„Na dnešní vaření nebudeme potřebovat nůž,“ zahlaholí usměvavý muž v kuchařském rondonu jen těsně předtím, než se s chutí zakousne do čerstvé cibule. A stejně zpracuje i další ingredience.
Kousek rajčete, žampiony, párky, trochu másla, hlt mléka, sýr a ještě pár vajec. Pak si strčí prsty do krku, vzniklou směs vyzvrací do mísy, usmaží a sní…
Ne, tohle opravdu není ukázka z jedné ze stovek kuchařských show. Tohle jsou Jackass. A takových nechutných kousků mají v zásobě celou hromadu.
Tak trochu magor
Američan Philip John Clapp (*1971), známější však spíše pod pseudonymem Johnny Knoxville, byl vždy tak trochu šílenec. Pud sebezáchovy pustí s lehkým srdcem k vodě jen chvíli poté, co začne sám uvažovat.
Nejprve jen tak pro radost vyskakuje z dětské postýlky. S postupem času a přibývajícími léty však začínají jeho ztřeštěnosti nabírat větší tempo a grády. V realizaci stále krutějších kanadských žertíků ho navíc podporuje i jeho stejně podařený otec.
Hyperaktivní Johnny však svého učitele brzy překoná. Stejně jako hranici únosnosti, když si jen tak z plezíru vyzkouší, jaké to je vyskočit z druhého patra hotelového pokoje do bazénu.
Touha po neobvyklých dobrodružstvích dožene neposedného mladíka až k nápadu, který po svém rozvinutí otřese základy americké televizní zábavy.
Vyzkouší slzák na sobě
Píše se rok 1996, když se Knoxville, toho času příležitostný přispěvatel do skateboardového časopisu Big Brother, rozhodne, že v rámci článku o sebeobraně vyzkouší přibližně čtyřicítku prostředků civilní obrany (pepřový sprej, plynovou pistoli, slzný plyn nebo elektrický paralyzér) přímo na sobě.
Jeho šílená idea se následně zalíbí editorovi Big Brotheru Jeffu Tremainovi (*1966), který z Johnnyho nejprve udělá redaktora na plný úvazek a poté mu navrhne, aby místo papíru zdokumentoval svoje zkušenosti rovnou na video.
Výsledkem toho je šokující nahrávka, na které Knoxville zkouší vystřelit sám na sebe z plynové pistole, omráčit se paralyzérem a slzným plynem nebo nechat se dobrovolně porazit autem.
Uragán Jackass
Potrhlá podívaná se okamžitě stává kultovním hitem po celé zemi a Johnnyho jméno letí nahoru doslova raketovou rychlostí. Jeho schránka se okamžitě začíná plnit nabídkami na vlastní show.
V dolarovém veletoči se nakonec nejlépe zorientuje hudební stanice MTV. V roce 2000 tak pod její záštitou a názvem Jackass (v překladu osel) vtrhne Knoxville spolu se svými stejně laděnými kumpány Bamem Margerou (*1979), Ryanem Dunnem (1977–2011) a dalšími na televizní obrazovky po celém světě jako uragán.
Nechávají se postřelit gumovým projektilem, pijí koňské sperma, pochutnávají si na pomočeném sněhu ve zmrzlinovém kornoutku, stejně jako na kravském lejně, nechávají si propíchnout tvář rybářským háčkem a skáčou s ním do moře coby žraločí návnada.
Vedení MTV nakonec, vzhledem k narůstajícímu počtu zranění těch, kteří se snažili Knoxvillovu partičku napodobit, vysílání pořadu v roce 2002 ukončuje. Jackass poté přesídlují na filmové plátno.