Domů     Pěšky kolem světa za 13 let!
Pěšky kolem světa za 13 let!
27.7.2021

Letadlem je možné obletět planetu zhruba za 2,5 dne. Autem by se to dalo stihnout za 16 dní (kdyby po cestě nebyly oceány). A pěšky? Rumunskému studentovi Dumitru Danovi to na počátku 20. století trvá 13 let. Podmínky však nemá snadné ani trochu…

Taková výzva nepřichází každý den!

„Kdo jako první pěšky obejde celý svět, trasou delší než 100 000 km, získá odměnu 100 000 franků.“ V 21. století by to bylo necelých půl milionu korun, nyní jsme však v roce 1908! Částka, kterou nabízí pařížská cestovní agentura Touring Club de France, má tedy hodnotu mnohem vyšší.

Neodolá skupina čtyř rumunských mladíků, toho času všichni studenti v Paříži: Dumitru Dan (1890 – 1978), Paul Pârvu (1891-1915), Gheorghe Negreanu (1888-1911) a Alexandru Pascu (1889-1911).

Na přípravy odjíždějí domů. Musí nastudovat několik jazyků, kartografii, zlepšit fyzičku a také denně ujít 45 kilometrů. Nacvičí si i lidové písně či hru na hudební nástroje, aby mohli po světě šířit národní folklor.

Francouzská agentura vyplatí odměnu tomu, kdo projde kolem zeměkoule trasou dlouho 100 000 kilometrů! Foto: Simon Varwell / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Francouzská agentura vyplatí odměnu tomu, kdo projde kolem zeměkoule trasou dlouho 100 000 kilometrů! Foto: Simon Varwell / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Smrtící opium

Už jen obléci tradiční kroj, přehodit přes něj rumunskou vlajku a obout kožené sandály. 1. dubna 1910, doprovázeni deštěm, se všichni čtyři vydávají na cestu.

Vychází se z Bukurešti a první cesta vede na Petrohrad. Poté na Střední východ a do Afriky, kde je čekají kruté podmínky pouště! Energie však mají zatím dost. A další jim dodává publikum, nadšené jejich hudebními čísly.

Neporuší teď ale podmínky soutěže, když poplují do Austrálie lodí?

Pro jistotu po celou dobu plavby pochodují po palubě a měří si trasu krokoměrem!

Vše jde podle plánu, dokud se nevylodí v Indii, kde je 17. července 1911 do svého paláce pozve guvernér Bombaje Raja Sir Maharaj Singh (1878-1959). Při dobré zábavě dojde i na kouření opia, což se Alexandrovi stane osudným. Vysokou dávku drogy nezvládne a v Indii zůstane pohřben.

Osudný pád

Zbývají tedy tři, smutní a zdrcení, přese všechno však pokračují v cestě. Aby splnili vzdálenost, trasa rozhodně nevede rovně kolem planety, ale spíš křížem krážem.

Z Bangkoku se dostanou lodí do Argentiny, projdou celou Jižní Ameriku až do Panamy o poté plují zpět do Asie – Japonska a Číny.

Přechod přes čínské pohoří Nan-ling patří k těm nejnáročnějším úsekům. V jednu chvíli navíc přijde prudký liják, vůdci skupiny Gheorgheovi podklouzne noha a zřítí se ze strmého útesu!

Kamarádi ho ještě donesou do nejbližší vesnice, ale lékařskou pomoc bohužel nenajdou včas…

Dimutru Dan vychází na cestu kolem světa v 18 letech, vrátí se v 31. Foto: National Archives of Romania / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Dimutru Dan vychází na cestu kolem světa v 18 letech, vrátí se v 31. Foto: National Archives of Romania / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Vražedná nemoc

Už jen dva přeživší čeká cesta do Severní Ameriky. Na Aljašce je bičuje neskutečná zima a při teplotách okolo – 37 °C se olupuje kůže i v tlustých rukavicích! Když přesto zvládnou projít Severní Ameriku a jsou pozváni do Bílého domu, Paul je už velmi nemocný.

Z dlouhé chůze a vyčerpání dostává do nohou gangrénu a na Floridě už nemůže dál.

Ty ale rozhodně pokračuj!“ přesvědčuje svého kamaráda, zatímco zánět postupuje a lékaři mu obě nohy musí amputovat. K záchraně to nestačí. V květnu 1915 Paul umírá a Dumitru zůstává sám.

Jediný v cíli!

Z Karibiku následuje cesta do Evropy, v Paříži ji však přeruší první světová válka. Roku 1923 nakonec dobrodruh skutečně dojde do cíle a dostane slíbenou odměnu. Její hodnota však zatím asi 12x klesla.

Při přechodu přes 5 kontinentů, 3 oceány, 76 států a 1500 měst prochodí celkem 497 párů bot. A přestože nad detaily z jeho cesty dodnes visí řada pochybností, Dimutru je zapsán v Guinessově knize rekordů jako první člověk, který pěšky obešel zeměkouli. To však až roce 1985, sedm let po své smrti.

Podle dnešních pravidel je to jednodušší. Cestu kolem planety uskuteční ten, kdo při tom zdolá přibližně 26 000 km. Foto: qimono / Pixabay.
Podle dnešních pravidel je to jednodušší. Cestu kolem planety uskuteční ten, kdo při tom zdolá přibližně 26 000 km. Foto: qimono / Pixabay.
Foto: úvodní foto: Free-Photos /Pixabay 1, 2: Creative Commons 3: Pixabay
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
reklama
lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.