V dnešní době se mnoho nemocnic po celé ČR, ale i v Evropě, potýká s tím, že současní dárci krve stárnou a těch nových je pouhé minimum. Řešení tohoto problému se však již blíží.
Kanadští vědci totiž přišli s novým objevem, jak by se dal tento nedostatek vhodné krve vyřešit.
Světová zdravotnická organizace (WHO) udává, že k tomu, aby byl stav v ČR standardní, je zapotřebí minimálně 400tisíc dárců – tento údaj odpovídá základnímu odhadu 4 až 6 dárců na 100 obyvatel.
Česko tohoto čísla ani zdaleka nedosahuje, postrádá totiž přes 100 tisíc nových dobrovolníků. Naneštěstí komerční odběry již nemají tak vysokou účast, jež by mohla pokrýt akutní nedostatek krevních destiček.
O nízkém stavu krevních dárců promluvil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), své k tomu řekly i transfuzní stanice. Navíc každý rok dochází ke zhoršení této situace. V letních měsících navíc bývá nedostatek krve nejzávažnější.
Řada lidí odjíždí na dovolené do exotických zemí, karenční doba po jejich návratu se pohybuje zhruba mezi týdnem až šesti měsíci.
Řešením je transformace na univerzální typ
Každý člověk má v těle 4 až 6 litrů krve. Krevní typy se podle vlastnosti červených krvinek dělí na čtyři skupiny – 0, A, B, a AB. Při krevní transfuzi je velice důležité brát v potaz tzv. krevní antigeny.
Ty totiž zamezují příjmu nevhodné krve, přičemž její transfuze vede k útoku imunitního systému na červené krvinky, a mohla by skončit dokonce i smrtí.
Vědecký tým z University of British Columbia ve Vancouveru zjistil, že mikroby v našich střevech produkují enzymy, jež mohou antigeny měnit. Z nejběžnějšího typu krevní skupiny A by tak došlo ke změně na univerzální typ 0, který může přijmout úplně každý.
Není bez zajímavosti, že na molekulární úrovni se typ 0 od typu A liší minimálně. Umělá krev vytvořená pro všechny typy pacientů by vyřešila problém nedostatečného množství dárců.
„Zjištění jsou velmi perspektivní z hlediska jejich praktického využití,“ řekl Mohandas Narla z New York Blood Center. Výzkum je prozatím na laboratorní úrovni, je ještě třeba zjistit, zda nemá tato metoda vedlejší účinky.
Poptávka po krvi neustále roste
Pro chod tuzemského zdravotnictví je dárcovství krve klíčové – využití nalézá jednak při transfuzích v případě těžkých úrazů, operací či léčbě otrav, krevní plazma pak slouží k výrobě různých léčivých přípravků vhodných pro pacienty s poruchami srážlivosti, pro léčbu obranyschopnosti nebo popálenin.
Podle Českého červeného kříže by bylo optimální, aby došlo v následujících letech k výraznému nárůstu prvodárců krve tempem 25 tisíc jedinců ročně.