Domů     Když se medicína propojí s digitálním světem
Když se medicína propojí s digitálním světem
22.12.2020

V České republice se rodí řada zajímavých projektů v oblasti digitálních a mobilních řešení ve zdravotnictví, díky nimž se možnosti současné medicíny posouvají stále dál a dál.

K jejich zviditelnění přispívá soutěž Czech DIGI@MED Award, která 1. prosince představila vítěze druhého ročníku.

Biotechnologická společnost Roche se proto rozhodla pravidelně oceňovat inovativní digitální a mobilní řešení ve zdravotnictví v soutěži Czech DIGI@MED Award.
Biotechnologická společnost Roche se proto rozhodla pravidelně oceňovat inovativní digitální a mobilní řešení ve zdravotnictví v soutěži Czech DIGI@MED Award.

Aplikace a softwarová řešení nám pomáhají v nejrůznějších oblastech a zdravotnictví není výjimkou.

Je až neuvěřitelné, kam se posouvají hranice technologických možností, díky kterým lze dnes zlepšovat diagnostiku i samotnou léčbu, pomáhat lékařům v jejich práci a usnadňovat život pacientům.

Inovativní projekty posouvají digitalizaci českého zdravotnictví

Soutěž mi přináší možnost blíže se seznámit s inovativními projekty či náměty a jejich tvůrci a to v oblasti, které se věnuji celý svůj profesní život.

Díky členství v porotě mám příležitost přemýšlet o jednotlivých projektech z více úhlů a pokusit se přispět k tomu, aby některé z nich byly zviditelněny a podpořeny, nejenom finančně.

Rozpor mezi stále se rozšiřujícími technologickými možnostmi a reálnou praxí je až zarážející a já jsem vděčný za každý projekt, který nás posune dále, mnohdy někam, kam ani naše představy nedosáhly,“ shrnuje svůj názor na soutěž Ing. Martin Zeman, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví Ministerstva zdravotnictví České republiky, který usedl v porotě soutěže.

V roce 2020 se konal 2. ročník, do něhož se přihlásilo celkem 22 projektů.
V roce 2020 se konal 2. ročník, do něhož se přihlásilo celkem 22 projektů.

Unikátní aplikace pomáhá s diagnostikou Parkinsonovy choroby

Parkinsonovu nemoc, kterou v České republice trpí přibližně 50 tisíc lidí, ale i jiná neurologická či psychiatrická onemocnění, je možné odhalit s předstihem.

S diagnostikou pomáhá inovativní aplikace Cereb B-Mode Assist, která v soutěži Czech DIGI@MED Award zvítězila v kategorii EXISTUJÍCÍ PROJEKTY. „Jedná se o softwarový nástroj pro analýzu medicínských obrazů.

Umožňuje rychlé, přesné a objektivní vyhodnocení snímků mozkových struktur,“ vysvětluje Marek Vaculík ze společnosti TESCO SW, která software vyvinula ve spolupráci s profesorem Davidem Školoudíkem, světově uznávaným odborníkem na neurologická onemocnění typu Parkinsonovy choroby.

Bylo by skvělé, pokud by se náš produkt v budoucnu stal základem prevenčních programů pro lidi ohrožené Parkinsonovou nemocí,“ dodává Vaculík.

Nástroj je výrazně přesnější při vyhodnocování ultrazvukových snímků a zároveň dokáže díky analýze snímků a patologickým změnám na mozkových strukturách předvídat vývoj onemocnění v budoucnu.

Díky tomuto nástroji lze tedy chorobu diagnostikovat ještě dříve, než se objeví její příznaky.

Analýza snímků očního pozadí dokáže odhalit civilizační choroby

Projekt Aireen, který si letos odnesl ocenění v kategorii NÁPAD, IDEA, PROTOTYP, dokáže za využití nejnovější generace umělé inteligence zabezpečit spolehlivý diagnostický screening civilizačních chorob, založený na analýze digitálních snímků očního pozadí.

Zcela bezbolestně, neinvazivně, během pár vteřin i na dálku. „Jedná se o unikátní medicínský startup projekt, jehož vývoj plně probíhá v České republice.

Naší ambicí je pomoci řešit globální problém s nedostatkem expertních lékařů a s nárůstem civilizačních chorob, jako je diabetes, nemoci srdce a oběhové soustavy, Alzheimerova choroba a další,“ říká Jan Hlaváček, CEO projektu.

Vidíme obrovský potenciál umělé inteligence v současném zdravotnictví, stejně jako velké demografické výzvy, kterým zdravotní systémy čelí. Aireen napomáhá včasnému záchytu nemocí.

Šetří čas pacienta a kapacitu zdravotnictví redukcí zbytných návštěv,“ doplňuje Hlaváček. Díky úzké spolupráci s lékaři během přibližně dvou let dokázal realizační tým projektu zpracovat první diagnózu – diabetickou retinopatii.

Úspěšně absolvovali klinickou zkoušku a opatřili Aireen certifikací zdravotnického prostředku.

Přihlášené projekty hodnotila desetičlenná porota složená z renomovaných odborníků působících v oblasti farmacie, medicíny, digitálních technologií, obchodu a marketingu.
Přihlášené projekty hodnotila desetičlenná porota složená z renomovaných odborníků působících v oblasti farmacie, medicíny, digitálních technologií, obchodu a marketingu.

Webová služba usnadňuje a zpřesňuje experimentální léčbu diabetu 1. typu

Cukrovkou 1. typu trpí v České republice přibližně 7 procent diabetiků, což činí okolo 60 tisíc lidí. Jeden z experimentálních způsobů léčby představuje transplantace Langerhansových ostrůvků, jež jsou součástí tkáně slinivky břišní.

Lékařům při zákroku pomáhá software IsletNet, který se s projektem Aireen podělil o 1. cenu v kategorii NÁPAD, IDEA, PROTOTYP. „Iterait spolu s pražským IKEMem vytvořil IsletNet – webovou službu, jejímž cílem je zjednodušení, zpřesnění a zrychlení procesu izolace Langerhansových pankreatických ostrůvků určených pro experimentální transplantační léčbu diabetu 1. typu.

Charakterizace ostrůvků je zcela nezbytná pro rozhodnutí, zda lze konkrétní štěp transplantovat.

Pokud není proces automatizovaný, je časově náročný, těžkopádný a náchylný k chybám,“ uvádí Filip Matzner z realizačního týmu projektu IsletNet, který analyzuje nahrané mikroskopické obrazy a vyhodnocuje kvalitu tkáně, počet, čistotu a objem ostrůvků.

Veškerá data jsou zpracovávána v cloudu, a řešení je tak přístupné odkudkoli z celého světa. Celý proces využívá umělé inteligence, strojového učení a nejnovějších technologií.

Existující prototyp je používán v pražském IKEMu a několika dalších zahraničních zdravotních centrech, ve kterých je pilotně testován v běžném provozu. Na rozvoji a zlepšování softwaru se stále pracuje,“ dodává Matzner.

CF Hero zlepšuje nejen odhodlání vytrvat v časově náročné terapii, ale pomáhá ji i zefektivnit.
CF Hero zlepšuje nejen odhodlání vytrvat v časově náročné terapii, ale pomáhá ji i zefektivnit.

Aplikace učí pacienty po mrtvici znovu mluvit

V druhém ročníku soutěže Czech DIGI@MED Award přibyla ke kategoriím EXISTUJÍCÍ PROJEKT a NÁPAD, PROTOTYP, IDEA nová kategorie SBĚR A ANALÝZA KLINICKÝCH, EPIDEMIOLOGICKÝCH A SOCIOLOGICKÝCH DAT A NA JEJICH ZÁKLADĚ VYTVOŘENÉ MODELY. V této kategorii odborná porota udělila dvě čestná uznání projektům Virtuální ambulance Distanční Terapie a Medici 2020 – Kompetence a preference.

Samostatné uznání Czech DIGI@MED Award si odnesl AfaSlovník. Webová aplikace učí pacienty po mrtvici znovu mluvit. Umožňuje jim samostatně procvičovat zábavnou formou a sledovat své pokroky. K terapii ji mohou využívat také rodiny pacientů a kliničtí logopedi.

Velmi nás potěšil fakt, že se letos do soutěže Czech DIGI@MED Award přihlásilo 22 projektů.

Potvrdila se tak naše domněnka, že v Česku je více zajímavých a nadějných inovativních digitálních řešení a týmů lidí, které mají nápady, snahu posouvat možnosti medicíny vpřed a pomáhat tak lékařům a potřebným pacientům,“ okomentoval druhý ročník soutěže David Skalický, ředitel centra Access ve společnosti Roche.

Foto: wp.com, twimg.com, i3.cn.cz
Předchozí článek
Další článek
Související články
Věda a technika
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
reklama
záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,