Skip to content

Asteroidy: Nositelé zkázy, nebo života?

Vesmírné asteroidy bývají zpravidla vnímány jako hrozba pro život na naší planetě. Dopad takového tělesa na Zemí by vskutku pro náš druh mohl mít fatální následky. Ale nové výzkumy ukazují, že podobné impakty mohou fungovat naopak i jako katalyzátor života.

Poslední výsledky vědeckých bádání ukazují, že případný mimozemský život je třeba hledat v okolí velkých planet, v jejichž okolí neschází pásmo planetek. Právě taková kombinace může ve svém sousedství umožnit vznik určitých forem života.

Před 65 000 000 lety se dráha naší planety zkřížila s dráhou bezcílně letící kosmické skály. Výsledkem kolize byl zánik říše dinosaurů. Své šance se naopak dočkali malí a dosud nenápadní živočichové žijící většinou v podzemí nebo ve skalách. Savci.

A ti svou příležitost využili dokonale. Nebýt srážky s asteroidem, kdoví, jakým směrem by se evoluce ubírala.

Asteroid that wiped out the dinosaurs
Dinosauři nemají s asteroidy ty nejlepší zkušenosti.

Mnozí vědci soudí, že právě planetky či komety mohly na Zem přinést vodu i organické sloučeniny. Do vývoje planety však tato tělesa zasahovala i nadále. Občas sice na Zemi způsobila pěknou paseku, ale tím vlastně urychlila další vývoj.

Ovšem, kdyby asteroidy do Země narážely příliš často, život by neměl čas se pořádně vyvinout. Naštěstí máme ve sluneční soustavě Jupiter a další plynné obry, které ochotně nastaví své tělo, a zabrání tak vesmírným vandrákům, aby se dostaly na kolizní dráhu se Zemí.

Je jen otázkou času, kdy si Země dá s asteroidem další dostaveníčko (2)
Je jen otázkou času, kdy si Země dá s asteroidem další dostaveníčko

Zároveň Jupiter uklidňuje i situaci v prostoru mezi ním a Marsem, kde se nachází pásmo tisíců planetek, které mimochodem zrovna zkoumá sonda Dawn. I odsud totiž občas vyletí některý z asteroidů, který se posléze může přiblížit k Zemi.

Velký plynný obr může hrát v planetárních soustavách zásadní roli. „Aby byly v nějaké soustavě ideální podmínky pro vznik života, je třeba mít v blízkosti něco na způsob Jupitera,“ tvrdí astronom Mario Livio z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Právě on zkoumá, jaký vliv mají pásy asteroidů a planetek a plynné obry na případný život ve vesmíru.

Jupiter svou gravitaví mění dráhy vesmírných bludných balvanů (2)
Jupiter svou gravitaví mění dráhy vesmírných bludných balvanů

Kdyby Jupiter nevznikl, nebo by se pohyboval jinak než dnes, pás planetek mezi ním a Marsem by pravděpodobně byl podstatně větší. Zlobivé děti, které z něj občas utíkají, by pak naší Zemi doslova ubombardovaly.

Podobné podmínky, jako v naší soustavě jsou podle Livia zatím jen na 4 % dosud známých exoplanet, tedy planet mimo sluneční soustavu.

Foto: NASA, wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …