Skip to content

Amazonie: Ležela uprostřed pralesů vyspělá civilizace?

Když se řekne Amazonie, Středoevropan si zpravidla vybaví neprostupný prales, ze kterého těžařské společnosti bezohledně kus za kusem ukrajují. Málokdo by řekl, že ještě před pár staletími zde existovala prosperující města, která by v konkurenci antických či středověkých evropských sídel bez problémů obstála.

Spolkový stát Matto Grosso se nachází v centrální části Amazonie na brazilsko-bolivijských hranicích. Právě sem zaměřili svou pozornost brazilští a američtí antropologové a archeologové, přičemž při výzkumu jim byli nápomocni i domorodí indiáni z kmene Kuikuro.

Ti pomohli nejen svými zkušenostmi a znalostmi prostředí, ale zapojili se i do vědecké fáze šetření.

2
Příslušnice kmene Kuikuro, který se na výzkumu rovněž podílel.

V místech, kde už znovu vládnou liány a vysoké stromy, byly objeveny zbytky měst, která náležela vyspělým civilizacím. Je až překvapující, jak pokročilé urbanistické koncepce tato sídla postavená na podobném základě dosáhla.

Základem byla hlavní třída, jež se u všech objevených měst táhla z jihovýchodu na severozápad. Uprostřed měst se nacházela rozlehlá náměstí, kde se konala nejen shromáždění, ale sloužila i jako středisko obchodu.

Své vzdálené středověké evropské příbuzné připomínala amazonská města i tím, že se kolem nich táhly rozsáhlé hradby.

3
Neprostupné pralesy Amazonie.

To vše svědčí o vysoké kulturní a politické organizaci tehdejší civilizace. Navíc poblíž zaniklých amazonských měst byly nalezeny zbytky hrází a umělých rybníků z doby, kdy jižní Čechy o Jakubu Krčínovi neměly ještě ani ponětí.

Jak vidno, amazonské kultury se nacházely i na poměrně vysokém stupni technického rozvoje a srovnání se středověkou Evropou je zcela na místě. Vrcholu dosáhla tajemná civilizace mezi lety 1200 až 1650.

Poté nastal rychlý a neúprosný úpadek. Bylo to přesně v době, kdy do hlubin Amazonie začali pronikat Evropané. Již roku 1494 podepsalo Portugalsko a Španělsko tordesillaskou smlouvu, která rozdělovala svět na sféry zájmu těchto států podél 14. poledníku.

Většina Amazonie tak připadla Portugalsku, které vyslalo jezuity do vnitrozemí, aby obrátili příslušníky místních kultur na křesťanskou víru. Tordesillaská smlouva má své důsledky i po půl tisíciletí, právě kvůli ní Brazílie hovoří portugalsky, kdežto zbytek latinské Ameriky španělsky.

4
Mohla podobně vypadat města v Amazonii v době svého rozkvětu?

V okolí portugalských jezuitských misií se získávala zemědělská půda kácením a následným vypalováním původního porostu. Jenže vydobytá půda nebyla schopná delší dobu vyživovat pěstované plodiny, o tom by mohli vyprávět i Mayové, a tak se vypalovala další a další území.

Je pochopitelné, že takové zacházení s ekosystémem nevedlo k ničemu dobrému. Obyvatelé místních vyspělých měst navíc podléhali i jiným druhům zkázy. Mnozí se stali oběťmi střelných zbraní, na jiné si zase počíhaly choroby, které jim jako nechtěný dar přivezli ze své domoviny evropští kolonisté.

5
Ničení amazonských pralesů…

Starobylá kultura začala upadat. I ona je důkazem cyklů dějin a toho, že byť civilizace dosáhne sebevyspělejšího stupně, nemusí tu být navěky. Prostor se zanikajícími městy se znovu vrátil do lůna pralesa, odkud vyšel.

Okolní stromy však již byly nové. A vědci se mohou začít přít, jedná se o původní přírodu, či nikoliv? Každopádně nové objevy z Amazonie zásadně mění pohled na historii lidského rodu na americkém kontinentě.

„Pokud jste velké a organizované sídlo objevili v Evropě, bylo to město. Pokud jste ho objevili někde jinde, muselo to být něco jiného,“ poukazuje na stereotypní myšlení mnohých antropologů a archeologů vedoucí výzkumu Mike Heckenberger z floridské univerzity.

Vyspělé civilizace zkrátka nejsou jen doménou bílého muže z Evropy…

Foto: mongabay, crystalinks, stuffpoint, mundogeo
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Je umělá inteligence nebezpečná?
enigmaplus.cz

Je umělá inteligence...

Umělá inteligence...
POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II. – Před sexem pil čokoládu
epochalnisvet.cz

POŽIVAČNÝ MONTEZUMA II....

Služebnictvo staví kolem stolu, na němž se to...
Kráska tone v slzách: další osudová rána
nasehvezdy.cz

Kráska tone v slzách: další...

Prožívá nejtěžší chvíle života, které...
Velký návrat Must de Cartier
iluxus.cz

Velký návrat Must de Cartier

Slavná kolekce kabelek Must de Cartier...
Záhada století: Podivné zmizení Amelie Earhartové
enigmaplus.cz

Záhada století: Podivné...

Tato americká letkyně byla v roce 1932...
Křeslo, puf i taburet
rezidenceonline.cz

Křeslo, puf i taburet

Společníci pro pohodlí, kteří by neměli chybět v žádném...
Dominikánská republika: Cestou rozmanitosti!
epochanacestach.cz

Dominikánská republika:...

Mnoho z nás se již...
Procházka údolím Lužnice
epochanacestach.cz

Procházka údolím Lužnice

K nejstarším značeným...
Zpěvačka Taylor Momsen prý vyfotila ducha
enigmaplus.cz

Zpěvačka Taylor Momsen prý...

Známá rockerka popsala hned několik...
Čína míří k Měsíci
21stoleti.cz

Čína míří k Měsíci

Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020...
Lanýže v Brně
21stoleti.cz

Lanýže v Brně

Pokud by člověk hledal poklad mezi potravinami,...
Hruškové taštičky
nasehvezdy.cz

Hruškové taštičky

Jste milovníci hrušek? Pokud ano, tento...