Skip to content

Amišové: Sekačka na trávu i solární panel jim nejsou cizí!

Jsou to Američané, ale říkají si amišové. Věří v Boha a žijí uprostřed nejcivilizovanější civilizace, přesto světelné roky od ní. Jako kdyby zamrzli někde 200 let nazpátek. I když…

Amišové přicestují z Evropy do Ameriky někdy mezi 17. a 18. stoletím. Je jich jen pár desítek, dnes kolem čtvrt milionu.

Anton Oparin / Shutterstock.com
Muži Amišů bez výjimky nosí vousy.

I když se chovají stále podle starých zásad, někteří jednotlivci vykročili na cestu objevování technologií. Na střechy si dávají solární panely a sprosté slovo už není ani sekačka na trávu. Ti vůbec nejliberálnější vlastní dokonce traktor.

3
Rozdělávání a udržování ohně provádějí klasickým způsobem.

A někteří amišové jdou ještě dál. Parta pěti mladých například podepíše smlouvy s televizí TLC a přestěhují se z venkova rovnou do New Yorku. Jde o novou reality show, kdy se hodí nezkažení amišové do moře chaosu – do New Yorku.

amis02
Všichni jsou ošaceni jen v pastelových barvách.

Když se tady objeví, mají výraz mimozemšťanů. Vidí jen beton a žádnou oblohu. Pak přijde hotel. Udiveně stojí u kohoutků s teplou vodou, u vypínačů nebo televize. Navzdory všemu asketickému těch pět v New Yorku neporušuje dogma.

Řídí se podle „rumspringy“, tedy něco jako „toulání“. Mají možnost ochutnat cizí svět, přes to se velká část ke komunitě vrátí.

Foto: shutterstock.com wikimedia commons, flickr.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Kuriozity
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články