Domů     Zaplatila císařovna Sisi životem kvůli monarchii?
Zaplatila císařovna Sisi životem kvůli monarchii?
19.3.2021

Byla krásná a posedlá svým vzhledem. Císařovna, která milovala svobodu, ale za svého života mnoho vytrpěla. Proč zrovna ona zaplatila daň za královský život? Pomohly k tomu pouhá náhoda a její sláva.

Nikdo jí neřekl jinak než Sisi, její pravé jméno však znělo Elisabeth Amalie Eugenie. Narodila se na Štědrý den roku 1837 v Mnichově vévodkyni Ludovice a vévodovi Maxmiliánu Josefovi z rodu Wittelsbachů jako čtvrté dítě.

Její zrození provázela šťastná znamení, například přišla na svět už s jedním zoubkem, stejně jako třeba Napoleon.

Šťastné venkovské sídlo

Své dětství více než v rodném Mnichově trávila na venkovském sídle v Possenhofenu. Měla se zde učit hlavně dvorní etiketě a francouzštině, ale místo toho se věnovala jízdě na koni a plavání. Po svém otci zdědila také velký cit pro přírodu a umění.

Jeho vášní se staly hlavně hudba a literatura, což se projevilo i u mladé šlechtičny. Hrávala na citeru a klavír, a dokonce sama psala básně. Otec ji také podporoval v jízdě na koni a učil ji i některé akrobatické kousky, které Sisi bravurně zvládala.

Sisi byla nadaná na sport i umění. FOTO: Alexander Z., 2005-04-17/WIkimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Sisi byla nadaná na sport i umění. FOTO: Alexander Z., 2005-04-17/WIkimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Náhradní manželka

Už když bylo Sisi patnáct let, matka jí začala shánět ženicha z lepších kruhů.

Ale stále se nedařilo nalézt tu „pravou partii“, na rozdíl od starší sestry Heleny, která se měla stát manželkou rakouského císaře Františka Josefa, jenž byl zároveň jejím přímým bratrancem. Helena se na tento post velice pečlivě připravovala.

Když mělo dojít k samotným zásnubám, matka s sebou vzala i mladší Alžbětu, do které se prý mladý císař na první pohled zamiloval. Při zásnubním tanci šel proto rovnou k ní. A to rozhodlo o jejím dalším osudu.

Jako v bavlnce?

Před svatbou pak dorazila nevěstina garderoba, ukrytá ve 25 kufrech. V nich se nacházely čtvery plesové šaty, 17 večerních šatů nebo 19 letních šatů navržených podle poslední módy. Šatník doplňovalo 113 párů bot, 168 hedvábných punčoch nebo 16 klobouků.

Vše v hodnotě 50 000 zlatých. Když Sisi dorazila, František Josef za ní skočil na loď, aby budoucí císařovnu před zraky všech vzal do náruče a vášnivě políbil.

Sisi sňatkem získala obrovské věno. FOTO: Emil Rabending/Wikimedia Commons/volné dílo
Sisi sňatkem získala obrovské věno. FOTO: Emil Rabending/Wikimedia Commons/volné dílo

Královská láska

Podle všeho i mladá Sisi našla v panovníkovi velké zalíbení, což v té době nebylo u předem domluvených sňatků obvyklé. Ke svatbě došlo 27. dubna 1854 v 19 hodin večer v augustiniánském kostele ve Vídni.

Kostel byl osvícen 15 000 svíčkami a vyzdoben červeným sametem. Po svatbě dostala Sisi od svého otce 50 000 zlatých, které poté její manžel dorovnal o dalších 100 000 zlatých.

Také získala jako dar svatebního rána 12 000 zlatých, podle zvyku za ztracené panenství. Mladá císařovna navíc obdržela 100 000 zlatých výhradně pro vlastní potřebu, a to pro případ, že by ovdověla.

Tlak dvora

Matka Ludovika o ní měla velké starosti, neboť Sisi v době svatby bylo jen sedmnáct let. Uklidňovalo ji ale, že se o ni postará její sestra Žofie. Jenže už v té době se u Sisi projevovaly první deprese.

Necítila se totiž tak svobodně, musela dodržovat veškeré královské povinnosti a nedostávalo se jí potřebného soukromí. I přesto začala s potřebným studiem. Učila se dějiny monarchie a také jazyky, používané na jejím území.

Musela se například naučit čistou němčinu, bez bavorského přízvuku, češtinu, polštinu, rumunštinu, italštinu, ale také angličtinu, francouzštinu, latinu, a dokonce starořečtinu a novořečtinu.

Založení rodiny

Velmi krátce po svatbě přišly na svět tři děti. Prvorozená dcera Žofie však zemřela už ve dvou letech poté, co ji Alžběta vzala s sebou na jednu ze svých cest po Uhrách. Tam malá Žofie onemocněla a po pár dnech zemřela.

Alžbětu to hluboce zasáhlo, a to až do takové míry, že si přestala všímat dalších dvou dětí. Po dalších deseti letech se jí narodila nejmladší dcera Marie Valerie, o které Alžběta říkala „má jediná“ a jako jediné císařské dítě pocítila matčin cit.

Maďarská císařovna

Na trůnu se však Sisi cítila velmi osaměle, protože na ni František Josef neměl skoro žádný čas. Psychické problémy se proto začaly projevovat i fyzicky a císařovna vážně onemocněla. Lékař jí proto doporučil ozdravný pobyt na jihu.

Když se císařovna vydala do Uher, pookřála a byla velice spokojená a šťastná. Velmi si oblíbila maďarskou šlechtu, a proto i později zasáhla do rakousko-uherského vyrovnání. Jenže čím víc ji milovali Maďaři, tím méně byla oblíbená v Rakousku.

Sisi byla vynikající jezdkyní na koni. FOTO: Čt. L. Atkinson (nach John C. Charleton)/Wikimedia Commons/Public Domain
Sisi byla vynikající jezdkyní na koni. FOTO: Čt. L. Atkinson (nach John C. Charleton)/Wikimedia Commons/Public Domain

Posedlá krásou

Do jiných politických záležitostí se příliš nevměšovala. To hlavní, čím vešla do dějin, byla její starost o vlastní zevnějšek.

Největší císařovninou chloubou byly hlavně krásné dlouhé husté hnědé vlasy, o které se celý život velmi pečlivě starala, respektive na to měla najatou speciální kadeřnici. Každý den je česala dvě hodiny.

Po tomto procesu jí vypadlé vlasy přinesla kadeřnice na stříbrném podnose, a podle toho, kolik jich vypadlo, dostala trest. Jejich mytí pak probíhalo dvakrát měsíčně pomocí třiceti žloutků a francovky. Po umytí se vlasy oplachovaly vývarem ze slupek vlašských ořechů.

Brutální diety

Sisi velmi dbala nejen o své vlasy, ale i o postavu. Vážila se třikrát denně a jednou denně si měřila obvod pasu, lýtek a stehen. Ví se, že její váha nikdy nepřekročila 55 kilogramů, což při její výšce 172 cm bylo velmi málo.

K tomu jí dopomáhala speciální dieta, během níž pila směs ze syrových vajec nebo obrovské množství studeného kravského mléka či šťávu ze syrového masa. Pokud sportovala, připravovala si speciální vývary z hovězího, kuřecího, srnčího a koroptvího masa. K tomu vypila dvě sklenice vína.

Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled. FOTO: E. Rabending/WIkimedia Commons/Volné dílo
Sisi dbala až chorobně o svůj vzhled. FOTO: E. Rabending/WIkimedia Commons/Volné dílo

Nejlepší jezdkyně na světě

Na koni jezdila i jako císařovna, velmi ráda se účastnila mnoha honů, a dokonce jezdila vždy v čele. Tuto její oblíbenou sportovní kratochvíli zastavily až revmatické potíže, ale císařovna nezahálela a přesedlala na šerm.

Nutno podotknout, že měla talent a její trenéři se s ní báli utkat. Velmi často rovněž podnikala dlouhé túry, během nichž dokázala pochodovat bez přestávky i 8 až 9 hodin, což činilo problémy hlavně jejímu doprovodu.

Na tyto dlouhé procházky byla zvyklá už od dětství, kdy jí otec vštípil, že mezi každým krokem se dá odpočívat. Nikdy si také nesedala, dokonce ve svém pokoji neměla ani židli.

Synova smrt

Další ranou v osudu císařského páru byla sebevražda syna Rudolfa, který se měl stát následníkem trůnu. František Josef z něj chtěl vychovat vojáka.

Jenže Rudolf byl velmi citlivý chlapec, kterého jeho vychovatel doslova týral, a tak mu Sisi obstarala vychovatele mírnějšího. V dospělosti měl Rudolf vážné zdravotní potíže, a proto bral na utišení bolesti morfium a pil velké množství alkoholu.

Problémy mu přinášelo i nešťastné manželství se Štěpánkou Belgickou. Útěchu tak Rudolf hledal v mnoha milostných dobrodružstvích, při nichž si uhnal kapavku. Postupně začal uvažovat o sebevraždě.

Mimo jiné i proto, že politické názory, které mu byly blízké a k nimž se hlásil, byly označovány za zradu Rakouska-Uherska. Tragický příběh vyvrcholil 30. ledna 1889, kdy se na zámečku Mayerling zastřelil spolu se svou milenkou Mary Vetserovou. Po jeho smrti už Sisi chodila jen v černých šatech.

Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce. FOTO: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Public Domain
Nástupce trůnu Rudolf spáchal sebevraždu, což císařovna brala velmi těžce. FOTO: Neznámý autor/Wikimedia Commons/Public Domain

Je jedno, kdo zemře

Sisi se pak rozhodla převážně cestovat, aby neupadala do depresí, které ji sužovaly čím dál víc. V září 1898 se vypravila do Territetu u Montreaux, aby se zde sešla se svou přítelkyní Julií Rothschildovou a nakoupila dárky vnoučatům.

Na zámku se dobře bavily, poslouchaly hudbu a povídaly si o poezii. Když se pak vracely se svou dvorní dámou do ženevského přístavu na loď, objevil se v jejich blízkosti podivný muž.

Ten podle výpovědí udělal pohyb, jako by zakopl, a při tom prudce vrazil speciálně upravený pilník císařovně do hrudi. Byl to italský anarchista Luigi Lucheni. Původně chtěl zabít prince Henryho Orleánského.

Ten do města nakonec nepřijel, a proto si vybral za oběť císařovnu, a to jen kvůli tomu, že představovala symbol monarchie.

O bodnutí ani nevěděla

Zbraň pronikla do hloubky 8,5 cm a zlomila se o čtvrté žebro. Hrot prorazil dolní kraj plicního laloku a zasáhl levou část srdeční komory. Sisi se skácela k zemi, ale velmi brzy se zvedla. Lidem dokonce ještě vlídně děkovala za pomoc a šla dál k přístavu.

Na lodi se jí však udělalo nevolno, přičemž si stěžovala, že ji bolí na prsou, a omdlela. Když pak otevřela oči, zašeptala poslední větu ve svém životě: „Co se to se mnou stalo?“ Dvorní dáma ji následně roztrhla šaty a uviděla na hrudi jen malou krvavou skvrnu.

Své zranění si císařovna neuvědomovala zřejmě proto, že krev tekla jen pomalu, ven vytekla jen jediná kapka krve.

Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá. Neznámý autor/Wikimedia Commons/Public Domain
Císařovna ani netušila, že byla smrtelně bodnutá. Neznámý autor/Wikimedia Commons/Public Domain

Získal vytouženou slávu

Anarchistu ihned zadrželi kolemjdoucí a odvedli ho na policii. Lucheni se nesnažil vůbec zapírat, a naopak byl na svůj čin velmi hrdý. Získal to, co chtěl – proslavil se zavražděním někoho slavného a významného.

Do vězení mu chodilo obrovské množství dopisů od vídeňských žen, které si přály jeho smrt. U soudu pak prohlásil, že by osudný čin provedl znovu. Rakouský soud ho odsoudil na doživotí, ale Lucheni se v roce 1910 ve své cele oběsil.

Nikdy se nedozvěděl, že zabil ženu, která už o život neměla zájem a chtěla zemřít. Paradoxně zemřela osoba, která monarchii nesnášela a v mnoha ohledech se dala považovat za první a zároveň poslední emancipovanou panovnici na císařském trůnu.

Foto: Wikimedia Commons, Úvodní foto: Wikimedia Commons - Franz Xaver Winterhalter - public domain
Související články
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
reklama
záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
reklama
historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml