Skip to content

Asanace Prahy: Při demolici našli rituální lázně i podivné kosti

Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel.

Brzy mu už bude konec…

Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se kdy radní na městě a jejích obyvatelích dopustili, pro jiného o nutný krok k nové, modernější éře. Asanace Prahy, během níž bylo zcela zbouráno židovské ghetto v Josefově a části Starého i Nového Města, budila vášnivý rozruch a kontroverze již tehdy.

Hlavní město kvůli ní přišlo o svůj nezaměnitelně malebný ráz. Části města odsouzené k zániku totiž zpravidla tvořily křivolaké uličky plné schodišť, průchodů, dvorů a zákoutí. Především tristní hygienické podmínky v těchto starých zatuchlých uličkách, jež přes lomené střechy a změť komínů ani pořádně neprohřálo slunce, se ale staly hlavní příčinou jejich zkázy.

Domy v asanační oblasti působily jako labyrint. FOTO: Jewish Encyclopedia/Creative Commons/Public Domain

Jako v Bagdádu

Situace v Josefově je skutečně vážná. V ulicích, kde domy tvoří spíše jakýsi vzájemně pospojovaný spletenec než rovnou řadu budov, panují alarmující hygienické podmínky. Navíc se zde prakticky utlumil jakýkoliv stavební ruch, takže čtvrť chátrá.

O zašlosti Josefova si brzy štěbetá celá země. „Hnusný labyrint klikatých, úzkých uliček naplněných mephitickými vůněmi ze stok, valícím se z nízkých komínů dýmem oživených postavami a výjevy, jež zdají se jakoby byly přenešeny do Prahy přímo z Orientu, odkudsi z Bagdádu,“ vyjádří se o čtvrti nelichotivě v časopise Zlatá Praha.

Do pražského ghetta se trefují i mnozí další modernisté. Poukazují také na to, že například ve Frankfurtu a Římě již svá ghetta zbořili.

I tento romantický kout zmizel v asanaci. FOTO: Václav Jansa/Creative Commons/Public Domain

Hádky o férovou cenu

Zásadní milník přichází až 11. února 1893 se schválením tzv. asanačního zákona. Nově zřízená magistrátní asanační kancelář následně oblast rozdělí na 38 jednotlivých částí a začne plánovat pořadí jejich demolice.

Majitelé nemovitostí určených ke stržení se ihned sdruží do spolku – překvapivě nikoliv, aby asanaci bránili, ale aby si společně vyjednali co nejlepší podmínky při odprodeji. „Majitelé nemovitostí… po asanaci jako nezbytné zdravotní nápravě léta volali, sledovali ji od prvních návrhů a snažili se urychlit interpelacemi a peticemi její průběh,“ píše Bečková. Obávají se však toho, aby od nich jejich nebyly nemovitosti vykoupeny za nízkou cenu… S vlastní asanací se začne až zkraje roku 1896. Jako první přijdou na řadu domy mezi ulicemi Josefovskou, Dušní, Mikulášskou a Staroměstským náměstím, kde téměř sedm desítek domů vlastní dohromady 249 osob.

Plán pražské asanace. FOTO: Houfek Václav/Creative Commons/Public Domain

Podivné nálezy

Vylidněné ghetto se v prosinci 1896 opět zaplní. Nejde o návrat vysídlených obyvatel, nýbrž účastníky prohlídek, které zde pořádá Ústřední matice školská. Zájem je obrovský a poslední šanci nahlédnout do koutů tajuplné čtvrtě využijí tisíce lidí.

„Z návštěvnictva včerejšího asi málokdo byl by se odvážil v místa tato ještě před krátkem… Viděti bylo i vážné pozorovatele, kteří dojista vzpomínali v prázdných těch kobkách i podivného, v nejednom ohledu nepřirozeného života sociálního, kterýž zde bujil, a jenž nyní ztroskotán, sotva kdy jinde v podobné formě znovu ožije,“ píše o prohlídce tehdejší tisk.

A téma asanace z novin nezmizí ani se zahájením bouracích prací. Kdesi v podzemí jsou totiž objeveny židovské rituální lázně, zakládací listiny Maiselovy synagogy a v zahradě zrušeného benediktinského kláštera sv.

Mikuláše prý dělníci nalezli i lidské kostry s lebkami „tvaru tak zvláštního, že nemají sobě rovné v žádné kostnici v království českém se nalézající“… První vlna „ozdravovací kůry“ města pražského trvá do roku 1903.

Foto: Creative Commons, Úvodní foto: Jindřich Eckert/Creative Commons/Public Domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Křehký citronový koláč
tisicereceptu.cz

Křehký citronový koláč

Citronová náplň koláče je tak...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Moje vnučka rozchod neunesla
skutecnepribehy.cz

Moje vnučka rozchod neunesla

Ambice rodičů mohou být...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Dvaadvacet rad k nalezení lásky
panidomu.cz

Dvaadvacet rad k nalezení...

Láska nejsou žádné čáry a my vás o tom přesvědčíme!...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a vodopádů střežící vstup do Čech
epochanacestach.cz

Ústí nad Labem: Ráj rozhleden a...

Ústí nad Labem má...
Je na prestižní londýnské adrese stále jeden hákový kříž „zametený“ pod kobercem?
enigmaplus.cz

Je na prestižní londýnské adrese...

Londýnské budovy Carlton House Terrace...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Zelené děti z Woolpitu: Údajně pocházely z podzemního světa!
enigmaplus.cz

Zelené děti z Woolpitu: Údajně...

Případů zvláštně vypadajících dětí je v...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...