Domů     Polabští Slované si chránili domovy lebkami
Polabští Slované si chránili domovy lebkami
12.10.2020

Všichni zírají na sochu boha Svarožice. Ratarský kněz vzápětí usekne oběti hlavu a nabídne ji svému svatému. Kult hlavy tu má mimořádnou sílu. Lidské lebky na obranných valech slovanských hradišť totiž zastraší každého nepřítele… 

 Úrodné nížiny už v 6. století zlákaly kmeny polabských Slovanů k tomu, aby se zabydlely na území mezi řekami Odrou, Labem a Sálou v dnešní východní části Německa. Malé kmeny se sdružují do dvou velkých kmenových svazů Obodritů a Luticů-Veletů.

Ratarům z luticko-veletického kmenového svazu náleží země kolem říčky Dolenice (dnešní Tollense). Patří mezi mimořádně udatné bojovníky. Germánští Herulové se s nimi poprvé setkali už v roce 512 – ve chvíli, kdy se vraceli ze svého válečného tažení.  

Svantovít se stává uctívaným slovanským božstvem.
Svantovít se stává uctívaným slovanským božstvem.

Vystraší vetřelce 

Na palisádě při vstupu do ratarského hradiště Retry (mělo se nacházet snad někde v dnešní německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko) se skví lebky zvířecí i lidské, ošlehané větrem a deštěm.

Domácí se neleknou, pro vetřelce je to ale opravdu odstrašující uvítání.

Uvnitř hradiště to ale nevypadá o moc mírumilovněji. „Do našeho příbytku nesmí vstoupit zlo,“ prohlásil před časem otec jedné rodiny, když připevnil lebku uloveného zvířete i do dřeva nad vchod do částečně zahloubené zemnice, v níž našli útočiště jeho nejbližší. Nyní může být spokojen. Kult hlavy plní svoji ochranu také tady. Rodině v době jeho nepřítomnosti nikdo nezkřivil ani vlas. Kolem jednoduchých příbytků jsou vytyčeny prostory pro pastviny dobytka. Trochu stranou se nachází dílna s keramickou pecí, dílny kovářů, řemeslníků pracujících s kůží i prvních sklářů. Ženy a děti se právě chystají přivítat bojovníky, vracející se z výpravy… 

Adam Brémský se ve své kronice zmiňuje i o slovanském kmeni Ratarů a jejich metropoli Retře.
Adam Brémský se ve své kronice zmiňuje i o slovanském kmeni Ratarů a jejich metropoli Retře.

Město s devíti branami  

Mezi slovanskými kmeny jsou nejmocnější Rataři a jejich hlavním městem je Retra.

Je tam postaven velký chrám démonům, jejichž knížetem je Radegast (v 11. století se vytrácí dříve používané jméno boha Svarožice a objevuje se Radegast, historikové se ale shodují, že jde o jednoho a toho samého boha – pozn. red.). Jeho modla je ze zlata, lůžko vyložené purpurem,“ líčí fascinovaně hornosaský kanovník a kronikář Adam Brémský (před r. 1050‒1080/1085) moc a sílu ratarského kmene.

O Retře mluví až s posvátnou úctou: Toto město má devět bran a ze všech stran je obklopuje hluboké jezero.

Přechod umožňuje dřevěný most, po němž smějí přejít jen ti, kdo nesou obětní dary nebo žádají pohanské kněze o odpověď.“ Rataři často umisťují svá hradiště na ostrovy nebo do bažinatých území, nepřítel se k nim tak dostane o poznání hůř.  

Saský kronikář Dětmar z Merseburku líčí podobu pohanských oltářů.
Saský kronikář Dětmar z Merseburku líčí podobu pohanských oltářů.

Čas obětí 

Hlavní svatyni v Retře zdobí vyřezávané obrazy bohů.

Zdejší obyvatelé jsou totiž mimořádně šikovní řezbáři. Interiér vyplnili sochami. „Uprostřed posvátného háje stál skvostně zdobený dřevěný pohanský chrám … a v něm se nacházela řada, idolů opatřených válečnou zbrojí, se Svarožicem včele,“ popisuje svatostánek saský kronikář Dětmar z Merseburku (975‒1018).

Mluví o věštění pomocí posvátného koně i o tom, jak Ratarové přinášejí Svarožicovi lidské oběti. Uplynulo sotva pár týdnů od návratu mužů z válečné výpravy a připravuje se jeden z rituálů. Chrám se plní do posledního místečka. Nikdo si nechce tuhle podívanou nechat ujít… 

Dávní Slované věštili i podle koně.
Dávní Slované věštili i podle koně.

Jeden z ratarských stařešinů nenápadným gestem ruky naznačí svému synovi, aby byl konečně ticho. „Kněz bude věštit,“ šeptne. Nikdo nesmí narušit posvátný rituál.

Ve svatyni všichni stojí tiše jako pěny. Upírají zrak kupředu. Teď záleží na způsobu, jakým kůň překročí do země zabodnutá a překřížená kopí. Na tom závisí další osud výpravy proti křesťanům, kterou Rataři v roce 1066 plánují.

Krásný černý kůň je považován za majetek samotného boha Svarožice. Při obřadech na něm smí jet jenom velekněz. Když na něj nasedne, nikdo ani nedutá. Poté všichni účastníci rituálu úlevně vydechnou. Pohyb koně naznačuje, že bojová akce bude úspěšná.  

Biskup Burchard II. z Halberstadtu se chce pomstít.
Biskup Burchard II. z Halberstadtu se chce pomstít.

Potupený biskup 

Věštba se nemýlila. Výprava opravdu končí triumfem pohanských Slovanů.

Ve Veligradu (dřívější název hradu Mecklenburg v německé spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko) zajmou zdejšího stařičkého biskupa Jana z Marienburgu i další křesťany. „Do něj, do něj, ozývají se sílící hlasy ratarských bojovníků. Nenávidí ho, protože vyznává Kristovu víru a nechce ji za žádnou cenu opustit. Bijí ho holemi.

Pro zábavu svých soukmenovců ho provedou po několika svých městech, než se vrátí se zajatcem zpátky do Retry.  

Shazování sochy pohanského boha Svantovíta na Rujáně.
Shazování sochy pohanského boha Svantovíta na Rujáně.

Hlava patří bohům 

„Hleďme, křesťan! ušklíbá se rozjařené publikum. Opustíš svoji víru, nebo zemřeš potupnou smrtí! vyhrožují mu.

Jan z Marienburgu ale nepovolí ani tváří v tvář nenávistným davům. Jako hluboce věřící se Kristova učení nikdy nevzdá, ani na mučidlech. „Smrt, smrt,“ skandují nedočkaví obyvatelé Retry a vrhnou se na něj. Zaživa mu useknou ruce a nohy.

Tělo pak pohodí na náměstí jako odpad. Až poté mu useknou i hlavu. Za jásotu davu ji napíchnou na kopí a vítězně nesou do posvátného chrámu obětovat bohu. Tam se koná rituální obřad. Bohužel se ale zdejším obyvatelům tentokrát nevyplatí.  

Dnes najdeme na Rujáně mohylu připomínající dávné boje.
Dnes najdeme na Rujáně mohylu připomínající dávné boje.

Nevídaná potupa 

„Svoji víru nedáme,“ brání se veligradští křesťané. Plánují krutou odplatu. „Vyrazíme do Retry,“ rozhodne roku 1068 biskup Burchard II. z Halberstadtu (kolem r. 1028‒1088).

Je rozhodnutý stůj co stůj pomstít svého předchůdce. S početnou družinou vyráží na odvetnou výpravu a pohanskou svatyni v Retře dobudou. „Je můj,“ přivlastní si Burchard posvátného černého koně, kterého Rataři používají ke svým tajemným věštbám válečných úspěchů.

Větší ponížení si Slované nemohli představovat ani v těch nejhorších snech. Burchard se vrací do svého sídla na jejich posvátném zvířeti. Svatyně i kult boha Svarožice (Radegasta) zaniká…  

Dánský král Valdemar I. Veliký dobude poslední výspu polabských Slovanů.
Dánský král Valdemar I. Veliký dobude poslední výspu polabských Slovanů.

Poslední výspa na mysu  

Jako nové božstvo se mezi zbytkem Slovanů ujme Svantovít, který nalézá svoji svatyni na mysu Arkona na baltském ostrově Rujáně na území kmene Ránů.

I tady se věští. V pravé ruce držela (socha – pozn. red.) roh vybraně zpracovaný z různých druhů kovu, jenž kněz, znalý jejích obřadů, každoročně naplňoval vínem a ze stavu této tekutiny předvídal úrodu na následující rok, líčí způsob jejich věštby dánský letopisec Saxo Grammaticus (kolem r. 1140‒1220). Dánský král Valdemar I. Veliký (1131‒1182) v roce 1168 ale dobývá svatyni na Rujáně, která je posledním útočištěm polabských Slovanů. I oni potom musejí chtě nechtě přijmout křesťanství.  

 

Foto: pixabay,com, Wikimedia Commons
Související články
Záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Záhady a tajemství
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz