Domů     Alex Honnold: První chyba bude poslední!
Alex Honnold: První chyba bude poslední!
5.10.2023

Bez jakéhokoli jištění hodlá vylézt na kilometr vysokou horu s téměř kolmou stěnou. Stačí jediná malá chybička a zemře. Zvládne to?

To rozhodnutí zraje osm let. Tolik času uplyne od první myšlenky, přes náročné plánování a ještě náročnější přípravu, až po okamžik, kdy se nadechne a začne šplhat.

Místo školy hory

Američan s polskými kořeny Alex Honnold (*1985) je fenomenální horolezec a ve svých 30 letech legenda sólolezení.

Zejména jeho extrémní formy bez jištění lany, která je tak nebezpečná, že se jí věnuje sotva jedno procento horolezců a z nich se jen málokterý dožije důchodu.

Alex propadne výškám jako desetiletý kluk a v devatenácti nechá školy, aby se mohl věnovat jen lezení. Hodně cestuje. „Žil jsem v dodávce na parkovišti. S rozpočtem 88 centů denně.

Nebylo to špatné, ale občas si říkáte, že mít koupelnu taky není špatné.“ Připisuje si řadu významných výkonů, jako zdolání stěny Moonlight Buttress v americkém národním parku Zion či skalního útvaru Half Dome v Yosemitském národním parku. Začíná se o něm mluvit, stává se horolezeckou hvězdou.

Američan s polskými kořeny Alex Honnold je fenomenální horolezec. (Niccolò Caranti, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Američan s polskými kořeny Alex Honnold je fenomenální horolezec. (Niccolò Caranti, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Cestu se naučí nazpaměť

Kolem skalní stěny El Capitan v Yosemitském národním parku krouží roky. „Každý rok jsem tam jel, podíval se na těch 975m kolmé žuly, hlavou mi blesklo, že to je hodně špatný nápad a vycouval.“ Z možných tras si zvolí Free Rider.

Vyleze nahoru 47 krát, podrobně ji mapuje a zjišťuje zda vůbec lze některé úseky bez lana zdolat. Je důkladný. Přemýšlí nad každým pohybem těla a celou trasu v duchu prochází krok za krokem, dokud si nezapamatuje každý centimetr a každý pohyb.

Podle jeho přítele Jimmyho China (*1973) má navíc neobvyklou schopnost kontrolovat svůj strach. Sken mozku opravdu ukazuje, že jeho amygdala se aktivuje až při mnohem větším vzrušení než u většiny lidí. Ale to není vše.

„Pohyb přes místa, která vyvolávají strach opakuji znovu a znovu, až se jich bát přestanu.“ Lidé, kteří přesně ví, co se chystá udělat, jsou přesto zděšení. Zejména když Alex naváže vážný vztah se sympatickou Sanni McCandlessovou (*1992).

„Když lezete bez jištění, musíte mít duševní brnění a jakýkoli romantický vztah ho nahlodává. V podstatě nemůžete mít obojí,“ vysvětluje Alexův kolega a přítel Tommy Caldwell (*1978).

Má za sebou přes 1000 výstupů, ale žádný tak obtížný jako bude El Capitan.(Fox Sports, CC BY 3.0, commons.wikimedia)
Má za sebou přes 1000 výstupů, ale žádný tak obtížný jako bude El Capitan.(Fox Sports, CC BY 3.0, commons.wikimedia)

Je to na pytel

Při sólolezení bez jištění lany není absolutně žádný prostor pro chybu. Sám Alex přiznává, že většina sólolezců, které znal, už je po smrti. On sám se přitom chystá k nejtěžšímu kousku tohoto způsobu lezení a ještě má mít kolem sebe filmový štáb.

Ani on, ani filmaři, všechno zkušení horolezci, nejsou v klidu. „Stále přemýšlíme jak to udělat, abychom při natáčení nerozhodili jeho koncentraci nezpůsobili jeho pád. Stačí pohyb lana, uvolněný kamínek, nebo dron.“ Navíc je tu slunce.

Není dobré, aby na Alexe svítilo v nejhorších úsecích. Jenže to znamená začít s výstupem v podstatě za tmy, kolem 4 hodiny ráno. Faktorů nepohody je nakonec tolik, že první pokus na podzim 2016 vzdá. „Je to na pytel. Nechci tu být. Balím to,“ oznamuje.

Vadí mu cirkus okolo, navíc nemá absolutní důvěru v pravou nohu, zraněnou před několika týdny.

El Capitan, kilometr vysoká hora s téměř kolmou stěnou. Zdá se téměř nemožné vylézt nahoru bez jištění. (Little Mountain 5, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
El Capitan, kilometr vysoká hora s téměř kolmou stěnou. Zdá se téměř nemožné vylézt nahoru bez jištění. (Little Mountain 5, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)

Jako přistání na měsíci

Nevzdá to a v sobotu 3. června 2017 se vrátí. Bez filmařů, kteří až na pár tichých dronů zůstávají dole. Tentokrát je uvolněný. Postupuje rychle. Nezasvěcenému to může připadat jako brnkačka, ale není.

„Je tam pár míst, kde musím spoléhat na drobné nerovnosti, změny v textuře skály, a můj život závisí na jednom nášlapu.“ Ač se to zdá nemožné, tentokrát to zvládne. Za tři hodiny a 56 minut je nahoře.

Světová horolezecká komunita se shoduje, že jde nejodvážnější a nejúžasnější počin v historii lezení. Caldwell, který horu několika cestami také zdolal dokonce Alexův výkon přirovná k horolezeckému „přistání na měsíci“.

Foto: commons.wikimedia Titulka (Cmichel67, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia)
Související články
Zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Zajímavosti
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Zajímavosti
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
reklama
záhady a tajemství
Záhada kubánského podmořského města: Objev století, nebo pouhý optický klam?
V roce 2001 otřásl vědeckým světem šokující objev – u kubánského pobřeží byly nalezeny podivné kamenné struktury připomínající dávno ztracené město. Přestože od objevu uplynulo více než dvacet let, záhada zůstává nevyřešena. Co se skutečně skrývá v hlubinách Karibiku? Lokalita: pobřeží poloostrova Guanahacabibes na západě Kuby Jedna z nejzvláštnějších podmořských záhad začíná v roce 2001. Tehdy […]
Víte, které pohádky jsou ty nejděsivější?
Určitě si ze svého dětství pamatujeme celou řadu pohádek. Některé z nich byly vlídné až úsměvné, jiné nám zase naopak dokázaly přivodit doslova husí kůži…   Smutnou pohádkou je bezesporu „Malá mořská víla“ dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena (1805-1875). Poněkud děsivě působí i opakované macešiny úklady o život nevinné, krásné Sněhurky ve stejnojmenné pohádce bratří […]
Organizace ODESSA: Mýtus, nebo skutečná nacistická podzemní síť?
Po pádu Třetí říše zmizely stovky vysokých nacistických pohlavárů beze stopy. Pomáhala jim v tom tajná organizace ODESSA, nebo jde pouze o konspirační teorii? Pátrání po pravdě jednoho z největších tajemství poválečné historie. Po porážce Německa na sklonku druhé světové války začal na území Německa skutečný chaos. Zemí se proháněla nejen vítězná vojska, ale také […]
Záhada podmořské struktury u Jonaguni: Přírodní úkaz, nebo pozůstatek ztracené civilizace?
V modrých vodách u japonského ostrova Jonaguni se ukrývá jeden z největších archeologických rébusů současnosti – masivní kamenná struktura s dokonalými úhly a schody, která vypadá jako dílo dávných stavitelů. Je to přírodní zvláštnost, nebo důkaz existence vyspělé předpotopní civilizace? Lokalita: ostrov Jonaguni ležící jižně od pobřeží Japonska V roce 1986 se pod hladinu moře u […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz