Kyberšikana, jinak také počítačová šikana, je útok agresora pomocí informačních a komunikačních technologií – internetu, mobilních telefonů, tabletu atd. Počet volajících na Linku bezpečí stoupá a s ním i podíl dětí čelících šikaně a kyberšikaně.
V minulých letech přijali pracovníci Linky bezpečí v průměru 159 481 telefonátů, 2 707 e-mailů a 2 167 chatů. Denně pak Linka přijme přibližně 430 kontaktů od dětí, z toho se 5 až 6 týká šikany.
Konkrétně v roce 2018 se jednalo o 2 182 kontaktů, což značí nárůst oproti roku 2017.
Říct si o pomoc je prvním krokem
„Problém šikany tvoří 7 % veškerých kontaktů, které děti učiní s Linkou bezpečí, ať už prostřednictvím telefonátů, emailů, či skrze chat,“ říká Regina Jandová z Linky bezpečí.
Organizace řeší kyberšikanu zhruba s 5 dětmi měsíčně. O pomoc si však neříká každý. Důvodem je často strach, pocit viny nebo reakce okolí. K šikaně může vést podle Jandové takřka cokoliv. „Šikanované může být bohužel každé dítě, důvod se vždycky najde.
Spouštěč bývá např. „špatné“ oblečení či „špatná“ reakce na okolí. Patrně neexistuje přesný návod na to, jak šikaně předejít, důležitou roli v jejím řešení ale hraje sebevědomí a nebát se říct si o pomoc,“ dodává.
Kyberšikana ohrožuje v Česku stále více dětí
Podle České školní inspekce se kyberšikana vyskytuje ve více než polovině základních a středních školách. Rodiče přitom mají minimální povědomí o tom, co jejich dítě na internetu dělá.
Na základě průzkumu provedeného pracovníky Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci si každé druhé dítě dopisuje s naprosto cizí osobou, pětina dětí by přistoupila na osobní setkání a každé šesté dítě sdílí veřejně na internetu intimní fotografie a videa.
Stěžejní roli hrají právě rodiče, kteří by měli se svými potomky o všech nástrahách internetu mluvit a vštípit jim určité povědomí o digitálním nebezpečí.
Nástrahy online prostoru
Kyberšikana se odehrává v online prostoru, oběť mnohdy ani nezná jejího původce, navíc může probíhat nepřetržitě. Kvůli online prostředí kyberšikana pozměňuje i charakter a velikost přihlížejícího davu, který šikanu vidí, ale často nezasáhne.
Mezi projevy patří např. verbální útoky, průnik na účet, vyhrožování a zastrašování, obtěžování prozváněním, vydírání, ztrapňování šířením fotografií, videa a zvukového záznamu.