Domů     Lysohlávky: Mohou houbičky léčit depresi?
Lysohlávky: Mohou houbičky léčit depresi?

Po dlouhou dobu jsou tajemnou rituální rostlinou z pralesů Jižní Ameriky. Znají je hlavně šamani, kteří se díky nim vydávají na výlet do jiných světů a léčí s nimi nemocné.

Pak stačí jeden článek v časopisu a dnes jsou lysohlávky slibným prostředkem v boji proti depresi.

O lysohlávkách se mluví tak často, že zřejmě neexistuje nikdo, kdo by je neznal aspoň z doslechu. Slangově se jim říká „houbičky“. Dají se najít na všech kontinentech kromě území věčného sněhu a ledu okolo polárních kruhů.

Jejich halucinogenní účinky znají už dávné kultury.

Jako posvátné houby, které mohou šamany přenést do říše duchů, se široce používají zejména ve Střední a Jižní Americe a jejich kresby, staré tisíce let, nalezli archeologové také na skalních stěnách v severní Africe.

O tom, zda je znaly staré evropské civilizace panují dohady. Každopádně španělští dobyvatelé se v Americe s lysohlávkami setkají a své zážitky dokonce popíšou v dobových dokumentech.

Křesťané to však považují za obcování s ďáblem a vytáhnou do boje proti houbovému kultu, takže ty se nadále se mohou užívat pouze tajně.

O hojném využívání lysohlávek v jihoamerických kulturách svědčí i tyto dávné artefakty.(Foto: NIDA / commons.wikimedia.org / volné dílo)
O hojném využívání lysohlávek v jihoamerických kulturách svědčí i tyto dávné artefakty.(Foto: NIDA / commons.wikimedia.org / volné dílo)

Bankéř v pralese

Pro západní svět lysohlávky znovu objeví poněkud netypický výzkumník. Americký bankéř a spisovatel Robert Gordon Wasson (1898-1986) se vydá se svou manželkou do Mexika, aby studovali rituální užívání těchto „houbiček“. A dostane se jim nebývalé výsady.

Stanou se prvními bělochy, kterým je dovoleno účastnit se domorodých obřadů, pořídit obrazové i zvukové záznamy a získají dokonce vzorky používaných hub.

Své zážitky po návratu do USA dobrodruh zpracuje a publikuje v roce 1957. Jeho článek vzbudí obrovský ohlas.

Mexická tajemství

Nejenom laická veřejnost, ale i dosud poměrně skeptičtí akademikové se začnou zajímat o neobyčejné houby a jejich účinky. Do té doby jsou totiž podobná využití hub považován za mýtus nebo vymýcený kult. Ale ukáže se, že tomu tak není!

Davy lidí se vydávají do Mexika, aby získali posvátné houby a vědci začínají s jejich hlubším výzkumem.

Jedním z těch, kteří se studiu jejich účinků věnují, patří i švýcarský chemik Albert Hoffman (1906-2008), objevitel LSD. Ve vzorcích mexických hub jsou brzy identifikovány dvě hlavní halucinogenní složky: psilocybin a psilocin.

Psilocybe mexicana: typická mexická „houbička“.( Foto: Alan Rockefeller / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Psilocybe mexicana: typická mexická „houbička“.( Foto: Alan Rockefeller / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Každá mince má dvě strany

Postupně jsou objeveny kromě mexické i další druhy lysohlávek a také jiné houby, které tyto látky obsahují. Ty mění způsob lidského vnímání i myšlení. Navozují stavy euforie, halucinace sluchové i zrakové, dochází ke zkreslení vnímání prostoru a času.

Ale jsou to nejenom povznášející zkušenosti, které uživatelé popisují. Lysohlávky mohou způsobit záchvaty strachu, úzkosti i deprese a při vyšších dávkách hrozí také poškození vnitřních orgánů anebo propuknutí některých duševních onemocnění.

Mohou lysohlávky léčit depresi?

Navzdory tomu vidí experti v lysohlávkách potenciál při léčbě depresí, konkrétně u látky psilocybin. Mohla by pomoci zejména těm pacientům, u kterých nezabírají konvenční léky ani psychoterapie. Výzkum probíhá jak ve světě, tak také v České republice.

Kromě toho může tato látka pomoci zmírnit utrpení pacientům v konečném stádiu rakoviny i ulevit osobám s obsedantně-kompulzivní poruchou či intenzivní formou bolestí hlavy a tak se vědecké úsilí zaměřuje rovněž na tyto možnosti. Ve všech případech je ale ještě třeba provést řadu rozsáhlejších studií.

Mapa rozšíření lysohlávek po světě (Foto: Pastelitodepapa / commons.wikimedia.org / CC0)
Mapa rozšíření lysohlávek po světě (Foto: Pastelitodepapa / commons.wikimedia.org / CC0)

Další „kouzelné“ houby

Podobně halucinogenní jako lysohlávka jsou i jiné houby. Jde například o některé z těch, které náležejí k rodu Panaeolus (kropenatec).

Do velké skupiny hub s těmito účinky, za nimiž však nemusí stát jen psilocybin, ale také další látky, patří i některé druhy šupinovek, štítovek, čepičatek, sametovek nebo vláknic.

Uživatelé těchto hub tvrdí, že jim pomáhají získat náboženské či transcendentní zkušenosti a prohlubují meditaci. Odborníci však upozorňují, že užívání podobných látek je riziko a i psilocybin je třeba aplikovat pod terapeutickým dohledem.

Foto: commons.wikimedia.org Titulka (Foto: Arp / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Související články
Věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz