Led se zdá být velmi prostým jevem. Voda, která díky nízké teplotě zmrzla, nic víc. Tak jednoduché to ale není. Existuje i jiný druh ledu, takový který leží hluboko pod našima nohama a mohl by také znamenat konec nadějí na nalezení mimozemského života. Vědci už o něm nějakou dobu vědí, teprve nyní se ho ale učí chápat.
Tento nově objevený led vzniká pod velkým tlakem a ve velmi specifických podmínkách, jeho největší zvláštností ale je, že na rozdíl od běžného ledu nevytváří svým vznikem na okrajích ledové plochy žádné teplo.
To mu umožňuje šířit se mnohem rychleji, než jak jsme u této substance zvyklí. Může za to jiná struktura atomů.
Částečky tohoto ledu nyní našli vědci z vody vyvěrající z hloubky více než pět set kilometrů pod zemským povrchem. Jeho struktura byla od té, kterou známe, velmi rozdílná a pro vědce nepochopitelná, to se však nyní pomalu mění.
Led se podle nejnovějších poznatků tvoří pod tlakem, který je téměř dvacet jedna tisíc krát větší než atmosferický tlak a při teplotě okolo pěti stupňů celsia.
Podle vědců také tento nový druh ledu znamená nižší pravděpodobnost pro objevení mimozemského života. Planety, kde by se živit mohl objevit, a zároveň jsou častým terčem meteoritů, jsou jím totiž ohroženy.
Právě nárazy meteoritů by totiž mohly způsobit proniknutí ledu na povrch. Pokud by se tak stalo, jsou jím primitivní formy života kriticky ohroženy, a život by se na takové planetě jen těžko rozvinul.