Skip to content

Alexandrie: Svědek Kleopatřiny slávy i pádu leží v hlubinách

Roku 365 kleslo do hlubin oceánu jedno z nejslavnějších měst té doby. Alexandrie odkud vládla Egyptu slavná ptolemaiovská dynastie.

Alexandrie. Odtud vládne Kleopatra (69–30 př. n. l.), tady jejímu kouzlu propadá Ceasar (100–44 př. n. l.) i Marcus Antonius (83–30 př. n. l.). Po její smrti však význam metropole ptolemaiovské dynastie upadá.

Jedno z největších měst helénské civilizace chátrá, opuštěnými paláci se prohání už jen vítr. Nakonec, když roku 365 podmořské zemětřesení a následná tsunami zničí podloží, klesá jeho část, včetně paláců, do hlubin.

alexandria10zsnh
Jedno z nejslavnější helénských měst pohltilo moře.

Moře vydává tajemství

Kalné vody alexandrijského přístavu je pak ukrývají až do doby, kdy se je rozhodne najít francouzský podnikatel a archeolog Franck Goddio (*1947). Léta studuje historické prameny, zejména spisy řeckého geografa Strabóna (64 př. n. l.–24 n. l.). Snaží se určit polohu staré královské čtvrti. V roce 1992 se konečně pustí v čele francouzsko-egyptského týmu do pátrání. O čtyři roky a tisíce ponorů později oznámí, že ve východní části přístavu, v hloubce 12 metrů našel, co hledal.

goddio
Svět znovu obdivuje dávné umění a Egypt za to může poděkovat francouzskému nadšenci Francku Goddiovi.

Sochy mizí v hlubinách

Objeví dlážděné ulice, zbytky staveb a také sochy bohyně Isis a Kleopatřina otce Ptolemaia XII (107–51 př. n. l.). Egyptská vláda však nechá sochy po prozkoumání vrátit zpět do hlubin. Má s jedinečným objevem velké plány, které zahrnují také unikátní podmořské muzeum.

Současná situace v Egyptě, stejně jako technické potíže i astronomické náklady projektu, však tyto plány odsouvají na neurčito.

1
Co bude se sochami a památkami, které dosud leží v hlubinách není jasné.
Foto: unmundodeluz.wordpress.com, ancienttimenews.tumblr.com, twcenter.net, antcientvine.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …