„Zase pondělí!“ naříkáte při příchodu do práce a nejspíš nejste sami. Pokud se vám nechtělo vstávat a celé dopoledne prozíváte, je to v pořádku.
Pokud vás ale začne šíleně bolet hlava, slzí vám oči, teče z nosu a v jednom kuse kýcháte, může to být od dost vážnější!
Američanka Patty Mulcahyová pracuje v open space kanceláři jako asistentka televizní společnosti. Práce ji baví, ale je náročná a občas jí při ní slzí oči.
Když začnou v budově rekonstrukce a jsou nalepeny nové koberce, přidá se mohutný dávivý kašel a Patty skončí na pohotovosti.
Zdá se, že jde zápal plic, a dostane antibiotika, po návratu do práce se však příznaky zase vrátí. A když pak totálně zkolabuje nad pracovním stolem a nemůže dýchat, verdikt lékařů už je jiný.
Píše se rok 2006, když je poprvé jako příčina potíží uvedena „alergie na práci“!
Profesní šok
Vypadá to jako dobrá výmluva, proč se vyhýbat pracovišti, ovšem jde o skutečnou diagnózu! Vlastně se ani tak neřadí k alergiím, jako spíš k astmatu.
Podle Americké akademie pro alergii, astma a imunologii dokonce může zahrnovat až 10 % všech případů astmatu ve Spojených státech. U nás se podobné potíže často označují jako profesní astma.
Netýká se vás to také? Poznáte to jednoduše – potíže se zhoršují, když jste v práci, úleva přichází o víkendu nebo o dovolené. Příznaky jsou různorodé. Od vyrážky, bolestí hlavy či ucpaného nosu přes silnou nevolnost a dýchací potíže až po anafylaktický šok. A ten může končit i smrtí.
Něco je špatně!
A co nám vlastně v té práci tak vadí? Příčina může zdát banální. Američance Patty možná vadilo chemické složení lepidla, kterým byl připevněn koberec v kanceláři.
Někomu může vadit prach, zvlášť když pracuje třeba na stavbě, někomu pyl, když je zaměstnán v zahradnictví. A někomu zas latex, pokud musí v práci nosit ochranné rukavice.
Jiní mohou špatně snášet plísně ve starých budovách, čisticí či kosmetické prostředky a jsou záznamy dokonce i o osobách, jimž způsoboval kritické stavy parfém používaný některým z kolegů!
Nejde tedy jen o běžné alergické reakce? Právě nad tím američtí imunologové bádají také a prozkoumají tedy minulost pacientů, u kterých se reakce na nějaký podnět v práci objeví.
Mnohým z nich ale pyl, latex, prach či různá chemie mimo pracoviště vůbec nevadila – příznaky se objevily až tam. Zkrátka „alergii“ rozpoutal právě až fakt, že jsou v práci!
Vzít si doživotní dovolenou?
Astma je onemocnění dýchacích cest, jehož projevy se mohou vzbudit právě po kontaktu s různými alergeny. Zároveň je však řazeno mezi typická psychosomatická onemocnění. Když astmatik narazí na dráždivý podnět, zúží se mu průdušnice a průdušky.
A právě to může být ovlivněno i tím, že jsme zrovna ve stresu nebo v emočním vypětí.
Co ale teď s tím, pokud s naším psychickým rozpoložení mává zrovna práce či pracovní povinnosti? U některých silných astmatiků prý pomáhá psychoterapie nebo jóga. Nebo zkuste pracovat v jiném prostředí, kde se zbavíte závadných alergenů.
Protože „alergie na práci“ jen ze samotné práce, alespoň tedy podle odborníků, teoreticky nehrozí.