Domů     Florián Gryspek: Chtěli čeští páni mučit císařova rádce?
Florián Gryspek: Chtěli čeští páni mučit císařova rádce?

Autor: Filip Krumphanzl

„Je to zrádce!“ volají srocení stavové jeden přes druhého. Královský rada, Florián Gryspek, se snaží obvinění vyvrátit, ale jeho slova se ztrácejí ve změti hrozeb a výčitek. Obhajoba nikoho nezajímá.

Toho dne skončí ve vězení na Pražském hradě. Dlouho si zde ale nepobude. Navrátivší král Ferdinand ho vysvobodí a jeho žalářníky ztrestá.

Je nová doba. Po tisíciletém období temna přichází v 16. století novověk. Světlejší, radostnější a celkově otevřenější, což se kromě politiky odráží i v kultuře a architektuře. Patrné to je skoro ve všem.

Novinkou je i širší možnost studovat či pracovat v zahraničí. Kdo má nadání a peníze, má svět na dlani.

To je i případ Floriána Gryspeka (1509–1588), šlechtice tyrolského původu, který vystuduje ty nejlepší univerzity Evropy, aby následně vstoupil do služeb českých panovníků.

Ale jak už to tak bývá, domácí šlechtici se na přivandrovalce dívají skrz prsty, obzvlášť když mají dojem, že jim šlape po štěstí. Kvůli tomu se Gryspek jednou ocitne i ve vězení s obviněním z velezrady.

Florián Gryspek si pěstoval dlouhý plnovous. FOTO: Creative Commons/Public Domain
Florián Gryspek si pěstoval dlouhý plnovous. FOTO: Creative Commons/Public Domain

Kurýr, právník, účetní…

Gryspek ale nepostrádá vědomosti, intuici ani správnou míru dravosti a tak vykonává i činnosti, které do vymezeného popisu jeho práce nespadají.

Bdí nad doručováním královských písemností, řeší dědická práva, propočítává městské půjčky a v neposlední řadě „fušuje“ i do důlního průmyslu.

Ve spolupráci s Jiřím z Gersdorfu, Kryštofem z Gendorfu a Janem z Vítence připraví návrh na nový horní řád… Je logické, že při takovém pracovním vytížení nabude dojmu, že si zaslouží více peněz.

Po apelu na ostatní členy komory nejen že se mu trvale zvýší plat, ale ještě obdrží jednorázovou odměnu „jako výraz uznání za úspěšně vykonávanou práci“.

Bílá věž Pražského hradu, kam vzbouřenci Gryspeka zavřeli. FOTO: Jana Koubková/Creative Commons/Public Domain
Bílá věž Pražského hradu, kam vzbouřenci Gryspeka zavřeli. FOTO: Jana Koubková/Creative Commons/Public Domain

Problémy se stavy

Neblahý obrat v Gryspekově kariéře způsobí eskalující nepokoje mezi císařem Karlem V. a protestantskými říšskými knížaty, které v roce 1546 dokonce přerostou v tzv. šmalkaldskou válku.

Sekretář krále a císaře Ferdinanda I. Habsburského (1503–1564) se pokusí jménem krále svolat vojenskou hotovost na podporu římskoněmeckého císaře, narazí ovšem u českých stavů, z nichž mnozí s protestanty sympatizují.

Ferdinand proto na duben 1547 svolá zemský sněm. Sám se ho ale neúčastní, neboť již vyjel do války podpořit svého bratra, namísto něj zde vystoupí jeho věrný sekretář. Jednání se ale zvrhne. Stavy využijí nepřítomnosti panovníka k vyvolání vzpoury.

Schůze se od začátku nese ve velice konfliktním duchu a na adresu královského rady se nedrží zkrátka.

Purkrabí zasahuje

„Mluvčí opozičních… mu předhazoval, jak se mohl opovážit nahlížet jako cizinec a vetřelec bez vědomí stavů do pozemkových knih, zemských desek a privilegií,“ popisuje vyostřený průběh sněmu Griessenbachová.

Gryspeka obviní z toho, že do Čech přišel bez vindry a na úkor zdejších se obohatil. Prý měl také pořizovat opisy důvěrných státních dokumentů a prodávat je v cizině – zkrátka to nejhorší, čeho se lze v jeho funkci dopustit.

Na obhajobu nečekají a dají královského radu zavřít za velezradu do vězení. Někteří účastníci dokonce volají po tom, aby byl podroben mučení!

K tomu nakonec nedojde, snad jen díky zásahu nejvyššího purkrabího Volfa Krajíře z Krajku, který rozvášněný dav krotí. Nakonec tak odsouzeného jenom ženou do cely v Bílé věži na Hradčanech.

Zajetí v erbu

Převrat na Pražském hradě nemá dlouhého trvání. O jeho osudu je rozhodnuto ještě týž měsíc o 200 kilometrů na sever, u německého Mühlberku. Zde dojde k zásadnímu střetnutí šmalkaldské války, kdy protestantské vojsko utrpí těžkou porážku.

To vezme vítr z plachet i českým stavům v Praze a vězněného Gryspeka propustí.

Když pak královský rada předstoupí před shromážděné stavy (přičemž ti dříve nejhlasitější raději uprchli z města), aby si vysvětlili proti němu vznesená obvinění, neozve se ani hlásek.

„Protivníci již neměli odvahu trvat na falešných obviněných vzešlých z chladného kalkulu,“ píše Griessenbachová s tím, že Ferdinand vzbouřené stavy donutí se radovi omluvit a vydat oficiální proklamaci o jeho bezúhonnosti.

Na připomínku svého třídenního zajetí si pak Gryspek umístí do rodového erbu Bílou věž… (redakčně kráceno)

Foto: Creative Commons/Public Domain, Úvodní foto: Anguskirk/Flickr/Public Domain
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
reklama
zajímavosti
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky