Domů     Nejtajuplnější američtí miliardáři: Od sýpky s obilím k pohádkovému bohatství
Nejtajuplnější američtí miliardáři: Od sýpky s obilím k pohádkovému bohatství
10.8.2020

Společnost Cargill je celosvětovým pojmem. Vždyť je to největší americká soukromá firma produkující potraviny. A zdaleka nejen to, dodává krmivo pro zvířata a také suroviny pro řetězce rychlého občerstvení.

Od roku 1986 společnost ztratila pouze dvakrát první pozici v žebříčku největších soukromých společností ve Spojených státech.

Od roku 1946 se sídlo společnosti nachází na zámku v Minnesotě. Nejedná se o žádnou pastoušku, mezi 63 místnostmi, 17 koupelnami a 13 krby pobíhá čtyřicet manažerů, podílejících se na chodu společnosti.

Příběh tohoto rodinného podniku je příběhem několika generací jednoho klanu. Už zakladatel potravinářského gigantu William Wallace Cargill (1844–1909) byl neobvykle odvážný, kreativní a odhodlaný a své geny a schopnosti dokázal předat dál.

Zakladatel klanu William Wallace Cargill
Zakladatel klanu William Wallace Cargill

Cesta k bohatství

Psal se rok 1839, když se na Long Islandu skotský kapitán William Dick Cargill (1812–1892) oženil s jistou Ednou Davisovou (1818–1887).

Edna si nepřála, aby děti šly ve stopách jejího muže, a tak je hodlala vychovávat co nejdále od pobřeží. William Wallace se narodil v roce 1844 jako třetí ze sedmi synů v rodině Cargillů. Dětství strávil na farmě v Dzhansville a dospíval v době občanské války.

Na rozdíl od starších bratrů do války nenarukoval, přesto ho to táhlo z domova pryč a v roce 1865 opustil rodný Wisconsin. Poté se usadil v Iowě, kde zahájil vlastní podnikání.

Vítězství Severu nad Jihem uvolnilo z otroctví velké množství pracovních sil, následný poválečný rozvoj pak vytvářel i nová místa. Zvláště v centrálních částech USA se rozšířily farmy a dopravní infrastruktura.

Prozíravý William využil těchto příležitostí a vybudoval sklad obilí u železniční stanice v Conoveru na okraji Iowy. Systém jeho podnikání byl prostý: Cargill nabídl zemědělcům prostor pro skladování obilí, za což mu zaplatili provizi.

William rychle pochopil, že logistika se stala klíčovou oblastí v rychle se rozvíjející zemi. Pozorně sledoval vývoj železniční sítě a vytváření maloobchodních prodejen na nových trasách.

Do roku 1890 společnost vlastnila stovky siláží, které pojaly asi 4,3 milionu tun obilí.

Cargillové nezbohatli jen v zemědělské výrobě, ale i v lodní dopravě.
Cargillové nezbohatli jen v zemědělské výrobě, ale i v lodní dopravě.

Rodinná válka

William se vrátil do Wisconsinu a oženil se zde s Ellen Theresou Stowellovou (1853–1940), která mu postupně povila tři děti: Ednu Claru (1871–1963), Williama „Willieho“ Samuela (1878–1951) a Austena (1888–1959).

V roce 1909 William Cargill zemřel a zanechal po sobě rostoucí, avšak silně zadluženou společnost. Rok před svou smrtí zahájil projekt rekonstrukce dopravní infrastruktury v pusté Montaně, který nakonec nevyšel.

Aby se situace zachránila, věřitelská komise rozdělila podnik na dvě části. Willy se zabýval řešením finančních problémů a John MacMillan (1869–1944), manžel Edny Clary, dostal na starost rostoucí produkci obilí.

První neuspěl, ale druhý ukázal pozoruhodné schopnosti. Za spojence si vzal Austena a společně se jim podařilo Willyho vyloučit z podnikání. Od té doby je kontrola nad společností soustředěna do rukou potomků MacMillanů a nejmladšího syna zakladatele.

John MacMillan (uprostřed) pozvedl společnost téměř k nadoblačným výšinám.
John MacMillan (uprostřed) pozvedl společnost téměř k nadoblačným výšinám.

Výbušný šéf

John MacMillan byl mužem na svém místě. Během šesti let se mu dařilo stabilizovat obchod a následná první světová válka jeho podnikání ještě více rozvinula. Nemálo amerických zemědělců totiž rukovalo do armády a cena obilí strmě stoupala.

Díky dodávkám do Evropy a armádním objednávkám se Cargill oddlužil již v roce 1915. Po konci války začíná období rychlého růstu společnosti.

Otevírá kancelář v New Yorku, získává přístavní zařízení a přebírá jednoho ze svých konkurentů – Taylor And Bournique, Co. Maximální využití dálnopisu umožňuje obchodníkům rychleji reagovat na výkyvy trhu.

V roce 1929 se v Argentině objevuje první zámořská pobočka společnosti. Dokonce i Velká hospodářská krize, která snížila ceny obilí, pomohla společnosti Cargill posílit její pozici. Společnost kupovala osamocená levná sila.

V roce 1936 jsou všechna aktiva spojena pod značkou Cargill, Incorporated. Ve stejném roce se prezidentem společnosti stal John Macmillan Jr. (1895–1960).

Na rozdíl od svého otce byl výbušné povahy a mnohdy se dostával do konfliktů s obchodními partnery i se státními institucemi. Nicméně během jeho velení poprvé společnost dosáhla tržby jedné miliardy dolarů.

Společnost nezanedbávala ani vědecký výzkum, který se poté dočkal i aplikovaného využití.
Společnost nezanedbávala ani vědecký výzkum, který se poté dočkal i aplikovaného využití.

Vzhůru na moře

Koncem třicátých let společnost plánovala vytvoření vlastního obchodního loďstva, avšak druhá světová válka tyto ambice zhatila. Přesto MacMillan s loďařstvím zkušenost získá.

Navzdory minimálním zkušenostem vyhrál výběrové řízení na stavbu ropných a plynových tankerů pro americké námořnictvo. Během válečných let z loděnice Cargill vyplulo osmnáct lodí a čtyři remorkéry.

Druhá světová válka, na rozdíl od té první, měla na firmu negativní vliv, proto ji bylo potřeba v mnohých ohledech restruktualizovat.

Hned po válce se ovšem MacMillanovi podařil dobrý krok, když do portfolia společnosti zařadil produkci krmiva pro hospodářská zvířata a sóji. To se ukázalo být výnosným tahem na rozdíl od výroby spotřebního zboží.

Edna Clara
Edna Clara

Od Brežněva k Husajnovi

Konec padesátých let byl pro společnost Cargill ve znamení vážných ztrát. V roce 1957 zemřel Austen Cargill a o tři roky později John Macmillan Jr. Chvíli poté jeho mladší bratr Cargill Macmillan (1900–1968) prodělal mrtvici.

Firmu neměl kdo řídit, protože mladší generace klanu se shodla na tom, že nikdo z nich zatím nemá dostatečné zkušenosti s řízením tak velkého podniku. Šéfem se tak poprvé stane člověk stojící mimo rodinu, manažer Erwin Kelm (1911–1994).

Za jeho vedení společnost proniká i na východní trhy. Protože během studené války panovala spousta restrikcí, obilí do Sovětského svazu bylo vyváženo prostřednictvím dceřiných společnosti.

V sedmdesátých letech v éře uvolňování napětí se byznys s Moskvou rozjel už naplno. Sovětské zemědělství bylo totiž značně neefektivní, a tak Kreml musel za valuty importovat nemalé množství obilí ze Západu.

Čtvrtina tohoto objemu pocházela právě ze sýpek společnosti Cargill. Kromě Sovětského svazu firma vyvážela i na Castrovu Kubu nebo do Husajnova Iráku.

Obilné sklady by mohly být jedním ze symbolů společnosti.
Obilné sklady by mohly být jedním ze symbolů společnosti.

Exkurze na jatka

V roce 1975 se šéfem podniku stal Whitney MacMillan (* 1926) a od té doby společnost postupně, ale nezadržitelně roste. Podniká i v chemickém průmyslu nebo ve finančních službách, gros její činnosti však zůstalo v potravinářství.

Tu a tam se ovšem objeví i ztráty, například na ruských cenných papírech společnost prodělala 200 milionů dolarů. Klan nikdy neměl v lásce média, ovšem v éře, kdy sdělovací prostředky hrají významnou úlohu, je nemohl ignorovat.

První pokus o mediální aktivitu proběhl po druhé světové válce, kdy společnost byla obviněna z nepoctivosti. Tehdy byly natočeny dva dokumentární filmy, které v příznivém světle popisovaly život klanu a existenci společnosti.

Cargillové a MacMillanové až do devadesátých let příliš neinvestovali ani do reklam. Až v roce 1999 se jejich logo objevilo na zápasech NFL a s nástupem nových médií se firma v tomto ohledu stala flexibilnější.

Například v roce 2011 byli novináři pozváni na exkurzi na jatka, kde poté zástupci firmy několik hodin čelili nepříjemným dotazům týkajícím se především ochrany zvířat před utrpením.

Soukromí vlastníků firmy a celého klanu však nadále zůstává zahalené mnoha tajemstvími.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Autor: Alena Indráková
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina