Mluvily o ní děsivé legendy španělských dobyvatelů i domorodců, přesto nikdo nevěřil, že tajemná „řeka smrti“ s vařící vodou v amazonském pralese doopravdy existuje.
Znovu ji objevil v roce 2011 až cestovatel Andrés Ruzo. Podle jeho slov legendy nelhaly, neopatrné zvíře v její vodě zahyne během několika minut!
Nevysvětlitelný úkaz
Řeky s vařící vodou se tvoří nedaleko aktivních vulkánů, protože na ohřev takového kvanta tekutiny je potřeba ohromné množství energie. Místo v džungli, kde měla tajemná řeka téct, ale bylo od nejbližší sopky vzdálené přes 600 kilometrů.
Něco takového by v přírodě bylo naprostým unikátem. Cestovatel se tedy vydal do neprostupné džungle, aby se přesvědčil na vlastní oči. To, co tam uviděl, jej naprosto překvapilo.
Mezi stromy se proplétalo koryto, ze kterého stoupala pára a hladina doslova bublala.
Šaman na stráži
Člověk vnímá jako nepříjemně horkou vodu už takovou, která má méně než padesát stupňů, záhadná amazonská řeka má ale místy více než devadesát stupňů Celsia. Kdyby do ní spadlo něco živého, skončilo by to opařením, nebo smrtí.
V některých místech bylo vařící i bahno na břehu, a když začalo pršet, svět se ponořil do bílé mlhy vznikající rozdílem teplot. „Najednou bylo tak bílo, že jsem nemohl najít cestu zpátky,“ vzpomíná Ruzo.
Děsivý moment
Za deště a husté mlhy cestovatel uvízl na kameni vyčnívajícím z koryta řeky. Kdyby do vody spadl, měl by za několik vteřin tělo pokryté popáleninami. Místo toho viděl několik zbloudilých zvířat, která do vody spadla. „První věc, která se uvařila, byly oči.
Zvířata se snažila vyplavat, ale kvůli popáleninám ztrácela sílu, klesala níž a níž, až se jim nakonec horká voda dostala do tlamy a začala je vařit i zevnitř,“ popisuje cestovatel děsivý zážitek. Do půl hodiny přestalo pršet a mlha zmizela.
Z ledovců do nitra země
Vědci si teď lámou hlavu s tím, co vlastně řeku tak prudce ohřívá. Zřejmě jde o komplikovaný hydrotermální systém.
Podle jedné z teorií by voda mohla pocházet ze vzdálených ledovců v Andách, odkud prosakuje hluboko do podzemí, kde je ohřátá magmatem, než vyvře zpět na povrch.
Podle jiné teorie jde o přívalovou vodu, která stéká do nitra země porézními sedimentárními horninami. Tam se ohřeje teplem Země a následně puklinou vytéká zase ven.