Domů     Akihito a Mičiko: Romance z tenisového kurtu polidštila císařskou rodinu
Akihito a Mičiko: Romance z tenisového kurtu polidštila císařskou rodinu

„V krátkých bílých kalhotách vypadá úchvatně,“ pomyslí si Akihito. Ona obdivuje jeho údery. Neodradí ji ani skutečnost, že jde o syna z japonské císařské rodiny.

Rodí se láska, která mnohonásobně překoná tři sety tenisového utkání a kde jde o dokonalé souznění. Udělit jeden druhému kanára je u těch dvou prostě nemyslitelné.

Neocenitelnou oporu Akihitovi (⁎1933) poskytne jeho žena, císařovna Mičiko (⁎1934), rodným jménem Šóda. Dvojice se potkává v roce 1957 na kurtu, protože Akihito i Mičiko tento sport milují.

„Romance z tenisového kurtu,“ píše se o jejich lásce v tisku a oni novinovým článkům nezůstávají nic dlužni. Princ si obhájí svůj vztah s neurozenou dívkou a Mičiko ví, do čeho jde.

Úloha manželky korunního prince a budoucí císařovny jistě nebude nic lehkého, přesto se takového závazku zhostí. Stává se první ženou nešlechtického původu, která se do císařské rodiny přivdá.

Kromě chybějící modré krve přináší revoluci i v náboženství, patří k menšině japonských katolíků. Navíc je vzdělaná, strávila léta v Oxfordu a na Harvardu a úspěšně obhájila bakalářský titul z anglické literatury. To je u žen v Japonsku tehdy něco neobvyklého.

Berou se 10. dubna 1959. Už na svatbě se ocitne pod drobnohledem. Má róbu evropského střihu a kratší rukavice, než je zvykem. Tradicionalistům to vadí…

Císařský pár hodně cestuje. V roce 1987 zavítá do USA. FOTO: A1C Gerald B. Johnson/Creative Commons/Public Domain
Císařský pár hodně cestuje. V roce 1987 zavítá do USA. FOTO: A1C Gerald B. Johnson/Creative Commons/Public Domain

Dávají lidem útěchu

Mičiko se stává symbolem emancipace, přitom ale věrně stojí po boku svého muže. Uvažuje ale také jako moderní žena. Prosadí si s společně s manželem, že svoje tři děti budou vychovávat sami.

Do té doby je zvykem, že ve třech letech jsou císařští potomci odděleni od rodičů a starají se o ně chůvy. Mladý pár si na dobu, kdy usedne na trůn ještě počká.

Stane se tak až v roce 1989. Jeho otec Hirohito (1901‒1989) prolomil hranici, podle které japonský císař stojí na úrovni boha, Akihito se se svojí ženou Mičiko přibližuje obyčejným lidem. Dávají proto najevo soucit a účast.

Když dojde v roce 2011 k zemětřesení, které následně způsobí havárii jaderné elektrárny Fukušima, císařský pár neváhá a vydává se do postižené oblasti. Hovoří s oběťmi a snaží se jim dát útěchu a novou naději.

„Věřím, že si lidé budou pomáhat, aby společně překonali těžké chvíle,“ říká císař v televizním projevu. Akihito a Mičiko jsou tím naprosto výjimeční. Do té doby nebylo zvykem, aby vládce jezdil na místa tragédií.

Akihito a Mičiko si stojí vždy věrně po boku. FOTO: Kancelář prezidenta republiky/Creative Commons/Public Domain
Akihito a Mičiko si stojí vždy věrně po boku. FOTO: Kancelář prezidenta republiky/Creative Commons/Public Domain

Společně uctí padlé

Smíření se s minulostí, která se týká událostí 2. světové války, kdy se Japonsko stalo součástí Osy, bylo až donedávna tématem, o kterém se moc nemluví. I tohle tabu císařští manželé úspěšně prolomí.

V období let 1994-1995, tedy když se blíží 50. výročí od konce války, se zastaví v místech někdejších krvavých událostí. Navštíví Okinawu, Iwodžimu, Hirošimu, Nagasaki. Vzdávají zde hold padlým a modlí se za klid pro jejich duše.

O deset později, v souvislosti s 60. výročím si k projevu úcty obětem vyberou pro změnu ostrov Saipan a chladným je nenechá ani 70. výročí uzavření míru, které je zastihne na návštěvě ostrova Pelelia v Tichomoří, místa významné bitvy mezi Japonci a Američany.

Akihitův syn, současný japonský císař Naruhito. FOTO: BPMI Setpres/Creative Commons/Public Domain
Akihitův syn, současný japonský císař Naruhito. FOTO: BPMI Setpres/Creative Commons/Public Domain

Sbírají přesličky

Cisař cestovatel,“ taková přezdívka by Akihitovi jistě slušela. Minimálně dvakrát se během svojí vlády podívá do všech 47 japonských prefektur a navštíví 36 cizích zemí. Pro porovnání – jeho otec vyrazil do ciziny pouze dvakrát.

Mičiko ho samozřejmě na cestách doprovází. Společně symbolizují jednotu Japonska a mír, protože v jejich éře (skončila abdikací v roce 2019 – pozn. red.) Japonsko nevedlo žádnou válku. Kromě toho se přibližují obyčejným lidem.

Do světa pustí třeba dokument o svém všedním životě, kde celé Japonsko vidí, jak sbírají přesličky – oblíbené byliny v kuchyni. Všeobecně se ví i to, že se císař zajímá o ochranu přírody a píše dokonce vědecké články o rybách.

Císařovna se zase netají tím, že miluje dětskou literaturu (včetně pohádek Karla Čapka – pozn. red.) a sama výborně hraje na klavír. Ještě jako osmdesátníci si oba rádi zahrají tenis, při kterém se kdysi seznámili.

Kompletní japonská císařská rodina v listopadu roku 2013. FOTO: Ministry of Foreign Affairs of Japan/Creative Commons/CC BY-SA 4.0
Kompletní japonská císařská rodina v listopadu roku 2013. FOTO: Ministry of Foreign Affairs of Japan/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Ženská otázka ve hře

Po Akihitovi a Mičiko nastupuje na trůn jeho syn Naruhito (⁎1960) se svojí manželkou Masako (⁎1963). Oba se pyšní nejvyšším možným dosaženým vzděláním.

Zatímco Naruhito vystudoval v Oxfordu, jeho choť úspěšně dokončila Harvardovu univerzitu a ještě před sňatkem se stala úspěšnou diplomatkou. I oni tvoří velmi silnou dvojici.

Naruhito svoji ženu například chránil před bulvárem v době, kdy trpěla úzkostmi kvůli silnému tlaku, že ještě neporodila následníka trůnu. Jejich inaugurací začíná období zvané Reiwa, v překladu Krásná harmonie.

Od dvojice se čeká, že císařská rodina bude ještě blíž obyčejným lidem. Zároveň se dostává do hry i otázka ženského následnictví, protože pár má jedinou dceru, princezna Aiko (⁎2001).

Zdroje informací: https://www.kunaicho.go.jp/joko/activity-en.html https://web.archive.org/web/20071201092521/http://www.kunaicho.go.jp/e03/ed03-01.html https://edition.cnn.com/2017/11/30/asia/japan-emperor-akihito-abdication-intl/index.html Keene, Donald. Japonský císař: Meidži a jeho svět, 1852–1912. Columbia University Press (2005). ISBN 0-231-12341-8
Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: William Ng/Creative Commons/Public Domain
Související články
Historie
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Historie
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
Historie
Mongolská armáda Čingischána: Velitel neodměňuje podle rodového původu, ale zásluh
Z někdejších přátel Čingischána a Džamuchy se stali nepřátelé. Džamuchův bratr ovšem jednoho dne odvedl Temüdžinově družině koně. Čingischánova pomsta na sebe nenechala dlouho čekat a zloděj byl zabit. To se stalo poslední kapkou ke konci jejich přátelství. Někdejší přítel Ďžamucha proti němu poslal armádu o 30 000 bojovnících. K boji došlo u Dalan-baldžutu. Přesila se stala […]
Historie
Národní muzeum: Sbírky dodá šlechta, pozemek městská rada
Ulice opanují tanky a střelba je slyšet na každém rohu. Kalendář tehdy ukazuje srpen 1968 a Československo zažívá jeden z nejtěžších dnů v historii. Škodě neujde ani Národní muzeum, které si údajně vojáci spletou s budovou Československého rozhlasu. Dnes budova zdobí Václavské náměstí, v minulosti Národní muzeum, které je založeno v roce 1818, prožije turbulentní období. Zvládne to s odřenou fasádou […]
reklama
historie
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Nejlepší dárek Caesarovi na uvítanou? Hlava politického soka Pompeia
Čerstvé zprávy z domoviny hovoří v roce 71 př. n. l. o Spartakově povstání. Římský politik a vojevůdce Pompeius si tohle nemůže nechat ujít. Jakmile splní svoje vojenské poslání ve Španělsku, už spěchá zpátky do Říma. Se vzbouřenci z řad otroků se mezitím potýká Marcus Licinius Crassus (115–53 př. n. l.) a porazí je v bitvě na řece Silarus. […]
Uškrcený tyran Commodus považoval Římskou říši za svoji osobní kolonii
Řadí se k římským panovníkům, kterým zvrhlé choutky nejsou cizí. Zbožňuje například zabíjení zvířat a rád se do něho pouští sám a osobně. Považuje se totiž ztělesnění siláka Herkula. V aréně si to římský císař Commodus (161–192) vyřizuje s dobytkem za mohutného povzbuzování senátorů, kteří mocně křičí: „Jsi náš pán! Jsi vítězem a budeš vítězem!“ Císař se po […]
reklama
historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz