Pokud potřebujete další odůvodnění pro sklenici vína po obědě nebo před spaním, můžete směle říct, že věda je na vaší straně.
Podle výsledků nové studie prý konzumace malého množství alkoholu tlumí záněty a pomáhá mozku odstranit toxiny včetně těch, které jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou.
Kdo tedy říká, že si tímto příjemným způsobem vyčistí hlavu po náročném dni, má podle vědců z americké Rochesterské univerzity vlastně pravdu.
Výsledky jejich výzkumu totiž tvrdí, že konzumace malého množství alkoholu podporuje tlumení zánětlivých procesů v mozku a pomáhá mu efektivně odstranit nashromážděné toxiny včetně těch, které souvisí s Alzheimerovou chorobou.
„Je známo, že dlouhodobý příjem nadměrného množství alkoholu má nepříznivé účinky na centrální nervový systém.
V této studii jsme však poprvé ukázali, že nízké dávky alkoholu mají potencionální přínos pro zdraví mozku, zejména na jeho schopnost odstraňovat odpad,“ vysvětluje neuroložka Maiken Nedergaardová.
V malém množství neškodí?
Závěry studie jsou v souladu s některými podobnými výzkumy, které poukazují na pozitivní vliv nízkých dávek alkoholu na lidské zdraví.
Zatímco jeho nadměrná konzumace má dobře zdokumentovaná zdravotní rizika, řada studií spojuje příjem nižšího množství alkoholu se sníženým rizikem kardiovaskulárních chorob a také některých nádorových onemocnění.
Výzkum týmu, vedeného profesorkou Nedergaardovou se zaměřil na glymfatický systém.
Díky spletitému řečišti mikroskopických štěrbin mezi mozkovými buňkami, do kterých se dostává mozkomíšní mok se uskutečňuje jedinečný proces čištění mozku, kdy je touto cestou vyplavován metabolický odpad včetně toho, který má vztah k různým formám demence.
Překvapivé výsledky
U pokusných myší se vědci zabývali, jaký dopad má různě dlouhá a různě vysoká konzumace alkoholu. Při zkoumání mozků zvířat, vystavených vysokým hladinám alkoholu po dlouhou dobu nacházejí vysoké hladiny látek, typických pro zánět.
Zaznamenají také zhoršení kognitivních (poznávacích) a motorických (pohybových) schopností myší.
Zvířata, která jsou vystavena nízkým hladinám alkoholu, vykazují menší množství zánětlivých procesů v mozku a jejich glymfatický systém funguje efektivněji, než u hlodavců, kterým nebyl podáván alkohol vůbec. Motorické a kognitivní schopnosti přitom zůstávají u obou těchto skupin stejné.
Kde je hranice?
„Ukazuje se tak, že nízké dávky alkoholu zlepšují zdraví mozku, zatímco jeho nadměrná spotřeba je škodlivá pro celý organismus.
Nízká až střední konzumace alkoholu je spojena s nižším rizikem demence, zatímco těžké pití po mnoho let přináší zvýšené riziko kognitivního poklesu,“ uzavírá Maiken Nedergaardová.
I když pozitivní vliv umírněné konzumace alkoholu na lidské zdraví potvrzují i některé další studie, existují také mnohem zdravější, levnější i osvědčenější možnosti, jak zdraví mozku podpořit.
Rozpory ve výsledcích
Předchozí studie stejného vědeckého týmu z Rochesterské univerzity totiž například ukazuje, že schopnost mozku odbourávat odpad se výrazně zvyšuje ve spánku a této funkci také napomáhá tělesné cvičení. Výsledky jiných studií navíc naopak tvrdí, že pravidelné pití byť nízkého množství alkoholu pravděpodobnost rozvoje demence zvyšuje a odborníci jsou přesvědčeni, že podporuje i rozvoj rakoviny.
Nabízí se tak téměř hamletovská otázka. Pít či nepít, i když málo?