2. světová válka má na svědomí více než 62 milionů obětí. Dají se ale najít i podobně krvavé konflikty? Kromě 2. světové války došlo k největšímu kolektivnímu utrpení v dávném středověku i o několik let dříve…
Světové válce se podobá Čingischánova kampaň. Po sjednocení Mongolů a jmenování Velkým chánem vede nepřetržitou válku s okolními mocnostmi. Vyvrací Chorezmskou říši, proniká do Ruska, ovládne půl Číny a jeho vojska pronikají až k Indu.
Mongolská invaze
Jenom v Chorezmu plení a vyvražďuje největší centra této mocnosti, takže se není čemu divit, že jeho tažení vedou ke smrti 30 až 60 milionu lidí. Chánovi potomci ničí zbytky Kyjevské Rusi, pronikají do Polska a Maďarska a přeženou se také přes naše území.
Zastavuje je až smrt dalšího Velkého chána Ögedeje (1186–1241). Mongolská říše se rozpadá na menší celky, ale Čingischánův vnuk Kublaj (1215–1294) ještě dokáže dobýt zbytek Číny a donutit Koreu přijmout vazalské jho.
Dohromady s Čingischánovými výboji vědci vypočítávají, že za mongolské výboje možná zaplatí životem více než 100 milionů lidí!
1. světová válka
Konflikt, známý také jako Velká válka, je střetnutím, jež má ukončit všechny války. Její výsledky ale vedou k dalším sporům a Evropa se má dočkat ještě druhého celosvětového konfliktu.
Válka začíná poté, co srbská teroristická organizace Černá ruka spáchá atentát na rakouského arcivévodu. Na stranu Srbska se staví Rusko a za ním jdou jeho spojenci v rámci aliančních smluv. Na stranu Rakouska-Uherska se staví Německo a Osmanská říše.
Boje zasahují také Afriku a Asii. Konflikt se vede na souši, na moři a nově také ve vzduchu. Na západní frontě uvíznou boje na mrtvém bodu uprostřed blátivých zákopů. V boji o území nikoho mezi nimi se používají bojové plyny, tanky i kulomety.
Není se čemu divit, že na konci konfliktu je jenom mezi bojujícími vojáky na obou stranách více než devět milionů mrtvých. To už ale musejí Francii a Británii přispěchat na pomoc Američané.
A skutečně, Němci jsou společnými silami zatlačeni zpět a nuceni podepsat kapitulaci.