Skip to content

Asanace Prahy: Při demolici našli rituální lázně i podivné kosti

Početná skupina zvědavců prochází po vratkých pavlačích z jednoho opuštěného domu do druhého. V ruce třímají pouze svíce. Smutně si přehrávají ten mizející kus pražské historie. Myslí na ten podivný a legendami opředený starosvětský život, jenž v těchto ponurých domech a průchodech ještě nedávno bujel.

Brzy mu už bude konec…

Pro jednoho jde o největší zhůvěřilost, jaké se kdy radní na městě a jejích obyvatelích dopustili, pro jiného o nutný krok k nové, modernější éře. Asanace Prahy, během níž bylo zcela zbouráno židovské ghetto v Josefově a části Starého i Nového Města, budila vášnivý rozruch a kontroverze již tehdy.

Hlavní město kvůli ní přišlo o svůj nezaměnitelně malebný ráz. Části města odsouzené k zániku totiž zpravidla tvořily křivolaké uličky plné schodišť, průchodů, dvorů a zákoutí. Především tristní hygienické podmínky v těchto starých zatuchlých uličkách, jež přes lomené střechy a změť komínů ani pořádně neprohřálo slunce, se ale staly hlavní příčinou jejich zkázy.

Domy v asanační oblasti působily jako labyrint. FOTO: Jewish Encyclopedia/Creative Commons/Public Domain

Jako v Bagdádu

Situace v Josefově je skutečně vážná. V ulicích, kde domy tvoří spíše jakýsi vzájemně pospojovaný spletenec než rovnou řadu budov, panují alarmující hygienické podmínky. Navíc se zde prakticky utlumil jakýkoliv stavební ruch, takže čtvrť chátrá.

O zašlosti Josefova si brzy štěbetá celá země. „Hnusný labyrint klikatých, úzkých uliček naplněných mephitickými vůněmi ze stok, valícím se z nízkých komínů dýmem oživených postavami a výjevy, jež zdají se jakoby byly přenešeny do Prahy přímo z Orientu, odkudsi z Bagdádu,“ vyjádří se o čtvrti nelichotivě v časopise Zlatá Praha.

Do pražského ghetta se trefují i mnozí další modernisté. Poukazují také na to, že například ve Frankfurtu a Římě již svá ghetta zbořili.

I tento romantický kout zmizel v asanaci. FOTO: Václav Jansa/Creative Commons/Public Domain

Hádky o férovou cenu

Zásadní milník přichází až 11. února 1893 se schválením tzv. asanačního zákona. Nově zřízená magistrátní asanační kancelář následně oblast rozdělí na 38 jednotlivých částí a začne plánovat pořadí jejich demolice.

Majitelé nemovitostí určených ke stržení se ihned sdruží do spolku – překvapivě nikoliv, aby asanaci bránili, ale aby si společně vyjednali co nejlepší podmínky při odprodeji. „Majitelé nemovitostí… po asanaci jako nezbytné zdravotní nápravě léta volali, sledovali ji od prvních návrhů a snažili se urychlit interpelacemi a peticemi její průběh,“ píše Bečková. Obávají se však toho, aby od nich jejich nebyly nemovitosti vykoupeny za nízkou cenu… S vlastní asanací se začne až zkraje roku 1896. Jako první přijdou na řadu domy mezi ulicemi Josefovskou, Dušní, Mikulášskou a Staroměstským náměstím, kde téměř sedm desítek domů vlastní dohromady 249 osob.

Plán pražské asanace. FOTO: Houfek Václav/Creative Commons/Public Domain

Podivné nálezy

Vylidněné ghetto se v prosinci 1896 opět zaplní. Nejde o návrat vysídlených obyvatel, nýbrž účastníky prohlídek, které zde pořádá Ústřední matice školská. Zájem je obrovský a poslední šanci nahlédnout do koutů tajuplné čtvrtě využijí tisíce lidí.

„Z návštěvnictva včerejšího asi málokdo byl by se odvážil v místa tato ještě před krátkem… Viděti bylo i vážné pozorovatele, kteří dojista vzpomínali v prázdných těch kobkách i podivného, v nejednom ohledu nepřirozeného života sociálního, kterýž zde bujil, a jenž nyní ztroskotán, sotva kdy jinde v podobné formě znovu ožije,“ píše o prohlídce tehdejší tisk.

A téma asanace z novin nezmizí ani se zahájením bouracích prací. Kdesi v podzemí jsou totiž objeveny židovské rituální lázně, zakládací listiny Maiselovy synagogy a v zahradě zrušeného benediktinského kláštera sv.

Mikuláše prý dělníci nalezli i lidské kostry s lebkami „tvaru tak zvláštního, že nemají sobě rovné v žádné kostnici v království českém se nalézající“… První vlna „ozdravovací kůry“ města pražského trvá do roku 1903.

Foto: Creative Commons, Úvodní foto: Jindřich Eckert/Creative Commons/Public Domain
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Extra rychlá, bezpečná i spolehlivá
rezidenceonline.cz

Extra rychlá, bezpečná i...

Indukční varná deska se v privátních i...
De Gaulle vězněm na zámku Jezeří
enigmaplus.cz

De Gaulle vězněm na zámku...

Na svazích Krušných hor nedaleko Litvínova se nachází...
V Kotvě se otevírá Svět pohádek Boženy Němcové
epochanacestach.cz

V Kotvě se otevírá Svět...

Interaktivní výstava zve...
Rakušany trápí tajemná jáma s kovovým dnem
enigmaplus.cz

Rakušany trápí tajemná jáma...

Není díra jako díra. Ta, která se...
V italské jeskyni byly nalezeny pravěké ostatky
21stoleti.cz

V italské jeskyni byly...

O životě našich prapředků se neustále dozvídáme...
Peking zahalila oranžová mlha
epochalnisvet.cz

Peking zahalila oranžová mlha

V čínském Pekingu se 15. března odehrála nejhorší...
Sonda OSIRIS-REx se vrací k Zemi i se vzorky z planetky Bennu
21stoleti.cz

Sonda OSIRIS-REx se vrací k...

Americká sonda OSIRIX-REx úspěšně...
V Candy Soap úzkostlivě dbají na bezpečnost produktů
iluxus.cz

V Candy Soap úzkostlivě dbají...

Existence každé malé kosmetické značky stojí a...
Maraton hudby Brno bude!
epochanacestach.cz

Maraton hudby Brno bude!

Čtyřdenní hudební vrchol...
Rána způsobená mamince se možná nikdy nezahojí
nasehvezdy.cz

Rána způsobená mamince se...

Herečka Klára...
Trable v ráji! Kdo z nich koho podvádí?
nasehvezdy.cz

Trable v ráji! Kdo z nich...

Mnozí je obdivují, pro...
Alarmující zprávy z NASA: Zničený důkaz života na Marsu
enigmaplus.cz

Alarmující zprávy z NASA:...

Vědci z NASA (Národní úřad pro letectví a...