Domů     Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
Sloupy s duší. Proč lidé staví obelisky?
5.5.2021

Na věž jsou příliš úzké, na patník moc vysoké, na běžný sloup nezvykle krásné. Obelisky jsou jedinečné! Jedny z nejnáročnějších a nejzáhadnějších staveb na světě.

Dnes už většinou stojí o samotě, mládí však trávily ve dvou. Bok po boku věrně střežily vchod do starověkého chrámu…

Na první pohled jsou si obelisky podobné jako vejce vejci. Směrem nahoru se zužují, pod sebou mají čtyřboký podstavec a na vrcholu nízký jehlan zvaný pyramidium. Ten je často pokryt elektrem, slitinou zlata a stříbra, efektně chytající první sluneční paprsky.

Mluvíme tedy o obeliscích ze starého Egypta, který je jejich kolébkou a prvním domovem. Elegantní sloupy se tu zjevují již v období páté a šesté dynastie (25. až 22. století př. n. l.), tedy ve stejné době, jako se staví pyramidy v Gíze. A vedle těchto majestátních faraonských hrobek tu nejsou o nic menší chloubou.

Správný obelisk má poměr šířky k výšce 1:10, je vytesán ze žuly, většinou pocházející z Aswanského lomu v Dolním Egyptě, a především – z jednoho jediného kusu!

Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Typický obelisk je popsaný egyptskými hyeroglify. Foto: U07ch / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.

Práce pro mistry

Obelisky měří zpravidla 20 až 35 metrů a váží třeba i 300 tun. Tedy i stokrát více než průměrný kámen použitý na stavbu pyramidy. Jak tehdy lidé dokázali tak obrovský monolit vytesat z lomu a přesunout na místo určení? Nejen pro historiky je to dodnes velkou záhadou.

Možná ho převáželi po Nilu na obří lodi, na souši vláčeli po velkých dřevěných saních. Na sklonku 20. století to vyzkouší američtí archeologové s kamenem o hmotnosti jen 25 tun a 150 lidí ho za celý den posune o několik metrů!

Když už je kámen konečně na místě, těžká práce tím nekončí, sloup se musí opracovat do symetrického tvaru. Žula je ale opravdu tvrdá a tesat se do ní může jedině něčím ještě tvrdším. A to tehdy dostupné kovy, jako zlato, měď či bronz, rozhodně nejsou!

Egypťanům patrně nezbývá než obrušovat kámen kusy zrnité magmatické horniny doleritu. Na jednom sloupu pracují stovky mužů a musí to být to pořádná dřina…

Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.
Dnes je pýchou pařížského Place de la Concorde, původně střežil chrám v Luxoru. Foto : D-Stanley / Creative Commons / CC BY 2.0.

Stojící jehla

Obelisk je hotový – na zemi ale ležet nebude. Musíme ho vztyčit! Jeřáby ani podobné stroje samozřejmě neexistují, vztyčování možná probíhá prostřednictvím částečně obezděného písečného náspu.

Když se na něj sloup vytáhne, písek se začne pomalu odkopávat a obelisk takto dosáhne úhlu asi 75 stupňů. Zbytek už se musí dorovnat pomocí lan.

Jakkoliv to vypadá složitě, hravě si poradí nejen Egypťané, ale i staří Římané, kteří egyptské obelisky zbožňují a odvážejí si je do své vlasti. Neříká se jim tehdy obelisky, ale „tekhen“.

Teprve když učarují Řekům a ti je popíšou svým slovem „obeliskos“ (jehlice), trefné přirovnání brzy přejde do latiny a postupně se vžije po celém světě.

Ukazují do vesmíru?

K čemu ale ty obelisky vlastně jsou? Podle Egypťanů i Římanů prý zhmotňují paprsky slunce. První se staví v tzv. slunečních chrámech, určených k uctívání boha slunce Ra. Zároveň jsou věnovány i faraonům a reprezentují tak propojení pozemské a božské moci.

Dost možná obelisky souvisí také s uctíváním menhirů. A v neposlední řadě mohou symbolizovat i mytický prapahorek zvaný benben, první kousek suché země, který se na počátku všeho vynoří z vody.

Některým zvídavým hlavám neuniknou ani jiné souvislosti, třeba že sloupy se zlatou špičkou připomínají raketu startující do vesmíru. Anebo že poměr jejich stran odpovídá vzdálenostem určitých vesmírných těles.

Nemohou tedy odkazovat i na jisté vyšší znalosti starých Egypťanů, o kterým dnes nemáme tušení?

Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.
Obelisk na Svatopetrském náměstí se stěhoval dvakrát. Nejprve z Egypta do Vatikánu, podruhé, v roce 1586, z kraje náměstí doprostřed. Foto: Robert Ehrmann / Pixabay.

Užiteční pomocníci

Nejsou to rozhodně jen sloupy – když se podíváme zblízka, obelisky jsou jako hustě popsané knihy, ze všech stran vyzdobené hieroglyfickými nápisy. Ty většinou oslavují faraony a jeho skutky, dočteme se z nich ale i řadu informací o tom, jak probíhala stavba.

Díky tzv. Pilackému obelisku dokonce francouzský egyptolog Jean-François Champollion (1790-1832) dříve nečitelné hieroglyfy dokáže rozluštit!

Jako první sice odhalí jméno „Ptolemaios“ na slavné Rossetské desce, ovšem hlavní je okamžik, kdy stejné slovo odhalí i na Piláckém obelisku.

Když pak porovnáváním písmen na obou dokumentech Champollion rozluští i slovo „Kleopatra“, klíč ke čtení hieroglyfů je na světě!

A není to poprvé, co obelisky dopomohly k vědecké revoluci. Již ve starověku, díky úhlu stínu, který obelisk v Alexandrii v den letního slunovratu vrhá na zem, vypočte řecký učenec Eratosthenés z Kyrény (276–194 př. n. l.) obvod naší planety.

Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.
Theodosiův obelisk opustil Egypt ve 4. století. Dnes zdobí Koňské náměstí v Istanbulu. Foto: hasangoc / Pixabay.

Škatulata, hejbejte se!

Obelisky jsou tak přitažlivé, že je chce mít každý doma. Mnohé mocné země si je tedy nechávají převézt na svoje území. Už ale většinou v době, kdy je k dispozici silná technika a přesun se realizuje podstatně snáz.

Některé obelisky jsou prodány, některé darovány egyptskou vládou, jiné se stanou lupem vetřelců, zkrátka rozprchnou se v průběhu času po celém světě. Z 28 dodnes stojících obelisků jich stojí v samotném Egyptě už pouze 7.

Známý 25metrový obelisk na pařížském náměstí Place de la Concorde se kdysi tyčil po pravé straně vchodu do chrámu v Luxoru.

Přes 20 metrů vysoké obelisky z města Heliopolis dnes dělají parádu v Římě, v Londýně i v New Yorku, 30metrový sloup dříve stojící u chrámu v Karnaku dnes najdeme v Istanbulu…

Všechny obelisky na světě ale přeci jen egyptské nejsou. Zhruba od 16. století je začnou stavitelé v řadě zemí rádi napodobovat. „Nepravé“ obelisky jsou často menší a někdy i postavené z cihel.

Uvnitř mohou mít prostor a třeba se dá na ně i vystoupat jako na vyhlídkovou věž.

Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Nejvyšším obeliskem na světě je se svými 169 metry Washingtonův monument, vystavěný mezi lety 1848 až 1884. Není však monolitem, tvoří ho kvádry z mramoru, žuly a pískovce. Foto: /US Department of State / Creative Commons / CC BY-NC 2.0.
Foto: úvodní foto: Mustang Joe / Creative Commons / CC0 1.0. 1, 2, 5: Creative Commons 3, 4 : Pixabay
Související články
Lifestyle
Amy Winehouse: Z hvězdy v Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla