Domů     Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
5.5.2021

Na věž jsou příliš úzké, na patník moc vysoké, na běžný sloup nezvykle krásné. Obelisky jsou jedinečné! Jedny z nejnáročnějších a nejzáhadnějších staveb na světě.

Dnes už většinou stojí o samotě, mládí však trávily ve dvou. Bok po boku věrně střežily vchod do starověkého chrámu…

Na první pohled jsou si obelisky podobné jako vejce vejci. Směrem nahoru se zužují, pod sebou mají čtyřboký podstavec a na vrcholu nízký jehlan zvaný pyramidium. Ten je často pokryt elektrem, slitinou zlata a stříbra, efektně chytající první sluneční paprsky.

Mluvíme tedy o obeliscích ze starého Egypta, který je jejich kolébkou a prvním domovem. Elegantní sloupy se tu zjevují již v období páté a šesté dynastie (25. až 22. století př. n. l.), tedy ve stejné době, jako se staví pyramidy v Gíze. A vedle těchto majestátních faraonských hrobek tu nejsou o nic menší chloubou.

Správný obelisk má poměr šířky k výšce 1:10, je vytesán ze žuly, většinou pocházející z Aswanského lomu v Dolním Egyptě, a především – z jednoho jediného kusu!

Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Práce pro mistry

Obelisky měří zpravidla 20 až 35 metrů a váží třeba i 300 tun. Tedy i stokrát více než průměrný kámen použitý na stavbu pyramidy. Jak tehdy lidé dokázali tak obrovský monolit vytesat z lomu a přesunout na místo určení? Nejen pro historiky je to dodnes velkou záhadou.

Možná ho převáželi po Nilu na obří lodi, na souši vláčeli po velkých dřevěných saních. Na sklonku 20. století to vyzkouší američtí archeologové s kamenem o hmotnosti jen 25 tun a 150 lidí ho za celý den posune o několik metrů!

Když už je kámen konečně na místě, těžká práce tím nekončí, sloup se musí opracovat do symetrického tvaru. Žula je ale opravdu tvrdá a tesat se do ní může jedině něčím ještě tvrdším. A to tehdy dostupné kovy, jako zlato, měď či bronz, rozhodně nejsou!

Egypťanům patrně nezbývá než obrušovat kámen kusy zrnité magmatické horniny doleritu. Na jednom sloupu pracují stovky mužů a musí to být to pořádná dřina…

Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.
Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.

Stojící jehla

Obelisk je hotový – na zemi ale ležet nebude. Musíme ho vztyčit! Jeřáby ani podobné stroje samozřejmě neexistují, vztyčování možná probíhá prostřednictvím částečně obezděného písečného náspu.

Když se na něj sloup vytáhne, písek se začne pomalu odkopávat a obelisk takto dosáhne úhlu asi 75 stupňů. Zbytek už se musí dorovnat pomocí lan.

Jakkoliv to vypadá složitě, hravě si poradí nejen Egypťané, ale i staří Římané, kteří egyptské obelisky zbožňují a odvážejí si je do své vlasti. Neříká se jim tehdy obelisky, ale „tekhen“.

Teprve když učarují Řekům a ti je popíšou svým slovem „obeliskos“ (jehlice), trefné přirovnání brzy přejde do latiny a postupně se vžije po celém světě.

Ukazují do vesmíru?

K čemu ale ty obelisky vlastně jsou? Podle Egypťanů i Římanů prý zhmotňují paprsky slunce. První se staví v tzv. slunečních chrámech, určených k uctívání boha slunce Ra. Zároveň jsou věnovány i faraonům a reprezentují tak propojení pozemské a božské moci.

Dost možná obelisky souvisí také s uctíváním menhirů. A v neposlední řadě mohou symbolizovat i mytický prapahorek zvaný benben, první kousek suché země, který se na počátku všeho vynoří z vody.

Některým zvídavým hlavám neuniknou ani jiné souvislosti, třeba že sloupy se zlatou špičkou připomínají raketu startující do vesmíru. Anebo že poměr jejich stran odpovídá vzdálenostem určitých vesmírných těles.

Nemohou tedy odkazovat i na jisté vyšší znalosti starých Egypťanů, o kterým dnes nemáme tušení?

Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.
Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.

Užiteční pomocníci

Nejsou to rozhodně jen sloupy – když se podíváme zblízka, obelisky jsou jako hustě popsané knihy, ze všech stran vyzdobené hieroglyfickými nápisy. Ty většinou oslavují faraony a jeho skutky, dočteme se z nich ale i řadu informací o tom, jak probíhala stavba.

Díky tzv. Pilackému obelisku dokonce francouzský egyptolog Jean-François Champollion (1790-1832) dříve nečitelné hieroglyfy dokáže rozluštit!

Jako první sice odhalí jméno „Ptolemaios“ na slavné Rossetské desce, ovšem hlavní je okamžik, kdy stejné slovo odhalí i na Piláckém obelisku.

Když pak porovnáváním písmen na obou dokumentech Champollion rozluští i slovo „Kleopatra“, klíč ke čtení hieroglyfů je na světě!

A není to poprvé, co obelisky dopomohly k vědecké revoluci. Již ve starověku, díky úhlu stínu, který obelisk v Alexandrii v den letního slunovratu vrhá na zem, vypočte řecký učenec Eratosthenés z Kyrény (276–194 př. n. l.) obvod naší planety.

Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.
Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.

Škatulata, hejbejte se!

Obelisky jsou tak přitažlivé, že je chce mít každý doma. Mnohé mocné země si je tedy nechávají převézt na svoje území. Už ale většinou v době, kdy je k dispozici silná technika a přesun se realizuje podstatně snáz.

Některé obelisky jsou prodány, některé darovány egyptskou vládou, jiné se stanou lupem vetřelců, zkrátka rozprchnou se v průběhu času po celém světě. Z 28 dodnes stojících obelisků jich stojí v samotném Egyptě už pouze 7.

Známý 25metrový obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde se kdysi tyčil po pravé straně vchodu do chrámu v Luxoru.

Přes 20 metrů vysoké obelisky z města Heliopolis dnes dělají parádu v Římě, v Londýně i v New Yorku, 30metrový sloup dříve stojící u chrámu v Karnaku dnes najdeme v Istanbulu…

Všechny obelisky na světě ale přeci jen egyptské nejsou. Zhruba od 16. století je začnou stavitelé v řadě zemí rádi napodobovat. „Nepravé“ obelisky jsou často menší a někdy i postavené z cihel.

Uvnitř mohou mít prostor a třeba se dá na ně i vystoupat jako na vyhlídkovou věž.

Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Foto: úvodní foto: Mustang Joe / Creative Commons / CC0 1.0. 1, 2, 5: Creative Commons 3, 4 : Pixabay
Související články
Lifestyle
V americkém městečku mají všude blízko. Celé je totiž v jednom domě!
Komu snad alespoň jednou v životě neproblesklo hlavou, jak by bylo skvělé mít obchod jen pár metrů od svého bydliště a moci si tam v klidu dojít v bačkorách. Nebo to mít do školy stejně daleko jako z pokojíčku do obýváku a nemuset zbytečně brzo vstávat. Ačkoliv to jsou všechno představy z říše snů, podobné místo opravdu existuje. Jen se […]
Lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Lifestyle
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
reklama
zajímavosti
Disco, nebo klasika: Může hudba ovlivnit chuť k jídlu?
Přemýšleli jste někdy, jak zní vaše oblíbené jídlo? Jako romantická balada či rocková skladba plná hlubokých tónů? I když může taková otázka vypadat zvláštně, spojitostí mezi chutí a zvuky se zabývá stále více vědců různých oborů a rostoucí výzkum na poli „zvukového koření“ přináší zajímavé poznatky! Má hudba skutečně dopad na to, zda si jídlo […]
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
reklama
historie
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
Češi patřili vždy k elitním špionům. Jeden z nich měl dostat šanci zapsat se zajímavým činem do dějin. Na jeho jméno už se ale zapomněla. Pojďme si jeho osud připomenout. Americký diplomat a právník Allen Dulles (1893–1969) se v roce 1942 „stal šéfem americké tajné služby OSS (Office of Strategic Services) v Evropě se sídlem ve švýcarském […]
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz