Domů     Odkdy nosíme ponožky?
Odkdy nosíme ponožky?
18.4.2021

Zcela obyčejný kus oblečení, který už ani nevnímáme. Ovšem kdyby nám najednou všechny zmizely ze skříně, rozhodně bychom je hledali! Ne vždycky však byly ponožky takovou samozřejmostí jako dnes.

Je vám zima na nohy? A jste zrovna v pravěku? V tom případě vezměte kus zvířecí kůže a omotejte si ho kolem nohou. Tak, ještě zavázat okolo kotníku a jakési první „ponožky“ jsou na světě!

Podle archeologických nálezů to tak dělají lidé už před 7000 lety a pokračují v tom i ve starověku. Postupně se však přidávají i další varianty. Řecký básník Hésiodos se například na přelomu 8. a 7. století př. n. l. zmiňuje o tzv. piloi, rounech ze zvířecích chlupů, které se vkládají do bot za účelem zahřátí.

Nejstarší skutečně dochované ponožky pocházejí z egyptských hrobek ze 3. a 6. století a jsou vyrobené starou technikou pletení. Mezi místem pro palec a pro prsty mají mezeru, což jen napovídá, že je Egypťané nosili se svými tolik oblíbenými sandály.

Nejstarší ponožkové exempláře nezapřou oblíbenou obuv Egypťanů. Foto: 5telios / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.
Nejstarší ponožkové exempláře nezapřou oblíbenou obuv Egypťanů. Foto: 5telios / Creative Commons / CC BY-NC-SA 2.0.

Ke kolenům i až do pasu

Ponožky a sandály tvoří nerozlučnou dvojku celá století. Nosí tak i Římané svoje udones, které začnou ve 2. století sešívat z vystřiženého kusu tkaniny.

Výhradně k ponožkám patří i mladší japonské tabi, jejichž barva závisí na sociálním statusu (obyčejní lidé mají modré, bohatí třeba i zlaté).

Středověké ponožky však dnešní modely moc nepřipomínají. Vlastně bychom je nazvali spíš punčochami. V Evropě se nosí zhruba od 11. století tzv. chausses, ušité z vlněné látky, které příliš nesedí a zrovna pohodlné taky nejsou.

Sahají minimálně ke kolenům a přichyceny jsou podvazky. Nosí je hlavně muži ke svým typickým tunikám. Když se pak tuniky v 15. století zkrátí, chausses sahají až po pás.

Různých druhů ponožek a punčoch už v této době najdeme více, šité i pletené, z vlny, hedvábí i jiných materiálů, ovšem vzhledem k náročné ruční výrobě jsou drahé a většinou záležitostí bohatých.

Až do té doby, než se do jedné ženy živící se jejich výrobou zamiluje Angličan jménem William Lee (1563-1614).

Na pletacím stroji to jde mnohem rychleji. Přesto se ruční výroba ponožek a punčoch udrží minimálně do konce 18. století. Foto: Biblioteca Rector Machado y Nuñez / Creative Commons / CC PDM 1.0.
Na pletacím stroji to jde mnohem rychleji. Přesto se ruční výroba ponožek a punčoch udrží minimálně do konce 18. století. Foto: Biblioteca Rector Machado y Nuñez / Creative Commons / CC PDM 1.0.

Zkusme to na stroji !

Jak jinak svou vyvolenou oslnit, než jí ulehčit práci, říká si kněz s vynalézavým duchem a v roce 1589 dokončuje svůj vynález nazvaný „stocking frame“. Jednoduše pletací stroj. Ponožky jsou na něm hotové 6x rychleji než ručně!

Vše funguje perfektně a Lee se nadšeně rozhodne požádat o patent královnu Alžbětu I. (1533-1603). Bohužel ale neuspěje. „Jsou beztvaré a hrubé!“, nelíbí se panovnici, která je zvyklá na jemné hedvábné ponožky dovážené ze Španělska.

Lee si připomínky vězme k srdci a stroj upraví tak, aby dělal ponožky jemnější a lepší kvality. Ale odmítnut je i podruhé: „Co když všichni živící se výrobou ponožek přijdou o práci?“

Vynálezce nakonec uspěje až ve Francii, u krále Jindřicha IV. (1553-1610), který ho finančně podpoří k otevření továrny ve městě Rounen. Ponožky se konečně stávají dostupnějšími, i když ještě nejméně 200 let stroje i ruční pletaři pracují bok po boku.

Krátké, pružné a zářící barvami

Ještě do 19. století mezi ponožkami a punčochami v podstatě není rozdíl. Když ale muži začnou nosit kalhoty ke kotníkům a už ne pouze po kolena, dělat dlouhé ponožky je zbytečné a alespoň verze pro pány se zásadně zkracuje.

Ty nejluxusnější jsou stále z hedvábí, materiály už se ale mění a přibývají nové.

Ve 20. století přichází největší revoluce s vynálezem nylonu (1938) a poté ještě s přidáváním elastanu (50. léta). Ponožky jsou najednou úžasně pružné, na více různých nohou sedí jedna velikost a v továrnách to jede jako na drátkách.

Nudným kusem obleční ponožky rozhodně nejsou! Především když se začnou dělat z bavlny, která se snadno barví, předhánějí se výrobci s odstíny a vzory.

Ponožkovou klasikou je už od 20. let minulého století vzor zvaný argyle – kosočtverce protkané jemnými liniemi, pocházející ze stejnojmenné oblasti ve Skotsku.

Vzor argyle zdomácní na řadě druhů obleční. Líbí se hlavně golfistům. Foto: dto1968 / Pixabay.
Vzor argyle zdomácní na řadě druhů obleční. Líbí se hlavně golfistům. Foto: dto1968 / Pixabay.
Foto: úvodní: ds_30 / Pixabay, 1, 2: Creative Commons, 3: Pixabay
Související články
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
svět zločinu
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn