Skip to content
reklama

Americká štvanice: Padesátá léta ve znamení rudé paniky

Příval obvinění se vymyká kontrole. Objevují se smyšlená obvinění, přestává platit presumpce neviny. Ke zničení života stačí ničím nepodložené obvinění. Zemi ovládá strach.

V letech 1917 až 1920 zasáhne USA tzv. Rudá panika coby reakce na události v Rusku a způsob jakým začne vystrkovat růžky Komunistická strana Spojených států amerických (CPUSA). Edgar J. Hoover (1895–1972) jako šéf Úřadu pro vyšetřování (BOI) sleduje komunistické předáky stojící za vlnou dělnických nepokojů a moc se s nimi nepáře.

Ty nejradikálnější zatýká a nechává vyhostit z USA. Postupně vzniká několik vládních organizací, které mají v náplni práce „lov“ komunistů, například v roce 1938 Výbor pro neamerickou činnost (HUAC).

J. Edgar Hoover ví na každého něco a komunistu vidí za každým rohem. (Marion S. Trikosko, Knihovna Kongresu, Volné dílo, commons.wikimedia)

Má seznam a nebojí se ho použít

Sotva utichnou kanóny druhé světové války, kdy je antikomunismus v rámci spojenectví USA a SSSR odložen, obavy se vrací. Sovětský režim se zmocnil Východní Evropy, komunisté vítězí v Číně. Navíc mají Rusové jadernou bombu, jejíž tajemství vyzradil fyzik Klaus Fuchs (1911–1988) žijící v Británii (více v Epoše 26/2016).

A když může být komunistický špion u atomové bomby, tak může být úplně všude. V USA nabírá obava ze špionáže a podvratné činnosti komunistů na obrátkách a přerůstá v druhou Rudou paniku. Od června 1950 ji navíc přiživuje Korejská válka, kde USA bojují proti severokorejskému komunistickému režimu podporovanému Čínou a SSSR.

K honu na čarodějnice zbývá jen krůček. A ten donutí Ameriku udělat 9. února 1950 senátor Joseph McCarthy (1908–1957) když během svého projevu vytáhne kus papíru, dramaticky s ním mává a tvrdí: „Státní správa je napadena komunisty.

Mám zde seznam 207 sympatizantů komunismu a komunistických špehů pracujících na ministerstvu zahraničí.“ Jako novodobý inkvizitor vzápětí rozpoutá štvanici, která dalece převýší do té doby obvyklou míru politických represí proti americkým občanům, nejen komunistům.

blank
Joseph McCarthy vidí za každým rohem komunisty dva a je odhodlán je dostat. (United Press, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)

Zničí život 11 500 rodinám

Metody, ke kterým FBI sahá jsou nelegální (sledování, otevírání pošty, odposlechy) a jejich obětí se stávají tisíce nevinných. V roce 1953 prezident Dwight Eisenhower (1890–1969) navíc schválí možnost propuštění zaměstnanců už při pouhém podezření.

Ač se proces prověřování loajality dotkne téměř 14 milionů obyvatel, není žádný špion odhalen. Přesto je na základě podezření propuštěno přes 11 500 úředníků a jejich rodiny se ocitají v bídě. Štvanice se dotýká i elitních vědců či umělců.

Postižen je Albert Einstein i Robert Oppenheimer, který dal Americe atomovou bombu. Tzv. Hollywoodská černá listina znemožní tvořit řadě umělců. Ať je to Leonard Bernstein, Orson Welles nebo Charlie Chaplin, který je nakonec z USA vyštván do exilu ve Švýcarsku.

A samozřejmě teče krev. V červnu 1953 jsou totiž za špionáž popraveni manželé Julius (1918–1953) a Ethel Rosenbergovi (1915–1953) na základě značně kontroverzního soudního procesu. Možná právě tato poprava, a to, že McCarthy svou štvanicí prudí stále širší okruh mocných i když během čtyř let neodhalil jediného skutečného špiona, jsou důvodem, proč Rudé panice dojde dech.

blank
Jednou z obětí štvanice jsou i manželé Ethel a Julius Rosenbergovi. (Roger Higgins, Library of Congress, Volné dílo, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Největší zázraky 21. století: Dokazují existenci věcí mezi nebem a zemí?
enigmaplus.cz

Největší zázraky 21. století:...

Američan Grayson Kirby si při autonehodě...
Perla neomylně poznala, kde jí je potřeba
skutecnepribehy.cz

Perla neomylně poznala, kde...

Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je...
Tapety jako na zámku
panidomu.cz

Tapety jako na zámku

Jinak řečeno tapety textilní. Právě ty si spojujeme s...
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz

Krůtí maso se zeleninovým...

Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso...
Uteče Rybová manželovi za Majerem?
nasehvezdy.cz

Uteče Rybová manželovi za...

Už nějakou dobu se...
Zastavil Jozue Slunce? Pomáhala mu vyspělá mimozemská rasa?
enigmaplus.cz

Zastavil Jozue Slunce?...

Desetitisíce židovských bojovníků visí svému...
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz

Znovuzrození ikonického...

Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila...
Masiv pod nohama
rezidenceonline.cz

Masiv pod nohama

Podlahová krytina z přírodního dřeva je prověřená...
Trpí delfíni „alzheimerem“?
21stoleti.cz

Trpí delfíni „alzheimerem“?

Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou...
Tak trochu jiné orloje
epochanacestach.cz

Tak trochu jiné orloje

Ten pražský na...
Chce zničit Borhyové hvězdnou kariéru?
nasehvezdy.cz

Chce zničit Borhyové...

Dlouhá léta neměla na Nově...
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz

Mrazivá předpověď: Do roku...

Ledovce jsou krásné a majestátní....

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha