Domů     Proč básně lžou? 7 slov, která v minulosti znamenala něco jiného
Proč básně lžou? 7 slov, která v minulosti znamenala něco jiného
23.6.2021

Domluvili bychom se s Čechem, který žil před několika staletí? Nějak nejspíš ano, ale možná by občas došlo k nedorozumění. Nebo k nechtěným úsměvným situacím.

Která běžná slova v minulosti tak trochu změnila svůj význam?

LETADLO

Původní význam: všechno, co létá

Když se řekne letadlo, vidíme obří stroj s motory. Naši předkové používající ke komunikaci staročeštinu si ale pod stejným slovem představili ptáka!

Zhruba od 19. století už ale nejde jen o ptactvo. „Letadlo“ nebo také „létadlo“ je všechno, co létá. Tedy třeba i balon nebo vzducholoď.

Když začnou létat „skutečná letadla“, žádné nové slovo tedy nepotřebují, prostě si ho ukradnou. A především zaberou jen pro sebe.

PITOMÝ

Původní význam: zvíře krmené pící

Pitomí jsou dnes hlavně lidé, dříve ale byla i zvířata. Přesněji ta, která žila s člověkem a nechala se od něj krmit „pící“ (plodinou určenou ke krmným účelům).

Sloveso „pitati“ znamená ve staročeštině „krmit“ a krmená neboli pitomá zvířata jsou vlastně zároveň i ochočená a krotká. Postupně se tedy význam přenese i na mírné a krotké lidi.

Ochočená zvířata však mají problém – nejsou schopná se o sebe postarat sama. Co příroda tyto tvory naučila, vlastně zapomněli, a působí teď jako hlupáci!

Svou pitomost, alespoň tedy v jazykovém slova smyslu, už ale před několika staletími raději přenechali lidem.

„Letadlu“ ke svému jménu stačilo, aby létalo. Křídla ani motory nebyly zapotřebí. Foto: Cleverpix / Pixabay.
„Letadlu“ ke svému jménu stačilo, aby létalo. Křídla ani motory nebyly zapotřebí. Foto: Cleverpix / Pixabay.

PRÁCE

Původní význam: utrpení

Práce je účelná a užitečná činnost, do které musíme vložit i nějaké úsilí. A někdy to úsilí docela bolí. V tu chvíli si však vzpomeňte na to, že dříve byla práce pro lidi mnohem bolestivější – staročeské slovo „práce“ totiž znamenalo doslova svízel či utrpení!

Říkalo se třeba, že se někdo upracuje k smrti, a význam se poté přenesl na námahu. A později i na konkrétní dílo, které onou námahou nebo činností vznikne.

Práce se z utrpení nevyvinula jen u nás. Podobě dřív při práci trpěli Rusové, Němci či Francouzi.

PADOUCH

Původní význam: odpadlý ze šibenice

Prostě bídák či ničema! Člověk, který provedl něco opravdu nepěkného, za což si zaslouží trest. Dříve byl takový člověk bez milosti odsouzen k šibenici.

Ale pozor, padouch se mu říkalo až v případě, že k popravě z nějakého důvodu nakonec nedošlo. Prostě od šibenice „odpadl“.

Podle jiné teorie se padouch neříkalo onomu odsouzenému, ale jeho dětem, na které se společnost poté dívala s opovržením. Někteří etymologové to však vidí zase jinak a padouch podle nich prostě jen mravně upadl. Ze šibenice to být nemuselo.

BÁSEŇ

Původní význam: lež

Poezii většinou vnímáme jako výraz vyšší kultury. Rozhodně tedy jako něco pozitivního. Když ale někomu řekneme „nebásni“, máme spíš na mysli, že si vymýšlí. A právě tady jsme u kořenů původního významu.

Všeliká řeč obsahu nepravdivého, vysvětluje slovo báseň Gebauerův Slovník staročeský z roku 1903. Tedy vybájený příběh, doslova lež!

Původ odkazuje ke slovesu „bajati“, které znamenalo „říkat něco nepravdivého“. A jako nepravdivé považujeme také bajky, protože v nich zvířata vystupují nereálně jako lidé. Staročeské bajky byly veršované, možná proto se význam přesunul k tomu dnešnímu.

Výraz „práce“ znamenal dříve „utrpení“. Později se tato slova oddělila, i když někdy je význam pořád stejný. Foto: Graela / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Výraz „práce“ znamenal dříve „utrpení“. Později se tato slova oddělila, i když někdy je význam pořád stejný. Foto: Graela / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

PIVO

Původní význam: jakýkoliv nápoj

Pivo se prostě pije. Stejně jako palivo se pálí, s hnojivem se hnojí, krmením krmí… Dříve tak „pivo“ znamenalo v podstatě jakýkoliv nápoj. Ovšem když se šlo „na pivo“, lidé tím měli na mysli většinou nápoj kvašený, a postupně se tedy název zúžil.

V podstatě jde o zcela běžný lingvistický proces, který se často děje i opačně. Tedy že se význam rozšíří. To je třeba případ slova Afrika, kterým se především v dobách římské říše, označovala jen Libye, protože se nejčastěji jezdilo právě sem. Dnes máme pochopitelně na mysli celý kontinent.

MAGOR

Původní význam: ten, kdo simuluje chorobu

Když je někdo magor, moc valné mínění o něm nemáme. Prostě pomatenec, šílenec, blázen, možná ještě víc v negativním slova smyslu.

Slovo pochází z řečtiny, ale náš současný význam je zcela český. Vnikl totiž tak trochu omylem či chybou – patrně za války, kdy se lidé snažili vyhnout vojenské službě, a proto si vymýšleli různé psychické choroby. Neboli přeludy či fantasmagorie.

Přestože „fantasmagorie“ vzniklo ve francouzštině ze slov „fanstasma“ a „agorie“ , Češi to rozdělili nesprávně na „fanstas“ a „magorie“. Kdo trpí magorií, je magor.

Jiná teorie odkazuje na hebrejské slovo „mágor“ (strach), ale to může být jen náhodná podobnost.

Všechny nápoje kdysi byly „pivo“. Nikoliv však ve sklenicích, ale ve staré češtině. Foto: k.ivoutin / Creative Commons / CC BY 2.0.
Všechny nápoje kdysi byly „pivo“. Nikoliv však ve sklenicích, ale ve staré češtině. Foto: k.ivoutin / Creative Commons / CC BY 2.0.
Foto: 1: Pixabay Úvodní foto: Mario A. P. / Creative Commons / CC BY-SA 2.0. 2, 3: Creative Commons
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz