Skip to content

Americké vlajky na Měsíci stále stojí: S jedinou výjimkou!

Vlajky, které umístili američtí astronauti na Měsíci před více než 40 lety, tam s jedinou výjimkou stále stojí.

Tou chybějící je vlajka, kterou na oběžnici Země umístili Buzz Aldrin a Neil Armstrong při první misi Apollo 11 v roce 1969. K tomuto zjištění dospěl Mark Robinson, který analyzoval záběry z orbitální kamery obíhající kolem Měsíce (LROC).

02
Měsíc – jediné těleso, kterého se kromě Země dotkla lidská noha

„Je jisté, že americké vlajky stále stojí a vrhají stín na všechna místa přistání – s výjimkou vlajky z (mise) Apollo 11,“ poznamenal Robinson. „Astronaut Buzz Aldrin řekl, že vlajku srazil vzdušný proud z motorů Apolla 11, když modul z Měsíce startoval.

Zdá se, že měl pravdu,“ dodal.

Astronaut Eugene Cernan on the Apollo 17 mission
Měsíční vlajky jsou stále v pozoru Vlajky na bázi nylonu byly navrženy za tím účelem, aby svým tvarem a designem budily vizuální dojem rozevlátosti a mírné „zmuchlanosti“.

Mise Apollo se uskutečnily v letech 1969 až 1972. V tomto období bylo na povrchu Měsíce umístěno šest amerických vlajek. Satelit LROC byl vypuštěn v roce 2009 s úkolem analyzovat povrch Měsíce a posílat na Zemi vizuální informace o lunárním prostředí brané zoomem nebo z velkého úhlu.

04
První lidé na Měsíci, posádka Apolla 11. Zleva Neil Armstrong, Michael Collins, Buzz Aldrin

„Osobně jsem byl velmi překvapen, že vlajky přežily ultrafialové záření i drsné teploty na povrchu Měsíce. Ale jak teď vypadají? Barvy jsou asi trochu vybledlé,“ uzavřel. Podle jiných expertů z NASA jsou v současnosti vlajky vlivem vesmírných podmínek již zcela bílé.

Foto: NASA, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články