Skip to content

Aktuálně: Rotující ledový disk připomíná obří odraz měsíce

Velmi neobvyklý úkaz se před nedávnem objevil na řece Presumpscot v americkém Maine. Led na řece téměř geometricky přesný kruh, který byl pro místní a posléze i uživatele internetu, zajímavou podívanou.

Ledový disk o průměru přes 100 metrů se navíc díky proudu řeky na místě otáčel proti směru hodinových ručiček. O jak impozantní jev se jedná odhalily pořádně až záběry z dronu, které disk stojící v zákrutu řeky zachytily.

“Vypadá to, jako kdyby u našeho města přistál měsíc,” popsali situaci radní z nedalekého města Westbrook. Že se jedná o neobyčejný úkaz potvrzují také odborníci.

“Není těžké vysvětlit, jak se podobný disk utvoří. Zákruta řeky zachycuje led a stlačuje ho k sobě. Pokud jsou k tomu příznivé podmínky, kusy ledy přimrznou k sobě a zůstanou vodními proudy chyceny na místě v takovémto kruhu,” Popsal meterolog Ted Scambos. Za to, jak přesně disk kopíruje tvar kruhu, může pak spíše štěstí. Tvar ovlivňuje množství a podoba kusů ledu.

“Vsadil bych se, že to není poprvé, co na tomto místě podobný útvar vznikl. Zákruta má pro tento úkaz ideální tvar,” dodal Scambos. Pokud bude počasí pro obrovský ledový disk příznivé, je možné, že do příštích dní ještě naroste.

Foto: MSVN.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …