Skip to content

Archeologové jásají: Nalezli obří sochu z éry starověkého Egypta

Starověká egyptská říše byla jedním z nejmocnějších útvarů své doby. A památky na tuto slavnou éru archeologové nacházejí dodnes.

Současná egyptská metropole Káhira je domovem téměř deseti milionu lidí. Nemalá část z nich žije ve slumech a chudinských čtvrtích. A právě jedna z nich skrývala poklad. Němečtí a egyptští archeologové v ní objevili části gigantické sochy, která pamatuje ještě starověk.

2
Slum skrýval nečekaný poklad.

Je pravděpodobné, že socha znázorňuje jednoho z nejvýznamnějších vládců starého Egypta Ramesse II. Části skulptury totiž byly nalezeny v místech, kde tento faraon nechal postavit chrám slunečního kultu.

3
Podoba Ramesse II.

Kromě fragmentů sochy Ramesse byly objeveny části i jiného díla, jehož předlohou byl jiný faraon, a to vnuk Ramesse II. Sethi II. Zatímco první socha je z kvarcitu, druhá je z pískovce.

4
Faraon nenašel pro své spočinutí zrovna nejdůstojnější místo.

Nyní archeologové pátrají po dalších částech. Pokud je naleznou a ukáže se, že se opravdu jedná o Ramesse II., bude socha restaurována a vystavena u vchodu Velkého egyptského muzea, které své brány otevře již příští rok.

5
Ramesse II. se do dějin zapsal i jako stavitel.

Ramesse II. (1303–1213 př. n. l.), někdy také označován jako Ramesse Veliký (vláda 1279–1213 př. n. l.), byl egyptský faraon v době Nové říše (1550–1070/1069). Do dějin vešel jako obratný diplomat, když podepsal s chetitským králem vůbec první dochovanou mírovou smlouvu mezi dvěma rovnoprávnými partnery, ale i jako budovatel a stavitel.

Za sebou zanechal Egypt v míru a prosperitě, území říše sahalo od Núbie až po Sýrii. Historiky bývá považován za největšího panovníka egyptských dějin.

Foto: Flickr, Pinterest, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články