Skip to content

Americká štvanice: Padesátá léta ve znamení rudé paniky

Příval obvinění se vymyká kontrole. Objevují se smyšlená obvinění, přestává platit presumpce neviny. Ke zničení života stačí ničím nepodložené obvinění. Zemi ovládá strach.

V letech 1917 až 1920 zasáhne USA tzv. Rudá panika coby reakce na události v Rusku a způsob jakým začne vystrkovat růžky Komunistická strana Spojených států amerických (CPUSA). Edgar J. Hoover (1895–1972) jako šéf Úřadu pro vyšetřování (BOI) sleduje komunistické předáky stojící za vlnou dělnických nepokojů a moc se s nimi nepáře.

Ty nejradikálnější zatýká a nechává vyhostit z USA. Postupně vzniká několik vládních organizací, které mají v náplni práce „lov“ komunistů, například v roce 1938 Výbor pro neamerickou činnost (HUAC).

J. Edgar Hoover ví na každého něco a komunistu vidí za každým rohem. (Marion S. Trikosko, Knihovna Kongresu, Volné dílo, commons.wikimedia)

Má seznam a nebojí se ho použít

Sotva utichnou kanóny druhé světové války, kdy je antikomunismus v rámci spojenectví USA a SSSR odložen, obavy se vrací. Sovětský režim se zmocnil Východní Evropy, komunisté vítězí v Číně. Navíc mají Rusové jadernou bombu, jejíž tajemství vyzradil fyzik Klaus Fuchs (1911–1988) žijící v Británii (více v Epoše 26/2016).

A když může být komunistický špion u atomové bomby, tak může být úplně všude. V USA nabírá obava ze špionáže a podvratné činnosti komunistů na obrátkách a přerůstá v druhou Rudou paniku. Od června 1950 ji navíc přiživuje Korejská válka, kde USA bojují proti severokorejskému komunistickému režimu podporovanému Čínou a SSSR.

K honu na čarodějnice zbývá jen krůček. A ten donutí Ameriku udělat 9. února 1950 senátor Joseph McCarthy (1908–1957) když během svého projevu vytáhne kus papíru, dramaticky s ním mává a tvrdí: „Státní správa je napadena komunisty.

Mám zde seznam 207 sympatizantů komunismu a komunistických špehů pracujících na ministerstvu zahraničí.“ Jako novodobý inkvizitor vzápětí rozpoutá štvanici, která dalece převýší do té doby obvyklou míru politických represí proti americkým občanům, nejen komunistům.

Joseph McCarthy vidí za každým rohem komunisty dva a je odhodlán je dostat. (United Press, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zničí život 11 500 rodinám

Metody, ke kterým FBI sahá jsou nelegální (sledování, otevírání pošty, odposlechy) a jejich obětí se stávají tisíce nevinných. V roce 1953 prezident Dwight Eisenhower (1890–1969) navíc schválí možnost propuštění zaměstnanců už při pouhém podezření.

Ač se proces prověřování loajality dotkne téměř 14 milionů obyvatel, není žádný špion odhalen. Přesto je na základě podezření propuštěno přes 11 500 úředníků a jejich rodiny se ocitají v bídě. Štvanice se dotýká i elitních vědců či umělců.

Postižen je Albert Einstein i Robert Oppenheimer, který dal Americe atomovou bombu. Tzv. Hollywoodská černá listina znemožní tvořit řadě umělců. Ať je to Leonard Bernstein, Orson Welles nebo Charlie Chaplin, který je nakonec z USA vyštván do exilu ve Švýcarsku.

A samozřejmě teče krev. V červnu 1953 jsou totiž za špionáž popraveni manželé Julius (1918–1953) a Ethel Rosenbergovi (1915–1953) na základě značně kontroverzního soudního procesu. Možná právě tato poprava, a to, že McCarthy svou štvanicí prudí stále širší okruh mocných i když během čtyř let neodhalil jediného skutečného špiona, jsou důvodem, proč Rudé panice dojde dech.

Jednou z obětí štvanice jsou i manželé Ethel a Julius Rosenbergovi. (Roger Higgins, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V liberecké zoo mají mladé
epochalnisvet.cz

V liberecké zoo mají mladé

V období jara přichází mláďata na svět jak ve...
Jak fascinující může být pracovní místo
rezidenceonline.cz

Jak fascinující může být...

Ippolito Fleitz Group má za sebou řadu...
Noční můry: Když vás probudí ledový pot…
panidomu.cz

Noční můry: Když vás probudí...

…pak vám mozek připravil sen jako z hororu....
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Rubens představuje Luční pěnu
iluxus.cz

Rubens představuje Luční pěnu

Základ novinky tvoří luxusní olej lisovaný ze semen...
Svatý Jan pod Skalou: Po stopách zbožného poustevníka
epochanacestach.cz

Svatý Jan pod Skalou: Po...

Jedno z nejkrásnějších...
Predátoři a příšery z jezer a řek: Kelpie a Ogopogo
enigmaplus.cz

Predátoři a příšery z jezer...

Hlubiny jezer i řek obývají nejrozličnější...
Najde si vášnivého milence?
nasehvezdy.cz

Najde si vášnivého milence?

Slovenská herečka Soňa...
O co Bára s Denisou spolu stále soupeří?
nasehvezdy.cz

O co Bára s Denisou spolu...

Seriál Slunečná působí jako...
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
enigmaplus.cz

Tajemný Ludvík XIV. Útočili...

Troufalý akt státního terorismu, do kterého...
Facebook a spol.: Algoritmy světem vládnou
21stoleti.cz

Facebook a spol.: Algoritmy...

Facebook, Instagram, Twitter, Tik Tok, YouTube,...
Jak jsem se vzdala svého bláznivého snu?
skutecnepribehy.cz

Jak jsem se vzdala svého...

Celé dětství jsem toužila...