Domů     Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?
Šikmá věž v Pise: Čeká ji 300 klidných let?

Italské město Pisa má své Náměstí zázraků a na něm stojí světoznámá šikmá věž. Neexistuje pro ni umístění s lepším pojmenováním.

Začne se totiž naklánět krátce po zahájení výstavby a posléze změní i směr sklonu, přesto přežije amatérské pokusy o narovnání i silná zemětřesení. Její další osudy jsou však nejisté.

Šikmá věž je každoročně cílem několika milionů turistů. Ale na této ikonické památce je zajímavého mnohem víc, než jenom fotky lidí, kteří ji různými způsoby „zvedají“. Nahlédněte do její historie a podívejte se na její pohnutý příběh i zajímavá fakta.

1. Stavba „na etapy“

Výstavba zvonice u místní katedrály v italské Pise začíná v roce 1173. Když jsou o 5 let později postavena tři patra, věž se začne naklánět, protože její základy se nacházejí v nestabilním podloží.

Stavební práce jsou následně zastaveny, aby pokračovaly teprve v roce 1272 kvůli vojenským konfliktům s jinými italskými státy. Nová válka si vynutí další přestávku, ale na počátku 14. století se rozjede závěrečná vlna stavebního úsilí. To skončí instalací zvonů v roce 1372.

2. Nejdříve na sever, potom na jih

Zatímco původně se věž nakláněla na sever, po obnovení stavby a přidání dalších poschodí dochází ke změně těžiště a věž se začíná naklánět stále více na jih. Stavitelé se snaží věž „vyrovnat“ tím, že vyšší patra budují mírně nakloněná na druhou stranu. To na nějaký čas zastaví rychlost poklesu.

3. Fyzikální pokus? Prý pouhá historka!

Renesanční učenec Galileo Galilei (1564-1642) má na svém kontě řadu úspěchů. K těm nejslavnějším se řadí zjištění, že gravitační účinky na různé předměty jsou stejné bez ohledu na jejich hmotnost.

K potvrzení své myšlenky údajně upustil na konci 16. století z horního patra šikmé věže dvě různě těžké dělové koule. Moderní vědci se však domnívají, že rozšířená historka nemá pravdivý základ a že existovala pouze jako nápad, nad kterým slavný vědec uvažoval.

K jejímu vzniku podle nich přispěla biografie slavného vědce, kterou sepsal jeho žák Vincenzo Viviani (1622-1703). V té se o takovém pokusu hovoří, avšak mělo jít zřejmě jen o snahu podpořit význam vědeckého objevu.

Nahoru vede téměř 300 schodů.
Nahoru vede téměř 300 schodů.

4. Odolá i zemětřesením!

Region zasáhla od konce 13. století nejméně 4 silná zemětřesení, ale zdánlivě zranitelná stavba je dokázala přežít bez úhony. Vědecká zkoumání odhalila příčinu. Věž dokázala odolat otřesům díky dynamické interakci zeminy a budovy:

její výška a tuhost spolu s měkkostí základové půdy ovlivnily vibrační vlastnosti budovy tak, že věž při zemětřesení nerezonovala.

Stejná měkká půda, která způsobila sklon stavby a přivedla ji na pokraj zhroucení, jí tak pomohla přežít závažné seismické události.

5. Jak diktátor rovnal věž

V roce 1934 italský diktátor Benito Mussolini (1883-1945) prohlásí, že křivá atrakce je špatnou reputací pro jeho národ a přidělí finanční prostředky na její narovnání.

Dělníci navrtají otvory do základů věže a napustí je speciální směsí, která má pomoci vyrovnat nežádoucí sklon. Místo toho zásah způsobí, že se základna věže ponoří ještě hlouběji do půdy a stavba se více nakloní.

6. Okouzlí i drsné vojáky

Šikmá věž učarovala během 2. světové války i vojskům cizích armád. Němci si v ní udělají rozhlednu, protože poskytuje optimální výhled na okolní terén.

Americká armáda si později nebere servítky a ničí vše, co jí stojí v cestě, ale kouzlo neobyčejné stavby ji uchvátí natolik, že se vojáci rozhodnou ji ušetřit.

Veterán Leon Weckstein v roce 2000 popisuje, jak moc byli v roce 1944 okouzleni pohledem na šikmou věž.

A to dokonce tak, že i když se v ní podle jejich informací měla nacházet německá základna, rozhodli se pro takovou strategii, která ponechala věž neporušenou.

7. Do třetice všeho dobrého

V historii byly vykonány celkem 3 pokusy o vyrovnání věže. Kromě Benita Mussoliniho se o to pokusil také architekt Alessandro Della Gherardesca (1771-1852) v roce 1838, avšak jeho zásah měl podobné účinky, jako ten diktátorův: věž zvýšila svůj sklon.

Před zhroucením zachrání ikonickou stavbu teprve projekt, zahájený v roce 1990 a dokončený o 11 let později. Během náročných prací se sklon podaří snížit o 45 centimetrů. Úhel sklonu byl předtím 5,5 stupně, nyní se jedná cca o 3,9 stupně.

Vědci předpokládají, že by věž měla zůstat stabilní zhruba dalších 200 až 300 let. Zajímavé je, že stavba se v létě mírně samovolně napřimuje.

Během horkých dnů je totiž nakloněná jižní část více zahřívána sluncem, kámen se rozpíná a dochází k určitému drobnému dočasnému „narovnávání“.

Věž je okouzlující ikonou toskánského města.
Věž je okouzlující ikonou toskánského města.

8. Věž v číslech

U věže o váze přibližně 14 500 tun je hlavním stavebním materiálem mramor. Má 8 pater, na nižší straně měří 55,86 metru a na vyšší 56,67 metru. Pokud by byla měřena včetně základů, zapuštěných do země, pak by její výška v nejvyšším bodě činila 58, 36 metru.

Rozdíl je také v počtu schodů, na severní straně má 294 schodů a na jižní o 2 více. Vnější průměr základny je cca 15,5 metru a vnitřní zhruba 7,4 metru.

9. Nebezpeční houpání

Ve zvonici věže je 7 zvonů, každý pro jednu notu durové stupnice. Jejich celková hmotnost činí více, než 10 tun. Původně byly všechny ovládány za pomoci lan, což však bylo nakonec zakázáno kvůli nejisté stabilitě věže.

Vystřídala je elektromagnetická kladívka, která rozezní zvony, aniž by muselo docházet k jejich pohybu.

Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.
Město Pisa leží na březích řeky Arno a následkem specifického podloží jsou zde i jiné nakloněné stavby.

10. Kdo dřív přijde…

Šikmá věž v Pise je přístupná veřejnosti každý den, pokud nedojde k mimořádným událostem. Vstupenka stojí 18 euro (v přepočtu cca 485 korun), jejich počet je omezený a je možné je zakoupit i online.

Tato turisty hojně vyhledávaná atrakce je od roku 1987 spolu s dalšími památkami na Náměstí zázraků zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

Foto: https://pixabay.com
Související články
Zajímavosti
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Dobrodruh Edward Kelley: Když v souboji zabil člověka, magie mu nepomohla
Proměnit obyčejný kov na zlato, z kousku běžného kamene vyrobit drahokam, z podivných ingrediencí umíchat elixír mládí nebo vytvořit kámen mudrců. Učenci na pražském dvoře císaře Rudolfa II. se snaží. Někteří lidé považují alchymii za pavědu. Ve skutečnosti jí ale moderní chemie vděčí za spoustu užitečných znalostí. Vytvořila postup výroby silných kyselin. Vyladila k dokonalosti různé chemické postupy, […]
Starobylé ruiny hradu Valdek: Tajemná komnata brdských hvozdů
Zříceninu hradu Valdek najdeme ve Středočeském kraji v okrese Beroun na okraji vojenského újezdu Brdy. Hrad byl založen v polovině třináctého století díky starobylému rodu Buziců, konkrétně jeho větvi Zajíců. V období národního obrození se Valdek stal oblíbeným cílem českých vlastenců, včetně Karla Hynka Máchy, Josefa Jungmanna nebo Boženy Němcové. Hrad inspiroval řadu literárních děl […]
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz