Domů     Víte, na co píšete? Jak se papír dostal až do Čech?
Víte, na co píšete? Jak se papír dostal až do Čech?
12.3.2021

I když v současnosti takzvané „papírování“ nahradily počítače, školní sešity, diáře, knihy a časopisy s námi jistě ještě nějaký čas vydrží. A vůni nové knihy se jen tak něco nevyrovná.

Hliněné, dřevěné, kovové či voskované destičky a uzlíkové písmo, to všechno byly způsoby, jak naši předkové zaznamenávali důležité informace. Ať už to byly záznamy úrody, rodokmeny vládnoucích rodů nebo geniální myšlenky či první hrdinské eposy.

Například ve starověké Mezopotámii se psalo na hliněné destičky, ve starověkém Řecku a Římě to byly destičky vyráběné ze dřeva či jiných, často mnohem dražších materiálů, pokrytých vrstvou vosku.

První svitkové knihy z papyru

Ve starověkém Egyptě se nejčastěji psalo na papyrus. To byla velmi tenká, dlouhá, rohožovitě slepená hmota z pásků sloupnutých ze stébel šáchoru papírodárného (Cyperus papyrus).

Tato hmota byla velmi lehká a křehká, takže ji nebylo možno skládat, pouze navinovat do svitků. Aby oba konce papyru netrpěly, byly upevněny na dřevěné hůlky. Tak vznikaly první svitkové knihy.

Pokud se někdy vypravíte do Egypta, nenechte si ujít návštěvu muzea v Káhiře. Můžete si tam totiž prohlédnout texty staré 4500 let napsané na papyru, pocházejícího z období faraona Cheopse.

Na papyrus psali školení písaři. FOTO: Guillaume Blanchard/WIkimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Na papyrus psali školení písaři. FOTO: Guillaume Blanchard/WIkimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Deník vládního úředníka

Na několika vzácných dokumentech je zaznamenán každodenní život stavitelů pyramid, kteří vybudovali i Velkou pyramidu, jež se stala Cheopsovou hrobkou.

Jeden z nalezených dokumentů byl deníkem vládního úředníka, který vedl čtyřicetičlenný tým stavitelů a který si na papyrus zapisoval podstatné detaily své práce. Další nalezený papyrus zase vypovídá o tom, jak byly dělníkům rozdělovány porce jídla.

Objevil se pergamen!

Dalším ze způsobů, jak si naši předkové zaznamenávali důležité informace, bylo psaní na pergamen.

V podstatě se jednalo o zvířecí nevydělané kůže, které se během několikadenního procesu, například pomocí loužení ve vápenném mléce, nejprve zbavily všech chlupůa a poté se důkladně vyčistily. Takto připravená kůže se napnula na rám a nechala zcela vyschnout.

Následně byla zdrsněna pemzou a potřena zinkovou nebo olověnou bělobou. Po zaschnutí tohoto nátěru se ještě hladila a leštila.

Pergamen se vyráběl ze zvířecí kůže. FOTO: Volné dílo/Wikimedia Commons
Pergamen se vyráběl ze zvířecí kůže. FOTO: Volné dílo/Wikimedia Commons

Slavná Pergamská knihovna

Pokud byl zákazník skutečně movitý, mohl si objednat jemný pergamen, vyrobený z kůží mladých jatečních zvířat. A pokud chtěl něco skutečně zvláštního, nechal si vyrobit pergamen z ještě nenarozených jehňat.

Podle dochovaných pramenů se pergamen začal vyrábět v severozápadní Malé Asii ve starověké řecké obci Pergamon, která tak dala tomuto vzácnému materiálu i své jméno.

Prý tam také vznikla slavná Pergamská knihovna, jejíž stavbu zahájil král Attalos I. a dokončil král Eumenes II. v roce 170 před naším letopočtem.

Embargo na vývoz

V dobách největší slávy obsahovala tato knihovna 200 000 papyrových svitků a byla prý druhou největší knihovnou na světě, hned po té alexandrijské.

Protože však egyptský král Ptolemaios nechtěl, aby pergamská knihovna ohrozila knihovnu alexandrijskou, vydal embargo na vývoz papyru. Právě proto zde vnikl pergamen jako alternativní možnost.

Můžeme tomu věřit, či nemusíme, jisté je jen to, že se pergamen stal brzy nejpoužívanějším psacím podkladem, a to až do začátku 13. století.

V Alexandrijské knihovně se nacházelo tehdejší vědění světa. FOTO: Fine Art Images/Heritage-Images/age fotostock
V Alexandrijské knihovně se nacházelo tehdejší vědění světa. FOTO: Fine Art Images/Heritage-Images/age fotostock

První papír se vyráběl z konopí

Od 14. století pak byl vytlačován papírem, jehož výroba byla přece jen daleko levnější. Původní vlastí papíru byla starověká Čína, kde se už ve 3. tisíciletí před naším letopočtem papír vyráběl z konopí.

Až mnohem později, v 1. století před naším letopočtem, se k jeho výrobě začaly používat hedvábné nebo lněné látky.

Papír v takové podobě, jak ho známe dnes, se do Evropy dostal prostřednictvím Arabů a jejich obchodních karavan. Netrvalo dlouho a brzy téměř nahradil pergamen, jehož výroba byla velice nákladná.

Stal se součástí každodenního života

První evropské papírny se objevily ve Španělsku ve 12. století. V Českých zemích se první zmínky o papírnách datují od roku 1499. Ještě v 18. století se však v Čechách užíval pro důležité dokumenty pergamen.

Se vzrůstající spotřebou papíru bylo třeba hledat levnější způsoby výroby. To vedlo k využívání pilin, slámy a starého papíru. Díky technickým možnostem a méně nákladné výrobě se papír stal nezbytnou a zcela běžnou součástí každodenního života.

Autor: Olga Šolcová

Foto: Úvodní foto: PX FUEL.COM, Wikimedia Commons, agefotostock.com
Související články
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.