Obří megalodon (Carcharocles megalodon) je živočich, který svou velikostí fascinuje lidskou populaci dodnes, nynější studie uveřejněná v prestižním odborném magazínu Scientific Reports jeho rozměry definovala poněkud přesněji.
Za pomoci nejmodernější technologie se britskému týmu vědců podařilo vypočítat, že průměrná velikost prehistorického žraloka, žijícího před 23 až 3 miliony let, byla cca 16 metrů, přičemž samotná hřbetní ploutev dosahovala výšky dospělého člověka.
Z udávané délky tvořila jen hlava zhruba 5 metrů a ocas necelé 4 metry.
Mnoho se nedochovalo
Do dnešních dnů se ze zástupců těchto obřích paryb dochovaly pouze zuby a obratle. Vědci k výpočtu délky megalodona využili velikosti dnešních žraloků bílých (Carcharodon carcharias) a 4 dalších druhů žraloků.
„Megalodon byl vlastně tím zvířetem, které mě v šesti letech inspirovalo dát se na paleontologii. Vzhledem k tomu, že máme akorát hodně samostatných zubů, je studium celého zvířete těžké. Vždycky jsem byl blázen do žraloků.
Jako vysokoškolák jsem se potápěl se žraloky bílými v Jihoafrické republice – samozřejmě v ochranné ocelové kleci,“ řekl k výzkumu paleobiolog Jack Cooper z University of Bristol.