Skip to content

Akce Altmark: Britové ukradli Němcům zajatce

„72 hodin, to je zoufale málo,“ prolétne hlavou německému kapitánovi Hansi Langsdorffovi. Sám chtěl dva týdny, aby mohl opravit svoji bitevní loď Admiral Graf Spee. Uruguayská vláda je však nekompromisní.

Co teď? 17. prosince 1939 poškozené plavidlo opouští přístav v Montevideu a míří na otevřené moře. Náhle se ozve výbuch. Posádka posílá vlastní loď ke dnu…

„Admiral Graf Spee byl potopen,“ dostává zprávu kapitán německého tankeru Altmark Heinrich Dau. Jeho plavidlo dosud sloužilo Admiralu Graf Spee jako zásobovací loď. Teď už nemá v Atlantiku co dělat, a tak Dau zavelí k návratu domů.

Na palubě Altmarku se přitom nachází 299 britských zajatců z obchodních lodí, které Admiral Graf Spee od září do prosince 1939 na jižní polokouli potopil.

Posádka dobrovolně posílá loď Admiral Graf Spee ke dnu.

Svízelná situace Válka mezi nacistickým Německem a Velkou Británií byla sice vyhlášena 3. září 1939, ale zatím jde spíš o takové oťukávání. Dau přesto nechce nepřítele provokovat, a proto zvolí cestu domů neutrálními vodami Norska.

Tam si Altmarku 14. února 1940 všímají britské průzkumné letouny. Londýn o přítomnosti svých námořníků na palubě německého plavidla ví. „Zastavte tu loď. Na její palubě jsou britští občané,“ posílá žádost norské vládě.

Churchill nehodlá nechat Altmark uniknout.

Ta se ocitá ve svízelné situaci. V počínajícím konfliktu si chce za každou cenu udržet neutralitu, ale je jí jasné, že Norsko má pro Brity i Němce velký strategický význam. Pro nacisty právě kolem pobřeží skandinávské země vede námořní cesta do Atlantského oceánu.

Navíc mají zájem o železnou rudu ze Švédska, která přes Norsko putuje dál na svá odbytiště díky nezamrzajícímu přístavu v Narviku.

Německý tanker se skrývá v norském fjordu.

Hlídky nic neslyší Velmi neochotně Norové slibují Britům svoji účast na operaci. 15. února 1940 jejich tři na sobě nezávislé hlídky navštěvují palubu Altmarku. „Jsme obchodní loď, nevezeme žádné zajatce,“ tvrdí jim vytrvale kapitán Dau.

Norové mu ochotně uvěří. Nechtějí si to u Němců rozházet. Ani v jednom případě proto nenavštíví podpalubí lodi, kde se tísní zajatí Britové. Ti se samozřejmě snaží na svou přítomnost upozornit – křičí nebo do stěn plavidla soustavně vyťukávají kód SOS, ale není jim to nic platné.

Norové neslyší, nebo nechtějí slyšet. Altmark může pokračovat dál podél pobřeží.

„Nesmí uniknout. Musíme naše lidi zachránit,“ burcuje Královské loďstvo Winston Churchill (1874–1965) jako První lord Admirality. Philipu Vianovi (1894–1968), veliteli flotily, která má proti Altmarku zasáhnout, nařizuje, že při operaci nesmí dojít k žádnému ataku na Nory.

Hitler získává záminku pro vpád do Norska.

Honba za kořistí „Zakotvěte v Bergenu a my za přítomnosti Norů prohledáme plavidlo,“ nabízejí ještě Britové kapitánu Dauovi. Ten je samozřejmě proti. Do pronásledování Altmarku se zapojují tři britské torpédoborce.

Norové, aby zabránili incidentu, německé plavidlo doprovodí do jednoho z fjordů. Doufají, že tam bude v bezpečí. Britský HMS Cossack se ale dál žene za kořistí. Altmark se ještě pokouší do něj narazit, ale uvízne na mělčině. 16.

února 1940 krátce před půl jedenáctou v noci se Britové dostávají na palubu tankeru. Strhne se rvačka muže proti muži. Palné zbraně nelze použít. Britové se ohánějí námořními šavlemi, dochází na pěsti.

Umírá sedm mužů, dalších 11 je zraněno. Německá posádka kapituluje a Britové osvobozují všech 299 zajatců. Adolf Hitler (1889–1945) v Berlíně zuří. Incident se pro něj stává záminkou, aby vtrhl do dosud neutrálního Norska…

Foto: wikipedia.org, Imperial War Museum
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V růžové mlze měli mizet lidé. Zůstávaly po nich prý jen kosti
enigmaplus.cz

V růžové mlze měli mizet lidé....

Důvody, proč se lidé ztrácejí, jsou různé....
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Na průjem a nevolnost
nasehvezdy.cz

Na průjem a nevolnost

Akutní zánět žaludku a střev je velmi nepříjemným...
Tajemství Stonehenge a slunečních božstev
enigmaplus.cz

Tajemství Stonehenge a...

Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se...
Siemens představil ultra výkonnou dobíjecí stanici
21stoleti.cz

Siemens představil ultra...

Společnost Siemens Smart Infrastructure představila novou...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Oslavte Valentýna s míchanými drinky jako od profesionála
iluxus.cz

Oslavte Valentýna s...

Nenechte si zkazit romantickou náladu a...
Když oči svědí a pálí
nasehvezdy.cz

Když oči svědí a pálí

Syndrom suchého oka občas trápí každého z nás....
Mimořádná výstava o Plzeňské madoně
epochanacestach.cz

Mimořádná výstava o Plzeňské...

Plzeňská madona shlíží z...
Ametyst: Fialová síla duchovna
enigmaplus.cz

Ametyst: Fialová síla duchovna

Krásný ametyst je jedním z nejvíce žádaných...
Polohování pro zdraví i relax
rezidenceonline.cz

Polohování pro zdraví i relax

Postel nemusí být určena jen ke spaní. Kromě standardní...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...