Domů     Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
Varšavský kat Jürgen Stroop: Kochá se hořícími synagogami
11.8.2020

Než se zhoupl na šibenici, dokázal důstojník Waffen-SS a přesvědčený nacista Jürgen Stroop (1895–1952) řádně zapracovat na své pověsti bezohledného velitele, schopného s ledovým klidem posílat na smrt všechny nepřátele třetí říše pro jediný účel – vyšplhat po horách mrtvých těl až na vrchol nacistického kariérního žebříčku.

Bylo 26. září roku 1895, když se z domu Kathariny Weltherové a policejního vrchního strážmistra Konrada Stroopa ozval dětský pláč.

Právě toho dne se jim narodil malý Jürgen, který o několik desítek let později vnese strach do srdcí rebelujících varšavských Židů a dalších odpůrců nacistického režimu, za což si nejprve vyslouží ostruhy a později provaz.

Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.
Povstání varšavského ghetta chvílemi Němci nezvládali.

Nadšeně do zákopů!

Jürgen (původním jménem Josef) Stroop si poprvé navlékl uniformu již během první světové války, kdy se jako jeden z mnoha nadšených mladíků s vidinou hrdinských činů a slavných vítězství dobrovolně přihlásil do armády.

První drobné vystřízlivění na sebe nenechalo dlouho čekat, když byl krátce po nasazení na západní frontě zraněn do ruky. Po návratu z nemocnice byl krátce nasazen ve Francii a následně v roce 1915 odvelen na východní frontu.

Nutno podotknout, že se tu mladý Jürgen ukázal jako voják statečný a disciplinovaný, za což si vysloužil Železný kříž II. třídy. Přesto po válce u armády nezůstal a vrátil se zpět ke své původní práci v pozemkovém registru. Netrvalo však dlouho a Stroop navlékal vojenskou uniformu znovu…

Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.
Jak se vypořádat s rebelií? Stroop zvolil plamenomety.

V nacistické partaji

V roce 1932 vstoupil do NSDAP a SS. Vlastním úsilím a následnou přízní vysokých nacistických představitelů se pak zasloužil o raketový vzestup v nacistickém žebříčku – již v roce 1933 velel pomocné policii v Lippe, posléze byl převelen do Sudet, a než bylo v roce 1939 napadeno Polsko, byl ze Stroppa SS-Standartenführer (plukovník) a velitel SS ve městě Hnězdno (Gnesen).

Nicméně i ve druhé světové válce okusil Stroop trpkou pachuť východní fronty s tím, že zde po dobu tří měsíců sloužil v jedné z nejlépe vycvičených a organizovaných jednotek Waffen SS – divizi Totenkopf.

Za své znamenité služby byl posléze odměněn sponou k Železnému kříži II. třídy a útočným odznakem pěchoty v bronzu.

Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.
Obsáhlou zprávou pro Himmlera si na sebe Stroop upletl bič.

„Hvězdný“ moment se blíží

Přestože měl tou dobou v nacistických kruzích mimořádnou pověst, jeho nejvýznamnější moment měl teprve přijít.

19. dubna 1943 vypuklo povstání ve varšavském ghettu, které bylo důsledkem dlouhodobého pobytu bezmála 400 000 Židů na stísněném a špinavém prostoru, z něhož byli následně odváženi na vyhlazovacího tábora Treblinka.

Než aby zbývající přeživší čekali na rozkaz k poslušnému napochodování do vagonů, rozhodli se raději zformovat hnutí odporu, které mělo nacistům připravit nepříjemné překvapení.

Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.
Se zajatci se nejednalo zrovna v rukavičkách.

Specialista na partyzány si servítky nebere

V noci z 18. na 19. dubna bylo varšavské ghetto obklíčeno německou armádou a polskou policií. Cíl byl jasný, všechny jeho obyvatele odsud poslat do vyhlazovacích táborů.

Sotva vysvitly první paprsky ranního slunce, vyrazilo sebevědomě kupředu asi tisíc německých vojáků pod velením Ferdinanda von Sammern-Frankenegga (1897–1944).

Jaké však bylo jejich překvapení, když je namísto poslušně seřazených Židů s rukama nad hlavou čekali zabarikádování ozbrojenci s pistolemi a výbušninami, které jim do uzavřené zóny dokázaly propašovat polské odbojové organizace.

Židé věděli, že v podstatě nemají co ztratit, což bylo ze zuřivé palby a takřka fanatického pohrdání smrtí více než patrné. Němcům navíc neulehčovala situaci skutečnost, že si Židé jednotlivé domy v ghettu důmyslně propojili v jednu funkční pevnost.

První den to vyšlo a nacisté museli navzdory početní i materiální převaze z oblasti ustoupit.

Heinrich Himmler (1900–1945) s ohledem na tento debakl stáhl dosavadního velitele Frankenegga a nahradil ho SS-Brigadeführerem Jürgenem Stroopem, který se s horlivostí sobě vlastní pustil do práce.

Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.
Jürgena Stroopa dostihne spravedlnost.

Hnízda odporu lehnou popelem

Následujícího dne nacisté zaútočili znovu, ani tentokrát však nedokázali židovské rebely porazit, a jakmile se Varšava zahalila do tmy, opět se z ghetta stáhli.

Stroop se proto rozhodl poněkud přitvrdit a vydal rozkaz k vypalování jednotlivých domů plamenomety. To se ukázalo jako taktika mimořádně účinná a nacisté i díky ní 16. května zlomili poslední odpor.

Ten den okupanti vypálili Velkou synagogu v Tlomacké ulici, čímž velitel SS Jürgen Stropp prohlásil akci za skončenou: „180 židů, banditů a podlidí bylo zničeno. Židovská čtvrť Varšavy již nikdy více!

Velkolepá operace skončila ve 20.15 hodin, když byla varšavská synagoga vyhozena do povětří,“ hlásil agilní velitel. Stropp na okamžik výbuchu vzpomínal: „Jaký nádherný pohled! Zvolal jsem Heil Hitler! a stiskl detonátor.

Ohromná exploze vynesla plameny až k oblakům. Barvy byly neuvěřitelné. Nezapomenutelný jinotaj vítězství nad Židy.“

Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.
Spoušť a zkáza se Varšavou projde za válečných let hned několikrát.

Smrt na bojišti či v táboře

Stroop Židy pohrdal, přesto se o jejich odhodlání a odvaze vyjadřoval s neskrývaným obdivem. Málokdo by po první přestřelce očekával, že povstání ve varšavském ghettu zaměstná Němce takřka na měsíc a způsobí jim ztráty několika desítek vojáků.

Je ovšem pravda, že u Židů byla ta čísla o poznání hrozivější – asi 7000 Židů zemřelo během bojů a zhruba stejný počet jich byl odvezen do vyhlazovacího tábora k okamžitému zplynování.

Ti, kteří se na povstání tolik nepodíleli, byli rozvezeni do koncentračních táborů Lublin a Majdanek a do pracovních táborů Poniatowa, Trawniki, Budzyn a Kraśnik.

Velitel Stroop veškeré dění v ghettu sepsal do podrobné zprávy, která nevynechávala ani popravy zajatých odpůrců a další kontroverzní činy. Text byl navíc obohacen o desítky fotografií.

Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.
Varšavský kat na potlačení povstání dohlíží osobně přímo v ulicích.

„Já jsem Stroop. Řeším problémy…“

Po akci ve Varšavě byl Stroop převelen do Řecka, kde měl pevně sevřít do rukou otěže území původně spravovaného italskými spojenci. Práce tam bylo více než dost.

Nový velitel měl za úkol upevnit vliv aténského gestapa, vypořádat se se zbylými řeckými Židy a srazit hřebínek vzpurným Řekům.

Nutno podotknout, že se všech těchto úkolů zhostil s nadšením možná až přílišným, když se neváhal ohrazovat proti svým vlastním nadřízeným a pravidelně překračovat své pravomoci.

Možná i proto byl navzdory svým z hlediska nacistů dobrým výsledkům z oblasti stažen a ve funkci Vyššího velitele SS a policie převelen do Porýní, kde se dočkal konce války.

Když válka skončila, pokusil se Stroop v uniformě wehrmachtu a s falešnými doklady v kapse sehrát před Spojenci divadlo. Byl však odhalen a nakonec v roce 1947 předán Polákům, kteří na něj po následující čtyři roky pečlivě sbírali důkazy.

Sám Stroop se během procesu snažil svoji roli nacistického služebníka bagatelizovat, nicméně důkazů o jeho vině měl polský tribunál dostatek a zpráva pro Himmlera o potlačení povstání z nich byla tou nejvýznamnější.

Fanaticky přesvědčený nacista Jürgen Stroop byl odsouzen k trestu smrti a oběšen v březnu 1952 ve varšavské věznici Mokotow.

Foto: Shutterstock, Wikimedia. Text: Jan Martinec
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
věda a technika
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění […]
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl […]
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
reklama
věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.