celkem utrží třiadvacet ran, po kterých vykrvácí.
Je dokonáno. Nenáviděný diktátor je mrtev, ale říši to demokracii nevrátí. Brzy poté je vytvořen triumvirát, který rozpoutá teror proti tisícům republikánsky smýšlejících občanů. Caesar je záhy nato navíc prohlášen za boha.