O tom, že malá miminka potřebují mléko, nemusíme vést debaty. Nic se ale nesmí přehánět. „Nigerijská babička“ Oluremi Adeleye, která pracuje jako chůva u jedné z rodin v Marylandu to ale 24. října roku 2016 doslova „přepískne“.
Výsledkem je násilné udušení osmiměsíční holčičky. Tu chůva onoho tragického dne hlídá, stejně jako její další dva sourozence. Jelikož se cítí jaksi unavená, jde si zdřímnout na gauč. Rozhodně nechce, aby ji někdo budil.
To se ale bohužel stane. Nevinná holčička v kojeneckém věku tahá spící Oluremi (*1945) za šaty a rázem je po „šlofíku“. Následná reakce však překonává veškerá možná očekávání.
Naštvaná rozespalá chůva sahá po dvou lahvích mléka, poté sahá po malé Enitě (2016–2016) a násilím jí lije do krku rovnou osm uncí během 30 sekund. No, klasické dávka to opravdu není.
Dívenka se tak dusí pod náporem „vražedného mléka“, a to v době, kdy oba nic netušící rodiče sedí v práci.
Rodiče v šoku
Když matka Nakia Porter zvedá zvonící telefon, dozví se šokující zprávu. Její malá Enita je právě převážena do nemocnice v kritickém stavu. Nasedá do auta a „rychlostí světla“ míří přímo do „špitálu“. Naneštěstí je ale už pozdě.
„V tu chvíli se zastavil život i mě. Musela jsem pak vysvětlit svým dvěma dětem, že se jejich sestřička už nevrátí. No prostě šílený pocit,“ svěřuje se později matka. „Nikdo pochopitelně nepočítá s tím, že chůva, co se má starat o dítě, provede něco takového.
Důležité pro naše vyšetřování jsou záběry z kamer, které má v domě rodina nainstalované,“ uvádí státní zástupkyně Aisha Braveboy.
Prý jí nechtěla ublížit
Inkriminované záběry z kamer hrají během soudního procesu zásadní roli. Všichni přítomní tak vidí hrůzostrašnou scénu, kdy malá Enita probouzí chůvu a ta posléze „vypění jak papiňák“. „V žádném případě jsem dítěti nechtěla ublížit.
U nás v Nigérii je to běžné, že děti takhle nutíme. Je to proces zvaný „krmení pohárem“. Moc mě mrzí, že zemřela,“ zkouší se bránit Adeleye.
„Ďáblův advokát“ Douglas Wood se také pokouší odvrátit trest pro „vyšinutou“ chůvu a intenzivně přesvědčuje soud o tom, že se jedná o nešťastnou náhodu.
Soudkyně Karen Mason se nechává slyšet, že sice nevěří tomu, že by žena chtěla dítě úmyslně zabít, přesto si měla být vědoma, že její jednání může vést ke smrti.
Trest není tak vysoký
K ohavnému případu se vyjadřuje také známá odbornice na výchovu dětí z Washingtonu Susan Jeremy, která potvrzuje, že k podobné praxi nuceného krmení v jorubské kultuře skutečně dochází.
Vydatná pomoc pro obviněnou chůvu přichází také ze strany Velvyslanectví Nigérie. To se snaží za svoji občanku lobbovat, seč mu síly stačí. Možná díky těmto okolnostem „nevyfasuje“ Oluremi Adeleye trest, z kterého by člověk „padal ze židle“. Výsledné skóre činí 15 let.