Domů     11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?
11 největších divadelních budov světa: Kde zhlédne nevšední umělecký zážitek nejvíce diváků za večer?
16.10.2020

Divadelní představení se těšila velké popularitě už v antice. I dnes se ale lidé rádi nechávají unést příběhem, který se odehrává přímo před jejich očima. Do kterých divadelních budov, které jsou uměleckými klenoty samy o sobě, se vejde nejvíce lidí?

Sydney Opera House

Kapacita: 5738 diváků

Kde se nachází: Sydney, Austrálie

Kdy byl postaven: 1959–1973

Australské Sydney si už dnes málokdo umí představit bez jeho dominanty – budovy Opery, nacházející se v přístavu Port Jackson.

Architektonickou soutěž na podobu Sydney Opera House vyhlásila vláda Nového Jižního Walesu už v roce 1956. Přihlásilo se přes 230 návrhů, nakonec vyhrál návrh nepříliš známého dánského architekta Jørna Utzona (1918–2008).

Paradoxem je, že byl nejprve ze soutěže vyloučen. Stavba započala 1. března 1959 a byla dokončena v roce 1973. První představení se odehrálo 28. září 1973, ačkoli byla budova oficiálně otevřena královnou Alžbětou II. až 20. října téhož roku.

Varhany, umístěné v koncertním sále Opery v Sydney, mají 10 154 píšťal a jsou největšími mechanickými varhanami na světě.
Varhany, umístěné v koncertním sále Opery v Sydney, mají 10 154 píšťal a jsou největšími mechanickými varhanami na světě.

Symbol australského Sydney

Sám architekt se na stavbě opery přestal podílet už v roce 1966 kvůli neustálým sporům během výstavby.

Náklady na stavu se z původních 7 milionů australských dolarů vyšplhaly na rekordních 102 (dnes asi 17,6 miliardy korun), i tak nebyly vždy respektovány Utzonovy stavební plány.

Na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO byla Opera v Sydney zapsána 29. června 2007. Její expresionistický design s řadou velkých „skořápek“ se stal symbolem Sydney, známým po celém světě.

Budova zahrnuje pět hlavních sálů, výstavní síň, nahrávací studio a restaurace. Operní sál pojme 1507 diváků, koncertní 2679, všechny dohromady pak 5738 posluchačů.

Royal Albert Hall

Kapacita: 5272 diváků

Kde se nachází: Londýn, Velká Británie

Kdy byla postavena: 1867–1871

Royal Albert Hall se nachází v jižním Kensingtonu v Londýně a konají se v ní koncerty a jiné kulturní akce. Hala je pojmenována po princi Albertovi (1819–1861), manželovi královny Viktorie (1819–1901).

Poté, co se roku 1851 konala v londýnském Hyde Parku Světová výstava, pro kterou byl postaven Crystal palace, chtěl právě princ Albert nechat vystavět několik budov, jež by sloužily pro pobavení veřejnosti.

Slavnostního otevření Albert Hall dne 29. března 1871 se ale nedožil. Hala má oválný tvar o rozměrech 90 na 80 metrů. Její kapacita činila v minulosti až 8000 návštěvníků, ale pojala i 12 000 lidí.

Dnes je vlivem bezpečnostních opatřeních kapacita budovy omezena na 5272 sedících diváků.

Hala byla původně osvětlena plynovým osvětlením, důmyslný systém dokázal během deseti sekund rozsvítil tisíce plynových trysek. Elektrifikace proběhla až roku 1888.
Hala byla původně osvětlena plynovým osvětlením, důmyslný systém dokázal během deseti sekund rozsvítil tisíce plynových trysek. Elektrifikace proběhla až roku 1888.

Dvojnásobný hudební zážitek

Na obvodu haly je terakotový vlis, který má odkazovat na triumf vědy a umění. Francis Fowk a Henry Scott, se při návrhu budovy inspirovali starými amfiteátry. Dominantou stavby je její obrovská skleněná střecha v kovovém rámu, jež se vypíná do výšky 45 metrů.

Ta byla nejprve smontována v Manchesteru a až poté po dílech dopravena do Londýna. Panovaly obavy z pádu střechy při instalaci, nakonec klesla jen o 1,5 cm. Nevýhody ale měla hned dvě.

Za prvé skrz ni do budovy pražilo slunce a za druhé způsobovala ozvěnu, takže se tradovalo, že jde o jediný sál, kde umělec slyší svoji skladbu hned dvakrát. Problém byl uspokojivě vyřešen až roku 1969 instalací sklolaminátových disků.

Odeon Heroda Attiky

Kapacita: 5000 diváků

Kde se nachází: Athény, Řecko

Kdy byl postaven: dokončen 161 n. l.

Odeon neboli zastřešený amfiteátr nechal na jihozápadním svahu athénské akropole zbudovat roku 161 n. l. Herodes Attikos (101–177). Tento významný starořecký politik, řečník a mecenáš byl učitelem budoucího císaře Marca Aurelia (121–180).

Odeon vystavěl, aby uctil památku své římské manželky, kterou byla Aspasie Annia Regilla. Hlediště Odeonu bylo vytesáno do skály, vepředu se tyčila třípatrová fasáda z oblouků. Divadlo pak kryla dřevěná střecha z cenného cedru libanonského, jež se nedochovala.

Konala se v něm vystoupení, soutěže či festivaly uměleckého přednesu, kapacita byla dimenzována na 5000 návštěvníků.

V 50. letech 20. století došlo k rekonstrukci místa.
V 50. letech 20. století došlo k rekonstrukci místa.

Jako za dob starého Řecka

Odeon fungoval až do roku 267, kdy jej zanechali v ruinách Herulové, východogermánský kmen pocházející z jižní Skandinávie.

Koncerty v něm byly znovu obnoveny až v 50. letech 20. století, kdy došlo i k rekonstrukci Odeonu, a to pomocí pentelického mramoru (na slunci zlatě svítí). Od té doby se zde každoročně od května do října koná athénský festival i mnohá mezinárodní vystoupení.

Koncertovali v něm například Frank Sinatra, Maria Callas, Luciano Pavarotti, Sting, Elton John a řada dalších světových umělců.

Metropolitní opera

Kapacita: 3800 diváků

Kde se nachází: New York, USA

Kdy byla postavena: 1880

Metropolitan Opera Company v New Yorku byla založena v dubnu roku 1880, měla být alternativou k již existujícímu opernímu domu Academy of Music.

Předplatiteli lóží v tomto divadle byli totiž představitelé nejvyšších newyorských společenských vrstev, staré vážené rodiny, které ovšem nechtěly do svých řad přijmout nové členy, bohaté průmyslníky.

Ti se proto rozhodli postavit si vlastní operní dům, který ve všech směrech předčí ten stávající. Proto na Manhattanu ve čtvrti Upper West Side vyrostla budova Metropolitní opery neboli Met.

V New Yorku se nachází rovněž největší vnitřní divadelní prostor, Radio City Music Hall, který pojme až 5960 diváků.
V New Yorku se nachází rovněž největší vnitřní divadelní prostor, Radio City Music Hall, který pojme až 5960 diváků.

Opera na Times Square

Představuje největší organizaci klasické hudby v USA, když každoročně uvádí na 220 operních představení.

Některá vybraná jsou dokonce promítána na velkoplošné obrazovce na slavném náměstí Times Square přímo v New Yorku, jiná vysílána živě pomocí HD přenosů do kin po celém světě.

S kapacitou 3800 sedadel patří Met mezi největší divadla světa, zároveň je však jednou z nejdůležitějších světových operních scén, kde vystupuje řada proslulých domácích i zahraničních umělců.

Carnegie Hall

Kapacita: 3671

Kde se nachází: New York, USA

Kdy byla postavena: 1891

Další slavná newyorská divadelní budova – Carnegie Hall – je koncertní síň, zaměřená převážně na vážnou hudbu. Patří k nejprestižnějším na světě. Nachází se na Sedmé Avenue na Manhattanu.

Jméno nese po Andrewovi Carnegiem (1835–1919), což byl ocelářský magnát a mecenáš, který stavbu budovy financoval.

Využívat se začala už v dubna 1891, ačkoli slavnostně byla otevřena až 5. května koncertem, který dirigoval ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij (1840–1893). V roce 1893 zde pak měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka (1841–1904).

V hale vystoupili i čeští umělci, například houslista Pavel Šporcl nebo pěvkyně Dagmar Pecková a Eva Urbanová, ze zpěváků populární hudby pak Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.
V hale vystoupili i čeští umělci, například houslista Pavel Šporcl nebo pěvkyně Dagmar Pecková a Eva Urbanová, ze zpěváků populární hudby pak Karel Gott s Helenou Vondráčkovou.

Koncertní síň měla ustoupit mrakodrapu

Budovu v italském renesančním stylu navrhl architekt William Tuthill (1855–1929). Carnegiové ji vlastnili až do roku 1925. V 50. letech pak byla nabídnuta k prodeji Newyorské filharmonii, která v ní měla nejvíce koncertů, ta ale odmítla.

Rozhodovalo se proto o demolici budovy, jež měla ustoupit novému mrakodrapu. Zdvihla se ale vlna odporu iniciovaná houslistou Isaacem Sternem (1920–2001) po němž je dnes pojmenován hlavní sál budovy.

Carnegie Hall byla zachráněna, následně proběhla její rekonstrukce, po které si ale lidé stěžovali na zhoršenou akustiku, jíž hala proslula. Až v roce 1995 se přišlo na to, že problémy způsobovala betonová deska pod jevištěm, která byla následně odstraněna.

Chicago Theatre

Kapacita: 3600 diváků

Kde se nachází: Chicago, Illinois, USA

Kdy bylo postaveno: 1921

Ikona amerického Chicaga, jejíž zářivě neonové logo nechybí v řadě romantických filmů a televizních seriálů, to je Chicago Theatre, původně známé jako Balaban and Katz Chicago Theatre. Divadlo se nachází na ulici North State Street v chicagské čtvrti Loop.

Postaveno bylo v roce 1921 jako vlajková loď skupiny divadel, jejímiž zřizovateli byli bratři A. J. a Barney Balabanovi a Samuel Katz.

Původní výzdoba sálu zahrnovala 14 velkých nástěnných maleb ve francouzském stylu, jež obklopovaly forbínu (předscénu), které vytvořil portrétista Louis Grell (1887–1960), mezi jehož žáky patřil například Walt Disney.

Během příprav na světový veletrh 1933 v Chicagu byly malby s francouzskými motivy nahrazeny obrazy řeckých a římských božstev.
Během příprav na světový veletrh 1933 v Chicagu byly malby s francouzskými motivy nahrazeny obrazy řeckých a římských božstev.

Při znovuotevření zazpíval Sinatra

Divadlo bylo slavnostně otevřeno 26. října 1921 s kapacitou 3880 sedadel a propagováno jako Světové divadlo zázraků. Konala se v něm filmová i klasická představení, největší úspěch měl živě hraný jazz.

V 70. letech zaznamenalo divadlo útlum, dne 19. září 1985 pak bylo zavřeno. Prošlo nákladnou rekonstrukcí, aby mohlo být 10. září 1986 opětovně slavnostně otevřeno. Zazpíval při tom Frank Sinatra (1915–1998).

Dnes divadlo vlastní společnost Madison Square Garden, která v něm pořádá divadelní i kouzelnická představení, sportovní akce či koncerty populární hudby.

Elgin and Winter Garden Theatres

Kapacita: 3599 diváků

Kde se nachází: Toronto, Kanada

Kdy byly postaveny: 1913

Dvojice divadel, které se nacházejí nad sebou, byla postavena v roce 1913 jakožto vlajková loď řetězce Marcuse Loewa.

Spodní divadlo Elgin s kapacitou 2149 diváků bylo uzpůsobeno hlavně pro vaudeville (program se zpěvy a tanci, předchůdce operety, varieté a muzikálu) a filmy, zdobeno bylo zlatem a mramorem.

Strop vypadá jako posetý hvězdami.
Strop vypadá jako posetý hvězdami.

O sedm podlaží výše umístěná Zimní zahrada, kam se vejde 1410 diváků, byla honosnější, určená pro lepší společnost. Jejím hlavním lákadlem je strop, který vypadá jako obloha posetá hvězdami, a nástěnné malby rostlin. V 70. letech zájem o obě divadla upadal.

Od roku 1979 slouží Elgin každoročně jako hostitel mezinárodního filmového festivalu v Torontu, hrají se zde různé muzikály, například slavné Kočky (Cats).

La Scala

Kapacita: 2800 diváků

Kde se nachází: Milán, Itálie

Kdy byla postavena: 1776–1778

Slavný milánský operní dům La Scala dnes co do uznání soupeří o prvenství s Metropolitní operou v New Yorku a Vídeňskou státní operou.

Jeho jméno je odvozeno od kostela Santa Maria della Scala, na jehož místě bylo divadlo postaveno poté, co původní roku 1776 vyhořelo.

Angažmá v La Scale získala například česká sopranistka Eva Urbanová.
Angažmá v La Scale získala například česká sopranistka Eva Urbanová.

Sezona je v divadle tradičně zahajována dne 7. prosince na svátek svatého Ambrože, patrona města Milána. Roku 1838 si budova prošla rekonstrukcí a pak opět mezi roky 1943 až 1946 poté, co byla těžce poškozena při leteckém útoku.

Ópera Bastille

Kapacita: 2703 diváků

Kde se nachází: Paříž, Francie

Kdy byla postavena: 1990

Tento operní dům v Paříži byl slavnostně otevřen dne 13. července 1989 u příležitosti 200. výročí pádu Bastily, jež odstartoval Velkou francouzskou revoluci. Pevnost sloužila jako věznice, a byla proto symbolem despotické francouzské monarchie.

Budova byla postavena při příležitosti 200. výročí pádu Bastily.
Budova byla postavena při příležitosti 200. výročí pádu Bastily.

O postavení operní budovy rozhodl v roce 1982 tehdejší francouzský prezident François Mitterrand (1916–1996) kvůli nedostatečné kapacitě dosavadní Opery Garnier. Budova se nachází na náměstí Place de la Bastille na místě bývalého nádraží.

Navrhl ji architekt Carlos Ott. Do budovy o rozloze 155 000 m2 se vejde až 4000 osob, Velký sál pak pojme 2703 sedících.

Teatro Colón

Kapacita: 2 478 diváků

Kde se nachází: Buenos Aires, Argentina

Kdy bylo postaveno: 1888–1908

Jde o operní dům s nejlepší akustikou na světě pro operu a druhou nejlepší pro koncerty. Snese tak srovnání s La Scalou v Miláně, Metropolitní operou v New Yorku či Vídeňskou státní operou. Nachází se v hlavním městě Argentiny, Buenos Aires.

Není bez zajímavosti, že původně ve městě stálo jiné Teatro Colón, jež bylo otevřeno už v roce 1857.

Mezi roky 2005–2010 potom prošlo nákladnou renovací.
Mezi roky 2005–2010 potom prošlo nákladnou renovací.

Ke konci století vznikla potřeba nového divadla, jehož stavba však trvala 20 let. Až 25. května 1908 bylo slavnostně otevřeno nové divadlo, nesoucí jméno Kryštofa Kolumba (1451–1506), a to operou Giuseppe Verdiho (1813–1901) Aida.

Divadlo bylo navrženo v italském stylu a mělo se vyrovnat těm evropských, což se mu povedlo.

Bolšoj těatr

Kapacita: 2153 diváků

Kde se nachází: Moskva, Rusko

Kdy byl postaven: 1825

Budova vznikla na místě bývalého Petrovského divadla, které roku 1805 zničil požár.

Slavnostně otevřeno bylo Velké divadlo (Bolšoj těatr) dne 18. ledna 1825. Zpočátku hrálo pouze díla ruských autorů, například Petra Iljiče Čajkovského nebo Sergeje Rachmaninova (1873–1943), až od 40. let 19. století pak i zahraniční autory.

V roce 1853 zničil vnitřní výzdobu divadla požár, ale architekt Alberto Cavos (1800–1863) budovu vybavil ještě vznešeněji, tato výzdoba se pak zachovala dodnes. Během 2. světové války zasáhla budovu německá bomba, bylo ale hned opraveno. Dodnes patří mezi nejkrásnější divadelní stavby na světě.

Baletní soubor Velkého divadla, založený roku 1773, je považován za jeden z nejlepších na světě.
Baletní soubor Velkého divadla, založený roku 1773, je považován za jeden z nejlepších na světě.
Foto: Shutterstock.com, Wikimedia Commons
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
svět zločinu
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
panidomu.cz
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
skutecnepribehy.cz
Když se naši rozváděli, brečela jsem jako malá
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o
Harry a Meghan se vrátí, ale…
nasehvezdy.cz
Harry a Meghan se vrátí, ale…
Usmířit se s královskou rodinou? To má Meghan Markle (42), manželka prince Harryho (39), už nějaký čas v plánu, klade si však podmínky. A ty musí královská rodina splnit do puntíku – naapříklad, aby
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
epochalnisvet.cz
Skoky z mostu: Když se voda promění v beton!
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
historyplus.cz
Vzbouřenci z Globe se pozabíjeli mezi sebou
Začátkem 19. století se v novoanglickém Nantucketu jeden plavčík doslechne o nalezení ostrova Pitcairn, na němž se usadili vzbouřenci z lodi Bounty. Netrvá dlouho, a onen mladík jménem Samuel Comstock začne dávat dohromady vlastní plány na ovládnutí jednoho z tichomořských ostrovů.   Poté, co mladý Samuel Comstock (1802–1824) okusí svou první plavbu přes oceán, ví,
Senná rýma je k poražení!
nejsemsama.cz
Senná rýma je k poražení!
Trápí vás kýchání, rýma, pálení očí a škrábání v krku? Cítíte se unavená? Příznaky senné rýmy vás mohou trápit i dlouhé týdny, ale můžete se jim bránit. Jak? Pokud jste se rozhodla bojovat proti sezonní alergii, máte velkou šanci zvládnout to bez antihistaminik. Zdánlivě banální rady vám život se sennou rýmou znatelně ulehčí. Zavřete pečlivě okna Sledujte pylové
Krtkovy řezy
tisicereceptu.cz
Krtkovy řezy
Drobivé těsto bude po upečení krásně křupavé. Tento koláč můžete připravit i do kulaté formy. Budete tak mít vyšší vrstvu těsta, ale chutnat bude stejně výtečně. Ingredience Na těsto 400 g hl
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
enigmaplus.cz
Překonala otcovská pýcha hranice onoho světa?
Britská televizní a divadelní herečka Maureen Diane Lipman (*1946) si prohlíží svůj mobil. Objeví přitom zprávu od svého muže Jacka Rosenthala (1931–2004): „Náš chlapec si vede dobře.“ Výraz v jejím o
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
iluxus.cz
Do Česka vstupuje nový hotelový řetězec The Cloud One
V centru Prahy otevírá hotel s 382 pokoji The Cloud One Prague. V pěší vzdálenosti od Masaryčky i Hlavního nádraží je nejnovějším příspěvkem k urbanistickému rozvoji Hybernské ulice. Hosty láká na skv
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
21stoleti.cz
Jak může mít mravenec vliv na lov lvů? Obrovský…
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dale