Liberecká zoo se v pondělí 26. dubna 2021 rozloučila se samicí slona indického Rání. Z důvodu vážných zdravotních problémů spojených s nadprůměrně vysokým věkem se zoologové a veterináři rozhodli přistoupit k jejímu utracení.
Rání bylo 58 let a v liberecké zoo žila od roku 1963. Byla tak jejím nejstarším obyvatelem a zároveň druhým nejstarším slonem v ČR.
Nadešel čas
Vzhledem k vysokému věku a fyziologickému opotřebení zubů slonice špatně využívala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu.
I přes opakovanou medikaci a intenzivní péči se odborníkům nedařilo negativní vývoj jejího zdravotního stavu zvrátit.
„Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu.
Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete,“ říká zoolog Luboš Melichar.
Úctyhodný věk
Rání se díky důkladné péči libereckých chovatelů dožila úctyhodných 58 let a do posledních dní byla ve skvělé fyzické kondici. Se svým věkem zároveň byla druhým nejstarším slonem chovaným v českých zoologických zahradách.
Rání přicestovala do Zoo Liberec v roce 1967 z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně, a v Liberci tak strávila naprostou většinu svého života. Posledních sedm let ji v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici.
Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu.