Domů     Nenápadný strašák: Vysoký tlak nebolí, ale zabíjí! 
Nenápadný strašák: Vysoký tlak nebolí, ale zabíjí! 
14.12.2020

Vysoký krevní tlak hraje podle harvardské studie vedlejší roli ve více než 15 % úmrtí. Ačkoli se neprojevuje žádnými příznaky, zvyšuje riziko hlavních příčin úmrtí, kterými jsou infarkt a mrtvice. Dá se mu nějakým způsobem zabránit?

Zvýšený krevní tlak se označuje pojmem arteriální hypertenze. Jedná se o stav, při kterém se dlouhodobě zvyšuje tlak krve v cévním řečišti.

Lidé toto onemocnění sice nepociťují, může ale způsobit mnohem horší problémy, jako je rozvoj mrtvice nebo ischemické srdeční choroby, která vede ke vzniku infarktu myokardu. Lze ho tak považovat za jedno z civilizačních onemocnění společnosti.

Krevní tlak pomáhá krvi obíhat v žilách a tepnách.
Krevní tlak pomáhá krvi obíhat v žilách a tepnách.

Jak funguje krevní systém?

Naše tělo využívá krevního tlaku k tomu, aby krev mohla obíhat v žilách a tepnách. Celá cirkulace se řídí regulačním systémem, který má na starost srdce, nervy, krevní tepny, mozek, ledviny nebo nadledvinky.

Krevní tlak v cévách i jednotlivých srdečních oddílech závisí hlavně na síle srdečních stahů i aktuálním krevnímu objemu. Pokud je ale dlouhodobě zvýšený, poškozují se tím cévy a vznikají nemoci, které zasáhnou celý organismus. Těmi mohou být například trombóza, infarkt nebo plicní embolie.

Normální, nebo ne?

Pokud si měříme krevní tlak, dá se vyjádřit ve dvou hodnotách. První z nich značí systolický tlak, který odpovídá fázi srdečního stahu. Jedná se o nejvyšší možný tlak, jaký je vůbec srdce schopné při stahu vytvořit.

Při kontrakci se krev rozproudí a cévy se mírně roztáhnou. Spodní hodnota představuje diastolický tlak, jenž odpovídá naopak nejnižšímu tlaku v srdci a odpovídá době plnění srdce krví. V té chvíli srdce nasává okysličenou krev z plic a céva se opět stáhne. Jako optimální tlak se uvádí 120 na 80 mm rtuťového sloupce.

Za optimální tlak se považuje hodnota 120 na 80 mm rtuťového sloupce.
Za optimální tlak se považuje hodnota 120 na 80 mm rtuťového sloupce.

Neustále se mění

Hodnoty krevního tlaku se mění v průběhu let. Čím jsou lidé starší, tím méně pružné mají arteriální stěny a hůře vstřebávají sílu tlakové vlny krve.

Za hraniční hodnoty se považuje tlak 140/90. Při dlouhodobé vyšší hodnotě je už třeba uvažovat o adekvátní léčbě, a to s přihlédnutím k celkovému zdravotnímu stavu pacienta.

Skryté nebezpečí

Pokud se u někoho objevuje vysoký krevní tlak, vše probíhá ze začátku bez příznaků. Když ale prudce vzroste, způsobuje často potíže v podobě bolesti hlavy, závratí, krvácení z nosu nebo únavy.

Někteří lidé mohou pociťovat i dušnost, nevolnost, ale také poruchy vidění. Bohužel se tyto příznaky projevují až při dalších stadiích.

Vysoký tlak může být životu nebezpečný.
Vysoký tlak může být životu nebezpečný.

Tři stadia

V první fázi nemocný většinou nerozpozná žádné obtíže a jedinou známkou je naměřený vysoký tlak. V dalším stadiu přicházejí aterosklerotické změny na tepnách. Levá srdeční komora se zvětšuje, což je známka neúměrného zatížení.

To se dá rozpoznat echokardiografickým vyšetření (ECHO). Viditelné změny jsou patrné i na vyšetření očního pozadí. V poslední fázi už jsou jednotlivé orgány výrazně poškozeny a dochází k jejich zhoršené funkci.

Často vzniká porucha tepen dolních končetin, což může vést v nejhorším případě až k amputaci nohy.

Kvůli čemu vzniká?

Z lékařského hlediska se rozlišují dva druhy hypertenze. To znamená, že může vzniknout buď následkem jiného onemocnění, nebo se jedná o zcela samostatnou chorobu.

Velmi nebezpečné jsou v této souvislosti obezita a nevhodný životní styl (kouření, požívání větších množství alkoholu, nedostatek pohybu atd.). Svou nezanedbatelnou roli mají i dědičné předpoklady a věk.

Ledviny jsou úzce spojené s vysokým tlakem.
Ledviny jsou úzce spojené s vysokým tlakem.

Ledviny nebo hormony

Zvýšit tlak mohou akutní nebo chronické zánětlivé onemocnění ledvin, nejrůznější cysty, nádory nebo cévní změny. Vliv mohou mít i hormonální onemocnění a také vrozené vývojové vady srdce a velkých cév.

Velmi rizikové jsou pro krevní tlak obezita, ale také cukrovka. Velkým nepřítelem zdravých cév je kouření cigaret a pití alkoholu.

Proto je jedním z možných řešení změna životního stylu, což v sobě zahrnuje více pohybu, úpravu jídelníčku, abstinence, ale také méně stresu. Další variantou jsou léky na snižování krevního tlaku.

Jak má vypadat ideální strava?

Ač se to nezdá, vysoký tlak může způsobovat velké množství soli v potravě. Dospělý člověk by jí měl denně získat maximálně 5 gramů. Pro příklad – v České republice průměrně zkonzumujeme až 5x více soli, než je doporučená denní dávka.

Nadměrné množství soli nezpůsobuje jen vysoký krevní tlak, může vést i k rakovině žaludku, vzniku ledvinových kamenů nebo k astmatu. Je třeba dbát také na vyváženou stravu s velkým podílem ovoce a zeleniny, a zároveň omezit příjem tuků.

Je nezbytné dodržovat správný životní styl.
Je nezbytné dodržovat správný životní styl.

Důležité minerály

Do jídelníčku se doporučuje zařadit minerály, jako jsou hořčík nebo vápník. Vápník je velmi prospěšný hlavně pro správnou funkci svalů, působí blahodárně na funkci srdce a cév. Pokud ho má tělo nedostatek, bere si ho většinou z kostí.

Hořčík zase uvolňuje svaly, které řídí cévy, což vede k lepšímu proudění krve. Zároveň udržuje rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem.

Pohyb nadevše

Není od věci zařadit do denního programu v rámci upraveného životního stylu intenzivní procházky. Podle studií se pacientům, kteří začali chodit na zdravotní procházky, snížil tlak o téměř 8 mmHg na 6 mmHg.

Tělesný pohyb totiž pomáhá srdci efektivněji zužitkovat kyslík, aby nemuselo při čerpání krve pracovat tak intenzivně. Ideální je denně ujít alespoň 5 kilometrů. Podle průzkumů z roku 2018 v Čechách sportuje pouhých 5 % obyvatel.

Nové možnosti léčby

V současné době se neustále vyvíjejí nové metody léčby. Jednou z nich je i katetrizační intervence, při které se naleznou v tepně těsně před ledvinami nervová vlákna, která aktivitu ledvin ovlivňují tak, že krevní tlak roste.

Poté lékaři místo vypálí za pomocí tepelné energie a nervová vlákna zničí. Po tomto zákroku krevní tlak klesne. Dosud byla tato metoda úspěšně testována v Austrálii, Německu a Polsku. U nás byla zkoušena u 15 pacientů.

Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Věda a technika
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Věda a technika
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
reklama
věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.