V jeskyních u vesnic Čandeli a Gotitola, ležících ve středoindickém státě Čhattísgarh, našli v létě 2014 badatelé zvláštní malby. Jejich stáří odborníci stanovili na 10 tisíc let. Podivná je ale podoba těchto postav.
Při bližší analýze vypadají, jako kdyby na sobě měli skafandry. Některé také drží v ruce nástroje podobné zbraním. „Nálezy naznačují, že se lidé v dávných dobách snad setkávali s mimozemskými civilizacemi a pak je ztvárňovali.
Tato věc dodnes vyvolává mezi laiky i vědci zvědavost a zvýšený zájem.“ komentuje objev indický archeolog James Randi Bgahat. Vědci budou malby dále zkoumat.
Dílka stará 40 000 let
Jeskyně El Castillo, ležící poblíž města Santander na severu Španělska, ukrývá podle názorů odborníků zřejmě nejstarší pravěké malby na světě.
Geochronologická metoda, s jejíž pomocí se stáří maleb určuje, tvrdí, že dílka neandertálců jsou stará asi 40 000 let. V období mezi lety 15 000 – 13 000 př. n. l.
vzniká v jeskyních v Lascaux na jihozápadě dnešní Francie na 150 maleb a asi 15 tisíc skalních rytin. Znázorňují hlavně býložravá zvířata jako koně, býky, jeleny či bizony. Obrázky slouží zřejmě k rituálním účelům.
Malují úspěšný lov
V pohoří Tassili n´Ajjer (Plošina propastí na Sahaře) v dnešním Alžírsku malují zdejší obyvatelé už někdy kolem roku 8000 př. n. l. na mohutné skalní stěny scény ze svého každodenního života.
Zpodobňují především lov a stáda zvířat, ale také tanec. Z doby kolem roku 6000 př. n. l. pocházejí obrazy na stěnách v jeskyni v tureckém Çatal Höyüku. Malby zde zachycují hlavně stylizované býčí hlavy, které symbolizují plodnost a mužnost. Lovecké scény s nimi mají do budoucna zajistit velkou kořist.