Skip to content

Americká štvanice: Padesátá léta ve znamení rudé paniky

Příval obvinění se vymyká kontrole. Objevují se smyšlená obvinění, přestává platit presumpce neviny. Ke zničení života stačí ničím nepodložené obvinění. Zemi ovládá strach.

V letech 1917 až 1920 zasáhne USA tzv. Rudá panika coby reakce na události v Rusku a způsob jakým začne vystrkovat růžky Komunistická strana Spojených států amerických (CPUSA). Edgar J. Hoover (1895–1972) jako šéf Úřadu pro vyšetřování (BOI) sleduje komunistické předáky stojící za vlnou dělnických nepokojů a moc se s nimi nepáře.

Ty nejradikálnější zatýká a nechává vyhostit z USA. Postupně vzniká několik vládních organizací, které mají v náplni práce „lov“ komunistů, například v roce 1938 Výbor pro neamerickou činnost (HUAC).

J. Edgar Hoover ví na každého něco a komunistu vidí za každým rohem. (Marion S. Trikosko, Knihovna Kongresu, Volné dílo, commons.wikimedia)

Má seznam a nebojí se ho použít

Sotva utichnou kanóny druhé světové války, kdy je antikomunismus v rámci spojenectví USA a SSSR odložen, obavy se vrací. Sovětský režim se zmocnil Východní Evropy, komunisté vítězí v Číně. Navíc mají Rusové jadernou bombu, jejíž tajemství vyzradil fyzik Klaus Fuchs (1911–1988) žijící v Británii (více v Epoše 26/2016).

A když může být komunistický špion u atomové bomby, tak může být úplně všude. V USA nabírá obava ze špionáže a podvratné činnosti komunistů na obrátkách a přerůstá v druhou Rudou paniku. Od června 1950 ji navíc přiživuje Korejská válka, kde USA bojují proti severokorejskému komunistickému režimu podporovanému Čínou a SSSR.

K honu na čarodějnice zbývá jen krůček. A ten donutí Ameriku udělat 9. února 1950 senátor Joseph McCarthy (1908–1957) když během svého projevu vytáhne kus papíru, dramaticky s ním mává a tvrdí: „Státní správa je napadena komunisty.

Mám zde seznam 207 sympatizantů komunismu a komunistických špehů pracujících na ministerstvu zahraničí.“ Jako novodobý inkvizitor vzápětí rozpoutá štvanici, která dalece převýší do té doby obvyklou míru politických represí proti americkým občanům, nejen komunistům.

Joseph McCarthy vidí za každým rohem komunisty dva a je odhodlán je dostat. (United Press, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zničí život 11 500 rodinám

Metody, ke kterým FBI sahá jsou nelegální (sledování, otevírání pošty, odposlechy) a jejich obětí se stávají tisíce nevinných. V roce 1953 prezident Dwight Eisenhower (1890–1969) navíc schválí možnost propuštění zaměstnanců už při pouhém podezření.

Ač se proces prověřování loajality dotkne téměř 14 milionů obyvatel, není žádný špion odhalen. Přesto je na základě podezření propuštěno přes 11 500 úředníků a jejich rodiny se ocitají v bídě. Štvanice se dotýká i elitních vědců či umělců.

Postižen je Albert Einstein i Robert Oppenheimer, který dal Americe atomovou bombu. Tzv. Hollywoodská černá listina znemožní tvořit řadě umělců. Ať je to Leonard Bernstein, Orson Welles nebo Charlie Chaplin, který je nakonec z USA vyštván do exilu ve Švýcarsku.

A samozřejmě teče krev. V červnu 1953 jsou totiž za špionáž popraveni manželé Julius (1918–1953) a Ethel Rosenbergovi (1915–1953) na základě značně kontroverzního soudního procesu. Možná právě tato poprava, a to, že McCarthy svou štvanicí prudí stále širší okruh mocných i když během čtyř let neodhalil jediného skutečného špiona, jsou důvodem, proč Rudé panice dojde dech.

Jednou z obětí štvanice jsou i manželé Ethel a Julius Rosenbergovi. (Roger Higgins, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Tajemství houbových šamanů
enigmaplus.cz

Tajemství houbových šamanů

Při představě houbového šamana si možná...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Americká rodina se nejspíš nastěhovala do domu plného démonů
enigmaplus.cz

Americká rodina se nejspíš...

Když se v listopadu 2011 Latoya...
Kvůli čemu mají doma dusno?
nasehvezdy.cz

Kvůli čemu mají doma dusno?

Současná nelehká situace...
Starý autobus zamířil mlhou do minulosti
skutecnepribehy.cz

Starý autobus zamířil mlhou...

Nedokážu si vysvětlit, jak jsem...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...
Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
Zbořme mýtus MP3, můžete mít víc
21stoleti.cz

Zbořme mýtus MP3, můžete mít...

Máme pocit, že mezi většinovým vzorkem...
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....